Na osnovu člana 29. Zakona o duhanu ("Službene novine Federacije BiH", broj 45/02), federalni ministar energije, rudarstva i industrije donosi
PRAVILNIK
O MINIMALNIM TEHNIČKO-TEHNOLOŠKIM UVJETIMA ZA OBAVLjANjE PROIZVODNjE DUHANSKIH PROIZVODA
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 34 od 08 jula 2003)
I- OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom se uređuju uvjeti koje moraju ispunjavati pogoni za proizvodnju duhanskih proizvoda u pogledu prostora, opreme i stručnog kadra, te sadržaj, oblik i način vođenja upisnika proizvođača duhanskih proizvoda.
Član 2.
Pod pogonima za proizvodnju duhanskih proizvoda u smislu ovog pravilnika smatraju se prostori i prostorije sa instaliranom opremom u kojima se proizvode razne vrste cigareta, cigara, cigarilosa, duhana za lulu, duhana za pušenje, duhana za žvakanje i dr.
II- TEHNIČKO-TEHNOLOŠKI UVJETI ZA OBAVLjANjE DJELATNOSTI PROIZVODNjE DUHANSKIH PROIZVODA
Član 3.
Krug pogona za proizvodnju duhanskih proizvoda, ukoliko postoji, sačinjavaju zemljište, zgrade i prateći objekti koji služe za potrebe pogona.
Krug pogona mora biti ograđen podesnom ogradom.
Putevi u krugu moraju biti izgrađeni od čvrstog materijala.
U krugu pogona mora se nalaziti i energetsko postrojenje.
U čistom dijelu kruga nalaze se objekti i prostori za proizvodnju i uređaj za snabdjevanje vodom.
Član 4.
Proizvodnja duhanskih proizvoda se sastoji od sljedećih tehnoloških cjelina:
1. skladištenje duhana, stripsa, duhanskog rebra i rekonstituiranog duhana,
2. skladištenje repromaterijala,
3. priprema duhanske smješe,
4. izrada i pakovanje cigareta,
5. skladištenje gotove robe,
6. kontrola kvaliteta.
Član 5.
Skladište duhana namijenjeno je skladištenju duhana, stripsa, duhanskog rebra i rekonstituiranog duhana u količini dovoljnoj za nesmetano odvijanje proizvodnje.
U skladištu duhana ne mogu se skladištiti repromaterijali.
Član 6.
Skladište repromaterijala namijenjeno je skladištenju repromaterijala u količini dovoljnoj za nesmetano odvijanje proizvodnje.
Član 7.
Prostor pripreme duhana sastoji se od: prostora za pripremu mješavine, prostorije u kojoj je smještena tehnološka linija za pripremu duhana, skladišta rezanog duhana, prostorije za pripremu soseva i aromata, ako to nije tehnološki drugačije rješeno.
Prostor za pripremu mješavine (priručno skladište obrađenog duhana) treba zadovoljiti jednodnevnu proizvodnju, a služi za slaganje i prethodnu kontrolu duhana prije upućivanja u preradu.
Prostorija u kojoj se nalazi tehnološka linija za pripremu duhana i skladište rezanog duhana su klimatizirani ili termoventilirani.
Član 8.
Priprema duhana sastoji se od:
1. osnovne tehnološke linije za pripremu duhanske smješe,
2. tehnološke linije za obradu duhanskog rebra,
3. tehnološke linije za obradu berleja.
Linije iz tačke 2. i 3. stav 1. ovog člana proizvođač duhanskih proizvoda može instalirati na osnovu svojih potreba.
Član 9.
Osnovna tehnološka linija za pripremu duhana treba da se sastoji se od mašina i uređaja koji osiguravaju preradu duhana od duhanskog lista ili stripsa do gotove mješavine rezanog duhana.
Član 10.
Tehnološka linija za obradu duhanskog rebra treba da se sastoji se od mašina i uređaja koji osiguravaju preradu duhanskog rebra za dodavanje u osnovnu mješavinu rezanog duhana.
Član 11.
Tehnološka linija za obradu berleja treba da se sastoji se od mašina i uređaja koji osiguravaju preradu berleja za dodavanje u osnovnu mješavinu duhana.
Član 12.
Skladište rezanog duhana su spremnici ili silosi kapaciteta najmanje jednodnevne proizvodnje, namijenjeni čuvanju pripremljenog duhana do trenutka potrošnje na mašini za izradu cigareta.
Temperatura i vlažnost vazduha u skladištu rezanog duhana trebaju biti kontrlolirani.
Član 13.
Oprema za pripremu soseva i aromata mora se sastojati od sljedećih uređaja: rezervoara, mješalica, uređaja za zagrijavanje i kontrolu temperature i doziranje soseva i aromata.
Član 14.
Tehnološka cjelina za izradu i pakovanje cigareta sastoji se od najmanje jedne linije za izradu i pakovanje cigareta. Prostor u kome je smještena ova linija mora biti klimatiziran ili termoventiliran.
Član 15.
Linija za izradu cigareta sastoji se od mašina i uređaja koji osiguravaju proces izrade cigareta.
Član 16.
Na liniji za izradu cigareta moraju postojati sljedeće kontrole: mase cigareta, promjera cigarete, napunjenosti vrha cigarete, prisutnost filtera, prisutnosti i pozicije papira za pisak cigarete, oštećenja cigarete, ventilacije filtera cigarete.
Kontrola iz alineje 3. stava 1. ovog člana ne mora biti obezbijeđena na liniji za izradu cigareta ukoliko je obezbijeđena na liniji za pakovanje cigareta.
Član 17.
Linija za pakovanje cigareta sastoji se od mašina i uređaja koji osiguravaju proces pakovanja gotovih cigareta u pojedinačna (u daljem tekstu: paklica) i zbirna pakovanja (u daljem tekstu: šteka), te ljepljenje poreznih markica na paklice.
Član 18.
Na liniji za pakovanje cigareta moraju postojati sljedeće kontrole: prisutnosti svih cigareta u paklici, duhanskog punjenja na vrhu cigarete, prisutnosti filtera, prisutnosti unutrašnjeg omota (alu-folija ili sl.), prisutnosti ovratnika (kod tvrdog pakovanja), prisutnosti vanjskog omota, prisutnosti porezne markice, prisutnosti trake za otvaranje paklice, prisutnosti omotnog filma paklice, prisutnosti omota šteke, prisutnosti svih paklica u šteki.
Član 19.
U sklopu energetskih postrojenja proizvođač duhanskih proizvoda treba osigurati snabdijevanje i distribuciju vodene pare i komprimiranog vazduha.
Član 20.
Skladište gotove robe namijenjeno je skladištenju dovoljnih količina gotove robe radi nesmetanog odvijanja proizvodnje i pravovremene distribucije na tržište.
U skladištu gotove robe isključivo se mogu skladištiti duhanski proizvodi namijenjeni krajnjoj potrošnji.
Član 21.
Laboratorij za analizu i kontrolu kvaliteta duhanskih proizvoda mora imati opremu koja osigurava praćenje fizičkih i hemijskih parametara koji se nalaze na paklici.
Ako postojeća fabrika ne raspolaže laboratorijskom opremom koja može osigurati kontrolu kvaliteta parametara koji se nalaze na paklici, dužna je u prijelaznom periodu osigurati permanentnu kontrolu gotovog proizvoda od strane ovlaštene laboratorije.
Član 22.
Prostorije u krugu pogona mogu se koristiti samo u svrhu za koju su namijenjene.
Član 23.
Prostorije u kojima se odvija priprema i proizvodnja, kao i skladište sirovina i repromaterijala treba da budu takve veličine da osiguravaju dovoljno slobodnog prostora za normalni interni transport, nesmetan prilaz mašinama i uređajima prilikom rada i održavanja istih.
Visina prostorija za pripremu i proizvodnju mora iznositi najmanje 3 m.
Član 24.
Prostorije u kojima se odvija