aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 17. stav 2. i člana 54. stav 1. tačka c) Zakona o hrani ("Službeni glasnik BiH", broj 50/04) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, na 37. sjednici održanoj 30. januara 2013. godine, donijelo je

PRAVILNIK

O KORIŠTENjU AKTIVNOG ALUMINIJEVOG OKSIDA ZA UKLANjANjE FLUORIDA IZ PRIRODNIH MINERALNIH I PRIRODNIH IZVORSKIH VODA

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 18 od 11 marta 2013)

(Predmet)

Član 1.

(1) Pravilnikom o korištenju aktivnog aluminijevog oksida za uklanjanje flourida iz prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda (u daljnjem tekstu: Pravilnik) propisuje se odobravanje postupaka uklanjanja fluorida iz prirodnih mineralnih voda i izvorskih voda korištenjem aktivnog aluminijevog oksida.
(2) U smislu ovog Pravilnika, prirodne mineralne i prirodne izvorske vode u daljnjem tekstu spominju se pod zajedničkim nazivom "voda".
(3) Postupak uklanjanja fluorida provodi se u skladu s tehničkim zahtjevima kao što je navedeno u Aneksu koji je sastavni dio ovog Pravilnika.

(Postupak uklanjanja fluorida iz prirodne mineralne i prirodne izvorske vode aktivnim aluminijevim oksidom)

Član 2.

(1) Otpuštanje rezidua, nastalih uslijed uklanjanja fluorida iz vode, mora biti najmanje tehnički izvodivo u skladu s najboljom proizvođačkom praksom i ne smije predstavljati opasnost za ljudsko zdravlje. Kako bi se to osiguralo, subjekat u poslovanju s hranom mora uspostaviti i pratiti kritične procesne postupke iz Aneksa ovog Pravilnika.
(2) U slučaju primjene postupka uklanjanja fluorida aktivnim aluminijevim oksidom iz prirodne mineralne i prirodne izvorske vode, u skladu sa stavom (1) ovog člana i Aneksom ovog Pravilnika, Komisija za priznavanje prirodnih mineralnih i prirodnih izvorskih voda u Bosni i Hercegovini (u daljnjem tekstu: Komisija) mora biti obaviještena najmanje tri mjeseca prije o primjeni postupka uklanjanja fluorida.
(3) Subjekat u poslovanju s hranom mora uz obavještenje Komisiji dostaviti sve bitne informacije, dokumentaciju i analitičke rezultate o postupku obrade vode aktivnim aluminijevim oksidom koji dokazuju da je obrada u skladu s Aneksom ovog Pravilnika.

(Deklariranje proizvoda)

Član 3.

Deklariranje prirodne mineralne i izvorske vode koja je podvrgnuta postupku uklanjanja fluorida mora uključivati izjave o analitičkoj kompoziciji i izjavu da je "voda podvrgnuta ovlaštenom postupku adsorpcije".

(Stupanje na snagu)

Član 4.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".
VM broj 38/13
30. januara 2013. godine Sarajevo
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda, s. r.
ANEKS
TEHNOLOŠKI ZAHTJEVI ZA KORIŠTENjE AKTIVNOG ALUMINIJEVOG OKSIDA U SVRHU UKLANjANjA FLUORIDA IZ PRIRODNE MINERALNE I PRIRODNE IZVORSKE VODE
Subjekti u poslovanju s hranom moraju primijeniti i nadgledati sljedeće proizvodne postupke:
1. Prije korištenja aktivnog aluminijevog oksida u postupku uklanjanja fluorida iz vode moraju se ukloniti svi rezidui.
To se provodi na način da se aktivni aluminijev oksid tretira kiselim ili alkalnim hemikalijama, a zatim ispire radi uklanjanja sitnih čestica.
2. U periodu od jedne do četiri sedmice, zavisno od sastava i protoka vode, treba se provesti postupak regeneracije. To uključuje primjenu odgovarajućih hemikalija radi uklanjanja apsorbiranih jona u svrhu vraćanja apsorpcijske sposobnosti aktivnog aluminijevog oksida te radi uklanjanja svih eventualno formiranih biofilmova.
Ova procedura obavlja se u tri koraka:
- Obrada natrijevim hidroksidom radi uklanjanja jona fluorida i zamjena s hidroksidnim jonima;
- Obrada kiselinom kako bi se uklonio preostali natrijev hidroksid i aktivirao medij;
- Ispiranje vodom za piće ili demineraliziranom vodom i završno kondicioniranje vodom kako bi se osiguralo da aktivni aluminijev oksid nema uticaj na ukupni mineralni sastav obrađene vode.
3. Hemikalije i reagensi korišteni za postupke navedene pod tač. 1. i 2. ovog aneksa moraju biti u skladu sa standardnim metodama BAS EN/ISO norme koje se odnose na čistoću hemijskih reagensa koji se koriste za obradu vode za piće.
4. Aktivni aluminijev oksid mora biti u skladu s bosanskohercegovačkim standardima za testove ispiranja (BAS EN 12902) kako bi se osiguralo da u vodi nema rezidua što bi rezultiralo koncentracijama višim od onih navedenih ovim pravilnikom ili Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće ("Službeni glasnik BiH", br. 40/10, 43/10 i 30/12). Ukupna količina aluminijevih jona u obrađenoj vodi, kao rezultat otpuštanja aluminija, glavne materije iz aktivnog aluminijevog oksida, ne smije biti veća od 200 mikrog/l, odnosno kako je propisano Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće.
5. Proizvodni koraci podliježu dobroj proizvođačkoj praksi iHACCPprincipima definiranim u skladu s važećim propisima.
6. Subjekat u poslovanju s hranom utvrđuju program nadgledanja kako bi se osigurala primjena proizvodnih koraka s posebnom pažnjom na održavanje osnovnih karakteristika vode i sadržaja fluorida.