aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 11. tačka. 1. i člana 12. stav 1. tačka. 5. i 6., a u vezi sa članom 13. Zakona o Komisiji za vrijednosne papire ("Službene novine Federacije BiH", broj 39/98, 36/99 i 33/04) i člana 270. stav 1. tačka b) Zakona o tržištu vrijednosnih papira ("Službene novine Federacije BiH", broj 85/08), Komisija za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine, na 230. sjednici održanoj 10. marta 2009. godine, donijela je

PRAVILNIK

O EMISIJI VRIJEDNOSNIH PAPIRA

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 18 od 25 marta 2009, 87/10, 112/12)

I. OPĆE ODREDBE

Član 1.

Ovim Pravilnikom bliže se uređuju posebni uslovi i način emitovanja vrijednosnih papira, kao i poslovi u vezi sa emisijom vrijednosnih papira.

Član 2.

Ovaj Pravilnik se ne primjenjuje na emisije koje se vrše prilikom osnivanja privrednog društva.

Član 3.

(1) Emitent je svako lice koje je Zakonom o tržištu vrijednosnih papira (u daljnjem tekstu: ZTVP) i drugim zakonom ovlašteno da može emitovati vrijednosne papire.
(2) Registar vrijednosnih papira u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Registar) je privredno društvo koje obavlja poslove shodno odredbama Zakona o registru vrijednosnih papira ("Službene novine Federacije BiH", broj 39/98, 36/99 i 33/04) i ZTVP- a.
(3) Profesionalni posrednik, banka depozitar, agent i pokrovitelj emisije, u smislu ovog Pravilnika, su privredna društva koja imaju dozvolu za obavljanje poslova s vrijednosnim papirima, u skladu sa ZTVP- om i općim aktima Komisije za vrijednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Komisija).
(4) Berza je privredno društvo koje obavlja poslove iz člana 136. ZTVP- a.
(5) Institucionalni investitor je pravno lice koje može da investira sredstva u skladu sa članom 2. tačka i) ZTVP - a.
(6) Strani emitent je pravno lice koje ispunjava uslove iz ZTVP- a.

Član 4.

(1) Postupak emisije vrijednosnih papira obuhvata, pored propisanog ZTVP-om, i odgovarajući upis u registar emitenata kod Komisije, upis vrijednosnih papira na račun emitenta i kupca vrijednosnih papira kod Registra i u registar društava.
(2) Emisija se vrši na osnovu odluke emitenta koja mora sadržavati sve elemente propisane Zakonom, drugim propisima i ovim pravilnikom.
(3) Ukoliko je tržišna cijena dionica veća od njene nominalne vrijednosti, emisija dionica može se izvršiti po fiksnoj cijeni u skladu sa odredbama ovog pravilnika ili putem javne ponude s nadmetanjem ili putem berze, ukoliko se ne radi o integrisanom povećanju osnovnog kapitala, u skladu s odredbama Zakona o privrednim društvima ("Službene novine Federacije BiH", broj 23/99, 45/00, 2/02, 6/02, 29/03, 68/05, 91/07, 84/08, 88/08 i 7/09), ili ukoliko se ne radi o drugim izuzecima predviđenim zakonom.
(4) Pod fiksnom cijenom iz stava 3. ovog člana podrazumjeva se cijena jednaka ili veća od prosječne tržišne cijene dionica iste klase u 30 uzastopnih dana prije dana donošenja odluke o emisiji. Ukoliko se prilikom ove emisije upiše više dionica od broja koji se emituje, dionice se raspoređuju na sve upisnike proporcionalno broju upisanih dionica.

Član 5.

Lice koje u emisiji izvrši upis vrijednosnih papira, može odustati od upisa, putem pisane izjave, najkasnije do okončanja roka za upis, ukoliko zakonom i ovim Pravilnikom nije za određene slučajeve drugačije propisano.

Član 6.

Uplaćenim sredstvima u emisiji od strane kupaca emitent ne može raspolagati prije okončanja postupka emisije u skladu sa članom 20. ZTVP- a.

Član 7.

Uplata za vrijednosne papire može se vršiti u stvarima i pravima samo ako su u prometu i ako se njihova vrijednost može izraziti u novcu, odnosno ako se radi o imovinskim pravima.

II. EMISIJA JAVNOM PONUDOM

Član 8.

(1) U emisiji putem nadmetanja iz član 4. stav 3. ovog Pravilnika najniža cijena po kojoj se dionice mogu nuditi je njihova nominalna vrijednost, a cijena u emisiji utvrđuju se tako što se redosljed kupovnih ponuda utvrđuje prema iznosu cijene iz tih ponuda (višestruka cijena).
(2) U emisiji putem berze iz člana 4. stav 3. ovog Pravilnika najniža cijena po kojoj se dionice mogu nuditi je njihova nominalna vrijednost, a cijena dionica u emisiji utvrđuje se po metodu preovlađujuće cijene, u kojem se cijena utvrđuje prema ravnotežnom kursu u odnosu na sve ponude za kupovinu dionica, ili po metodu višestruke cijene, u skladu sa odlukom o emisiji i prospektom emitenta i općim aktima berze.

Član 9.

Kod emisije putem berze Komisija kod odlučivanja o zahtjevu za odobrenje emisije istim rješenjem odlučuje i o odobravanju emisije putem berze, u skladu sa članom 25. stav 2. i članom 29. ZTVP- a.

Član 10.

Emisija putem nadmetanja i berze ne može biti okončana prije isteka roka za upis, u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.

Član 11.

Emisija obveznica vrši se putem javne ponude.

Član 12.

Uplata za emitovane vrijednosne papire putem javne ponude može se vršiti samo u novcu, izuzev po odobrenju Komisije u slučaju emisije putem nadmetanja, kada se može vršiti i u stvarima i pravima.

Član 13.

(1) Ukoliko obveznice koje se emituju daju pravo na zamjenu za druge vrijednosne papire (konverzija) to se obavezno navodi u odluci o emisiji i prospektu.
(2) Odluka o emisiji dužničkih vrijednosnih papira, kada su emitenti banke, obavezno sadrži i podatke o tome da li se obavija kontinuirano ili u tranšama.
(3) Pod kontinuiranim obavljanjem emisije dužničkih vrijednosnih papira podrazumijeva se prodaja bez prekida u roku predviđenom za trajanje emisije, a pod prodajom u tranšama podrazumijeva se prodaja u određenim vremenskim razmacima određene količine vrijednosnih papira, s tim da broj vrijednosnih papira u svim tranšama određene emisije mora odgovarati ukupnom broju vrijednosnih papira koji se emituju u toj emisiji.
(4) Ako se emisija iz stava 2. ovog člana vrši u tranšama, pored podataka iz člana 26. ZTVP-a, odluka o emisiji i prospekt obavezno sadrže i podatke o:
a) broju pojedinačnih tranši u okviru emisije i njihovoj vrijednosti;
b) datumu ili roku u kojem će pojedinačne tranše biti ponuđene;
c) procentu uspješnosti svake pojedinačne tranše.
(5) Odluka o emisiji i prospekt obavezno sadrže, kako u slučajevima iz člana 8. ovog Pravilnika tako i u drugim slučajevima, način raspodjele vrijednosnih papira u slučaju da bude upisano više vrijednosnih papira od količine koja se emituje, kao i posljedice neplaćanja ili plaćanja po isteku roka za uplatu vrijednosnih papira.

Član 14.

(1) Emitent je dužan u odluci o emisiji, kao i u javnom pozivu za upis i uplatu dionica, ukoliko pravo preče kupovine nije isključeno u skladu sa zakonom, pored propisanog ZTVP-om, ovim pravilnikom i drugim propisima, objaviti podatke o pravu preče kupovine dionica u emisiji, i to:
a) rok ostvarivanja prava preče kupovine, koji ne može biti kraći od 10 dana računajući od narednog dana od dana isteka roka za upis predmetne emisije;
b) broj dionica koje postojeći vlasnici dionica mogu upisati;
c) datum za izračun učešća.
(2) Ukoliko se kod izračunavanja pripadajućeg broja dionica po osnovu prava preče kupovine ne dobije cijeli broj, vrši se zaokruživanje na manji cijeli broj, ako je ostatak manji od 50 % jedne dionice, odnosno na viši cijeli broj ako je ostatak jednak ili veći od 50 % jedne dionice.

Član 15.

(1) Prospekt mora sadržavati sve elemente propisane ZTVP- om, drugim propisima i ovim Pravilnikom, tako da prosječan investitor može ocijeniti prednosti i rizike investiranja.
(2) Emitent može u prospektu navesti i podatke koji nisu propisani kao obavezni, ako to ocijeni svrsishodnim i ako takvi podaci mogu doprinijeti pravilnoj odluci investitora.
(3) Prospekt za emisiju obveznica obavezno sadrži i navode o obračunu i isplati kamate, kašnjenju sa isplatom kamate i mogućem prijevremenom otkupu obveznica.

Član 16.

(1) Prospekt, kao i drugi akti koji se objavljuju u vezi sa emisijom, ne može se učiniti dostupnim javnosti prije odobrenja emisije od strane Komisije, u skladu sa ZTVP- om, drugim propisima i ovim Pravilnikom.
(2) Događaji koji bitno utiču na finansijsko poslovanje emitenta iz člana 240. ZTVP- a nastali nakon što je prospekt učinjen dostupnim javnosti, finansijski izvještaji i druge informacije vezane za emisiju vrijednosnih papira, objavljuju se prije okončanja prodaje, kao dodatak prospekta, na isti način kako se objavljuje i prospekt prema odredbma ZTVP- a, najkasnije tri dana od dana nastanka događaja.
(3) Ukoliko je događaj nastupio u roku određenom za prodaju vrijednosnih papira, a dodatak prospektu se ne može objaviti prije okončanja prodaje, rok za upis i uplatu vrijednosnih papira se produžuje za najmanje pet a najviše 10 dana, u kojem roku se može odustati