Na osnovu člana 44. stav 7. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 36/03, 37/03 - ispravka, 21/04 -ispravka, 69/04, 18/05 i 42/10) i člana 56. stav 2. Zakona o organizaciji organa uprave u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 35/05), ministar pravde i uprave Kantona Sarajevo, donosi
PRAVILNIK
O IZVRŠAVANjU RADA ZA OPĆE DOBRO NA SLOBODI
(Objavljeno u "Sl. novinama Kantona Sarajevo", br. 24 od 16 septembra 2010)
POGLAVLjEI- OPĆE ODREDBE
(Predmet i organ izvršenja)
Član 1.
(1) Ovim pravilnikom uređuje se izvršavanje sudske odluke o zamjeni kazne zatvora radom za opće dobro na slobodi (u daljem tekstu: rad za opće dobro), izrečene u skladu sa članom 44. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine.
(2) Zamjena kazne zatvora radom za opće dobro može se primijeniti i u slučajevima kada se odlukom suda novčana kazna zamjenjuje kaznom zatvora, shodno članu 47. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine.
(3) Rad za opće dobro izvršava Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo (u daljem tekstu: Ministarstvo pravde).
(Trajanje, upućivanje, mjesto i troškovi izvršavanja rada za opće dobro)
Član 2.
(1) Rad za opće dobro izvršava se u trajanju određenom pravosnažnom sudskom presudom.
(2) Rok za upućivanje osuđenog lica na rad za opće dobro ne može biti kraći od jednog mjeseca niti duži od jedne godine od dana dostavljanja Ministarstvu pravde pravosnažne presude suda.
(3) Rad za opće dobro izvršava se, u pravilu, u mjestu prebivališta, odnosno boravišta osuđenog lica.
(4) Osuđeno lice ne snosi troškove izvršavanja rada za opće dobro niti plaća takse na podneske, službene radnje i odluke u vezi s primjenom ovoga zakona.
(5) Rad za opće dobro je besplatan i ne služi postizanju dobiti poslodavca.
(Svrha izvršavanja i poseban cilj rada za opće dobro)
Član 3.
Svrha izvršavanja rada za opće dobro je da se, uvažavajući opću svrhu krivičnopravnih sankcija, osuđeno lice kojem je, pod određenim uslovima i obavezama, ograničena sloboda, ne isključi iz društva, već da, uz pomoć i nadzor društvene zajednice, dobrovoljno, ličnim postupcima, radom i odnosom prema posljedicama izazvanim počinjenim djelom, razvije svijest o štetnosti određenih ponašanja i odgovornosti za štetne posljedice.
(Obaveze državnih organa i drugih lica)
Član 4.
Državni organi, ustanove i druga pravna lica, kao i fizička lica, dužni su sarađivati s Ministarstvom pravde, u izvršavanju rada za opće dobro, kad to Ministarstvo pravde od njih zatraži.
(Organizacije kod kojih se obavlja rad za opće dobro i djelatnost)
Član 5.
(1) Rad za opće dobro može se obavljati u organizacijama od javnog interesa osnovanim na području Kantona, koje obavljaju javnu djelatnost u okviru koje se može ostvariti opća svrha izvršavanja krivičnopravnih sankcija i posebna svrha izvršavanja rada za opće dobro (u daljem tekstu: poslodavac).
(2) Javna djelatnost poslodavca mora biti humanitarna, ekološka, komunalna, uslužna, kao i svaka druga djelatnost za koju Ministarstvo pravde ocijeni da se sa njom može postići opća svrha izvršavanja krivičnopravnih sankcija, kao i posebna svrha izvršavanja rada za opće dobro.
(Lista poslodavaca)
Član 6.
Ministarstvo pravde utvrđuje listu poslodavaca iz člana 5. ovog pravilnika, koji obavljaju poslove od javnog interesa i kod kojih se izvršava rad za opće dobro, kao što su: komunalna preduzeća, šumskoprivredna preduzeća, domovi za starija i nemoćna lica, domovi za psihički bolesna odrasla lica, nevladine organizacije, narodne kuhinje, Caritas/Preporod/La benevolencija/ Merhamet, Crveni križ/krst, organizacije lica sa posebnim potrebama, bolnice i slične organizacije.
(Nadležnost za raspoređivanje osuđenih lica na rad za opće dobro i mjere koje preduzima Ministarstvo pravde)
Član 7.
(1) Ministarstvo pravde raspoređuje osuđeno lice na rad za opće dobro, određuje vrstu posla na kojem će se obavljati rad za opće dobro, vodeći računa o sposobnostima i znanjima osuđenog lica.
(2) Ministarstvo pravde neposredno preduzima mjere za poboljšanje izvršavanja rada za opće dobro, pruža stručnu pomoć, prikuplja i obrađuje statističke podatke, te obavlja i druge poslove propisane ovim pravilnikom i drugim propisima.
(3) Ministarstvo pravde sarađuje s drugim državnim organima, naučnim i drugim ustanovama, strukovnim udruženjima, drugim pravnim licima i pojedincima, radi poboljšavanja uslova izvršavanja rada za opće dobro i pomoći osuđenim licima na radu za opće dobro.
(4) Ministarstvo pravde, kada je to u javnom interesu ili kada to ocijeni potrebnim, obavještava javnost o uslovima i stanju izvršavanja rada za opće dobro, radi uključivanja društvene zajednice u postupke izvršavanja.
POGLAVLjEII- NAČELA IZVRŠAVANjA RADA ZA OPĆE DOBRO
(Zabrana nezakonitog postupanja i diskriminacije)
Član 8.
(1) Rad za opće dobro izvršava se na način koji osuđenom licu i njegovoj porodici jamči poštivanje ljudskog dostojanstva, osnovnih prava i sloboda i privatnosti.
(2) Zabranjuje se diskriminacija zasnovana na rasi, boji kože, spolu, jeziku, religiji ili vjerovanju, političkim ili drugim uvjerenjima, nacionalnom i socijalnom porijeklu.
(3) Osuđeno lice koje je bio podvrgnuto nezakonitom postupanju ili diskriminaciji iz stava (2) ovog člana ima pravo na naknadu štete.
(4) Pod pojmom osuđeno lice, državni službenik, povjerenik, ministar i rukovodilac pravnog lica podrazumijevaju se osobe oba spola.
(Prigovor osuđenog lica)
Član 9.
Osuđeno lice ima pravo da uloži prigovor na odnos prema njemu, za vrijeme izvršavanja rada za opće dobro, koji je suprotan odredbama ovog pravilnika, kao i da traži da se izvršavanje rada za opće dobro prilagodi njegovim potrebama, u skladu s ovim pravilnikom.
(Individualni program izvršavanja rada za opće dobro)
Član 10.
(1) Rad za opće dobro izvršava se prema individualnom programu izvršavanja, u skladu s ovim pravilnikom.
(2) Individualni program iz stava (1) ovog člana utvrđuju državni službenik i povjerenik za svako osuđeno lice, a na osnovu osobina ličnosti, ličnih prilika, zdravstvenog stanja, prethodnog zaposlenja, sposobnosti i stručnosti tog lica.
POGLAVLjEIII- ORGANI, LICA I NAČIN IZVRŠAVANjA RADA ZA OPĆE DOBRO
(Državni službenik i povjerenik)
Član 11.
(1) Ministarstvo pravde izvršava pravosnažnu presudu o zamjeni kazne zatvora radom za opće dobro, putem državnog službenika Ministarstva pravde i povjerenika.
(2) Povjerenik je zaposlenik poslodavca kod kojeg se obavlja rad za opće dobro, kojeg, na prijedlog poslodavca, rješenjem imenuje ministar pravde (u daljem tekstu: povjerenik) i koji obavlja neposredni nadzor nad izvršavanjem rada za opće dobro.
(3) Državni službenik iz stava (1) ovog člana može biti lice koji ima završenu visoku stručnu spremu, radno iskustvo u trajanju od najmanje tri godine i primjerene ljudske osobine koje mogu biti uzor ponašanja osuđeniku.
(4) Povjerenik ne mora imati visoku stručnu spremu, ukoliko poslodavac nema odgovarajućih zaposlenika visoke stručne spreme, ali mora ispunjavati ostale uslove iz stava (3) ovog člana.
(5) Za svoj rad, državni službenik i povjerenik odgovorni su ministru pravde.
(Stručna obuka)
Član 12.
(1) Ministarstvo pravde