aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 9. stav (3), člana 10. stav (5), člana 12. stav (3), člana 75. Zakona o zaštiti zdravlja bilja ("Službeni glasnik BiH", broj 23/03) i člana 61. stav (2) Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02 i 102/09), Uprava Bosne i Hercegovine za zaštitu zdravlja bilja donosi

PRAVILNIK

O MJERAMA ZA SPRJEČAVANjE UNOŠENjA I ŠIRENjA UZROČNIKA BOLESTI VRETENASTE KRTOLE KROMPIRA -POTATO SPINDLE TUBER VIROIDA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 30 od 22 aprila 2013)

I. OPĆE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

Ovim Pravilnikom se propisuju mjere za sprječavanje unošenja i širenja uzročnika bolesti vretenaste krtole krompira -Potato spindle tuber viroida(u daljnjem tekstu: štetni organizam), zahtjevi koji moraju biti ispunjeni pri uvozu prijevozu/prijenosu određenog bilja te način provođenja posebnog nadzora i izvještavanja o prisutnosti štetnog organizma.

(Značenje izraza)

Član 2.

Izrazi upotrijebljeni u Zakonu o zaštiti zdravlja bilja ("Službeni glasnik BiH", broj 23/03) (u daljem tekstu: Zakon) upotrebljavaju se i u ovom Pravilniku, a posebni izrazi upotrijebljeni u ovom Pravilniku imaju slijedeće značenje:
a) mjesto proizvodnje znači polje ili više polja ili jedinica zaštićene proizvodnje usjeva koji funkcioniraju kao jedinstvena proizvodna ili poljoprivredna jedinica;
b) ovlaštena laboratorija je laboratorija koja je osposobljena za testiranje ovog štetnog organizma i koja je od Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja (u daljem tekstu: Uprava) dobila ovlaštenje u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o uslovima u pogledu stručne, prostorne i tehničke osposobljenosti fitosanitarnih laboratorija za izvođenje laboratorijskih testiranja radi dijagnosticiranja štetnih organizama ("Službeni glasnik BiH", broj 63/10).

II. UNOŠENjE I PREMJEŠTANjE ODREĐENOG BILjA

(Zahtjevi pri uvozu)

Član 3.

Radi sprječavanja unošenja štetnog organizma, bilje namijenjeno sadnji, uključujući sjeme, iz rodaBrugmansia Pers. i vrsteSolanum jasminoides Paxton(u daljnjem tekstu: određeno bilje) dopušteno je unositi u Bosnu i Hercegovinu samo:
a) ako su ispunjeni zahtjevi navedeni u tački 1. Priloga koji je štampan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio, i
b) ako je pri unošenju obavljen službeni pregled i testiranje toga bilja na prisutnost štetnog organizma u skladu sa Zakonom i Pravilnikom o mjerama za sprečavanje unošenja, širenja i suzbijanja štetnih organizama na bilju, biljnim proizvodima i reguliranim objektima ("Službeni glasnik BiH", broj 59/11), te ako je utvrđeno da to bilje nije zaraženo štetnim organizmom.

(Zahtjevi pri prijevozu/prijenosu)

Član 4.

(1) Određeno bilje, bilo da je porijeklom iz Bosne i Hercegovine ili je uvezeno u Bosnu i Hercegovinu u skladu s članom 3. ovoga Pravilnika, osim malih količina bilja koje koristi vlasnik odnosno primatelj u nekomercijalne svrhe, pod uslovom da pritom nema opasnosti od širenja štetnog organizma, dopušteno je premještati na teritoriju Bosne i Hercegovine samo ako ga prati biljni pasoš pripremljen i izdat u skladu s Pravilnikom o fitosanitarnom registru i o biljnom pasošu ("Službeni glasnik BiH", broj 05/13) i ako je tokom svoga cijelog životnog ciklusa ili od trenutka njegova unošenja u Bosnu i Hercegovinu raslo na mjestu proizvodnje:
a) u nezaraženom području, koje je odredila Uprava nakon provođenja programa posebnog nadzora u skladu s odgovarajućim međunarodnim normama za fitosanitarne mjere, ili
b) u kojem je testiranjem svih partija određenog bilja prije premještanja utvrđeno da ono nije zaraženo štetnim organizmom, ili c) u kojem je testiranjem svih povezanih matičnih biljaka određenog bilja, prije premještanja toga bilja, utvrđeno da nisu zaražene štetnim organizmom. Nakon testiranja moraju se osigurati uslovi za rast u kojima će povezane matične biljke i određeno bilje ostati nezaraženi prije premještanja.
(2) Određeno bilje dopušteno je premještati samo ako su ispunjeni uslovi iz tačke 2. Priloga ovoga Pravilnika.

(Posebni nadzor)

Član 5.

Radi utvrđivanja prisutnosti štetnog organizma na biljkama domaćinima ili dokazivanja zaraze štetnim organizmom na teritoriju Bosne i Hercegovine, provodi se posebni nadzor u skladu s godišnjim programom donesenim od strane Uprave na osnovu Zakona i, kad je to potrebno, obavlja se testiranje.

(Sumnja na zarazu)

Član 6.

Kad vlasnici bilja uoče simptome koji upućuju na zarazu štetnim organizmom, obvezni su o tome odmah i na najbrži način izvijestiti nadležnog fitosanitarnog ili šumarskog inspektora (u daljnjem tekstu: nadležni inspektor).

III. FITOSANITARNE MJERE

(Mjere u slučaju sumnje na zarazu)

Član 7.

U slučaju sumnje na zarazu štetnim organizmom, nadležni inspektor će:
a) uzeti službeni uzorak i poslati ga na laboratorijsku analizu u ovlaštenu laboratoriju.
b) do dobijanja rezultata laboratorijskog testiranja:
1) zabraniti