Na osnovu člana 34. stav 4. Zakona o javnim skijalištima ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 15/10) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 118/08, 11/09, 74/10 i 86/10), ministar trgovine i turizma, uz saglasnost ministra porodice, omladine i sporta i ministra saobraćaja i veza, donosi
PRAVILNIK
O IZGLEDU, SADRŽAJU I VRSTI SIGNALIZACIJE NA SKIJALIŠTU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 97 od 14. novembra 2013)
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se izgled, sadržaj, vrsta, mjesto i način postavljanja signalizacije na skijalištima.
Član 2.
Skijaški centar obezbjeđuje signalizaciju na skijalištu (u daljem tekstu: signalizacija) kojom se vidno označavaju skijaški tereni, uređaji, objekti i mjesta od značaja za korisnike skijališta, a u skladu sa ovim pravilnikom, propisima kojima se uređuju javna skijališta i propisima Svjetske skijaške organizacije (FIS).
Član 3.
Signalizacija na skijalištu postavlja se na način da:
a) ne ugrožava korisnike skijališta,
b) ne ometa rad kosog transporta i drugih infrastrukturnih sistema i mehanizacije na skijalištu,
v) je jasno i pravovremeno uočljiva,
g) ne ometa kretanje lica i vozila na skijalištu i
d) odgovara stvarnim uslovima na skijalištu.
Član 4.
Na skijalištima se ne postavljaju table, oglasi, svjetla, uređaji, stubovi ili drugi slični predmeti koji umanjuju vidljivost ili koji svojim oblikom, bojom, izgledom ili mjestom postavljanja podsjećaju na signalizaciju, odnosno odvraćaju pažnju ili zasljepljuju korisnike skijališta u mjeri koja može biti opasna za bezbjednost korišćenja skijališta.
Član 5.
(1) Signalizacija se postavlja sa desne strane skijaških terena, objekata, opreme ili uređaja skijališta u smjeru kretanja korisnika skijališta.
(2) Izuzetno, ukoliko nije moguće postavljanje signalizacije na način iz stava 1. ovog člana, signalizacija se može postaviti iznad ili sa lijeve strane skijaških terena, objekata, opreme ili uređaja, na način propisan članom 3. ovog pravilnika.
Član 6.
(1) Signalizacija se postavlja najmanje deset dana prije početka skijaške sezone.
(2) Kosi transport i drugi objekti skijališta koji se koriste prije i poslije skijaške sezone označavaju se signalizacijom sve vrijeme tokom upotrebe.
Član 7.
(1) Signalizaciju čine znakovi na skijalištu, dopunske table i svjetlosni signali.
(2) Znakovi na skijalištu su (u daljem tekstu: znakovi):
a) znakovi izričitih naredbi,
b) znakovi upozorenja i
v) znakovi obavještenja.
(3) Grafički prikaz znakova iz stava 2. ovog člana propisan je u Prilogu ovog pravilnika, koji čini njegov sastavni dio.
Član 8.
(1) Znakovi sadrže simbol ili simbol i tekst natpisa koji detaljnije određuje značenje znaka.
(2) Tekstualni natpisi ispisuju se na jeziku jednog od konstitutivnih naroda BiH i najmanje na jednom svjetskom jeziku.
(3) Oblik natpisa, dimenzije znaka, slova i simbola na znaku, način izrade znaka i konstrukcije i ostali uslovi koji se odnose na izgled, izradu i način postavljanja znakova, a koji nisu propisani ovim pravilnikom, određuju se prema standardima Bosne i Hercegovine (BAS standard).
(4) Izuzetno od stava 3. ovog člana, ukoliko ne postoji standard Bosne i Hercegovine, do donošenja tog standarda, izrada znakova vrši se u skladu sa JUS standardom.
Član 9.
(1) Znakovi izričitih naredbi služe da korisnicima skijališta stave do znanja zabrane, ograničenja i obaveze kojih se moraju pridržavati.
(2) U znakove izričitih naredbi spadaju znakovi zabrane i znakovi obaveza.
Član 10.
(1) Znakovi zabrane služe da korisnike skijališta upozore na obavezu pridržavanja zabrane.
(2) Znakovi zabrane su:
a) "zabranjeno skijanje".
b) "zabranjena vožnja snouborda".
v) "zabranjeno skijanje po šumskoj površini".
g) "ne ulazite na skijašku stazu".
d) "zabranjeno sankanje".
đ) "zabranjena vožnja motornih sanki".
e) "zabranjena vožnja terenskih vozila".
ž) "zabranjeno njihanje".
z) "zabranjeno držanje ranca na leđima".
i) "zabranjeno stavljanje vučnice između nogu",
j) "ne hvatajte vučnicu bez nadzora".
k) "zabranjeno ležanje na pokretnoj traci".
l) "zabranjeno krivudanje".
lj) "zabranjeno bacanje otpada".
m) "zabranjen prolaz".
n) "zabranjen pristup".
nj) "zabranjena upotreba delta-plana" i
o) "zabranjena slobodna tehnika".
Član 11.
(1) Znakovi "zabranjeno skijanje", "zabranjena vožnja snouborda", "zabranjeno sankanje" i "zabranjeno skijanje po šumskoj površini" označavaju zabranu navedenih aktivnosti na određenom mjestu ili dijelu skijališta.
(2) Znak "ne ulazite na skijašku stazu" označava zabranu ulaska na ski-stazu licima koja ne skijaju.
(3) Znakovi "zabranjena vožnja motornih sanki" i "zabranjena vožnja terenskih vozila" označavaju zabranu korišćenja terenskih vozila na skijaškim terenima ili dijelovima skijališta na kojima se okupljaju skijaši ili drugi korisnici skijališta.
(4) Znakovi "zabranjeno njihanje" i "zabranjeno držanje ranca na leđima" označavaju radnje i aktivnosti koje je zabranjeno preduzimati prilikom korišćenja kosog transporta i postavljaju se na polaznim stanicama kosog transporta.
(5) Znak "zabranjeno stavljanje vučnice između nogu" označava zabranu označenog načina korišćenja vučne naprave (T-bar) prilikom uspona i postavlja se na polaznoj stanici.
(6) Znak "ne hvatajte vučnicu bez nadzora" označava područje na trasi kosog transporta na kome nije dozvoljeno hvatanje vučne naprave bez nadzora ovlašćenog lica.
(7) Znak "zabranjeno ležanje na pokretnoj traci" označava zabranu neodgovarajućeg korišćenja pokretne trake i postavlja se u blizini pokretne trake.
(8) Znak "zabranjeno krivudanje" označava zabranu nepropisne vožnje skijama na trasi kosog transporta ili vožnje van staze i postavlja se na polaznoj stanici kosog transporta ili ski-staze.
(9) Znak "zabranjeno bacanje otpada" označava zabranu bacanja otpada van obezbijeđenih kanti i kontejnera.
(10) Znakovi "zabranjen prolaz" i "zabranjen pristup" označavaju prostor, uređaje, objekte i druga mjesta na području skijališta do kojih je zabranjen prolaz, odnosno kojima je zabranjen pristup.
(11) Znak "zabranjena upotreba delta-plana" označava skijaški teren ili dio skijaškog terena na kojem je zabranjena upotreba delta-plana i postavlja se na mjestima polijetanja i slijetanja delta-plana.
(12) Znak "zabranjena slobodna tehnika" označava skijaški teren ili dio skijaškog terena na kojem je zabranjeno skijanje slobodnom tehnikom.
Član 12.
(1) Znakovi zabrane su pravougaonog oblika sa podlogom bijele boje, u gornjem dijelu znaka nalazi se krug crvenih ivica sa ucrtanim odgovarajućim simbolom crne boje, koji je prekrižen crvenom kosom linijom, a u donjem dijelu znaka natpis je ispisan crnom bojom.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, simboli na znakovima "zabranjeno njihanje" i "zabranjeno držanje ranca na leđima" dijelom su iscrtani u crvenoj boji, dok na znakovima "zabranjen prolaz" i "zabranjen pristup" nema simbola i kose crvene linije.
Član 13.
(1) Znakovi obaveza služe za upoznavanje korisnika skijališta sa obaveznim radnjama i dužnostima prilikom korišćenja skijaških terena, kosog transporta i objekata na skijalištu.
(2) Znakovi obaveza su:
a) "dvije osobe u redu".
b) "četiri osobe u redu".
v) "šest osoba u redu".
g) "osam osoba u redu".
d) "ranac držati naprijed",
đ) "prihvatite sjedište".
e) "spustite sigurnosni ram".
ž) "podignite sigurnosni ram".
z) "skije držati u smjeru vožnje".
i) "silazite ulijevo".
j ) "silazite nadesno".
k) "držite sjedište u ravnoteži".
l) "držati štapove u jednoj ruci".
lj) "samoposluživanje vučnicom".
m)