aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 111. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službene novine Federacije BiH", broj 29/97), federalni ministar zdravstva donosi

PRAVILNIK

O DODATNOJ EDUKACIJI POLIVALENTNIH PATRONAŽNIH SESTARA - SESTARA U ZAJEDNICI U PRIMARNOJ ZDRAVSTVENOJ ZAŠTITI

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 1 od 13 januara 2010)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim Pravilnikom se utvrđuje sadržaj i način provođenja dodatne edukacije polivalentnih patronažnih sestara/sestara u zajednici u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (u daljnjem tekstu: edukacija), uslovi koje moraju ispunjavati zdravstveni radnici koji pristupaju edukaciji, odnosno zdravstvene ustanove i druge ustanove koje obavljaju edukaciju, kao i način provjere znanja.

Član 2.

Edukacija iz člana 1. ovog Pravilnika predstavlja organizovani oblik teoretskog i stručno-praktičnog osposobljavanja medicinskih sestara-tehničara-smjer: opći (u daljnjem tekstu: polivalentne patronažne sestre/sestre u zajednici) za pružanje zdravstvenih usluga u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Edukacija se obavlja pod nadzorom Federalnog ministarstva zdravstva (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), odnosno ustanove koju odredi Ministarstvo, a s ciljem osiguranja: efektivnije i efikasnije zdravstvene zaštite; smanjenja nejednakosti u dostupnosti zdravstvene zaštite; učešću lokalne zajednice u brizi za zdravlje; kontinuiteta zdravstvene njege; spone između intramuralne i edžtramuralne njege.

Član 3.

Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju slijedeće značenje:
Polivalentne patronažne sestre/sestre u zajednici - pružaju usluge cjelokupnoj populaciji u zajednici (od rođenja do smrti), pružaju potporu zdravim stilovima života, brinu za socijalno okruženje, brinu za marginalne grupe u lokalnoj zajednici, pružaju potporu rođenoj i nerođenoj djeci i potpomažu u zdravoj starosti, pružaju kućnu sestrinsku njegu kod bolesti i invalidnim osobama, pružaju njegu onima koji njeguju (care for carers), prepoznaju i razumiju prioritete za zdravstvenom njegom u zajednici
Intramuralna njega - koordinacija njege unutar zdravstvene djelatnosti
Edžtramuralna njega - koordinacija njege izvan zdravstvene, odnosno uključujući druge djelatnosti

II. USLOVI ZA PRISTUPANjE EDUKACIJI

Član 4.

Zahtjev za edukaciju može podnijeti javna zdravstvena ustanova za uposlenika- medicinsku sestru-tehničara.
Medicinskoj sestri-tehničaru može se odobriti edukacija iz član 1. ovog Pravilnika ako ispunjava slijedeće uvjete:
- da ima završenu visoku, višu ili srednju medicinsku školu - smjer: opći ,
- da ima položen stručni ispit,
- da posjeduje licencu za rad izdanu od ovlaštene komore,
- da je u radnom odnosu u zdravstvenoj ustanovi koja podnosi zahtjev za edukaciju.
Medicinske sestre-tehničari sa završenom srednjom medicinskom školom moraju imati najmanje tri godine radnog staža u struci.

Član 5.

Zahtjev za edukaciju iz člana 4. ovog Pravilnika se podnosi Ministarstvu.
Na osnovu podnijetog zahtjeva, a po provedenom postupku, federalni ministar zdravstva (u daljnjem tekstu: federalni ministar) donosi rješenje.
Rješenje donijeto u smislu stava 2. ovog člana je konačno.

III. PLAN EDUKACIJE

Član 6.

Edukacija iz člana 1. ovog Pravilnika se obavlja po planu koji je utvrđen ovim pravilnikom.
Planom se utvrđuje pregled nastavnih jedinica i njihovo trajanje koje je medicinska sestra-tehničar (u daljnjem tekstu: polaznik edukacije) dužna obaviti.
Plan edukacije je sastavni dio ovog Pravilnika (Prilog 1.)

IV. NAČIN OBAVLjANjA EDUKACIJE

Član 7.

Teoretski dio edukacije obavljaju zdravstvene ustanove primarne zdravstvene zaštite koje ispunjavaju slijedeće uvjete u pogledu prostora, opreme i kadra, i to da imaju:
- organizovanu službu polivalentnih patronažnih sestara/sestara u zajednici
- najmanje jednu prostoriju za održavanje nastave, koja ispunjava higijensko-tehničke uslove namijenjene za učionice;
- sanitarni čvor u blizini prostorija za nastavu;
- prikladan namještaj u učionici;
- stručni kadar za održavanje teoretske nastave po nastavnim jedinicama utvrđenog plana
- potrebnu opremu i nastavna pomagala neophodnu za održavanje teoretske nastave.

Član 8.

Federalni ministar rješenjem utvrđuje koje zdravstvene ustanove u Federaciji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija), ispunjavaju uslove za obavljanje teoretskog dijela edukacije iz člana 7. ovog Pravilnika.

Član 9.

Praktični dio edukacije obavlja se u okviru geografski definisanom području i to: u domu pacijenta, na radnom mjestu pacijenta, u školama i vrtićima, u domu za penzionere i stare osobe, u dobrovoljnim organizacijama i agencijama za pomoć, u centrima za socijalnu zaštitu i sl, a vrši se pod nadzorom mentora imenovanog od strane zdravstvene ustanove.
Za mentora iz stava 1. ovog člana može biti imenovana medicinska sestra-tehničar koja ima najmanje pet godina radnog iskustva kao polivalentna patronažna sestra/sestra u zajednici.

Član 10.

Edukacija po odredbama ovog Pravilnika traje 80 sati teoretskog dijela i 60 sati praktičnog rada.
Edukacija se obavlja u redovnom radnom vremenu.

V. NAČIN PROVJERE ZNANjA, SASTAV I RAD ISPITNE KOMISIJE, KAO I IZDAVANjE UVJERENjA O USPJEŠNO ZAVRŠENOJ PROVJERI ZNANjA ZA POLIVALENTNE PATRONAŽNE SESTRE

Član 11.

Provjeru znanja obavlja komisija koja se sastoji od tri člana.
Članove komisije imenuje federalni ministar iz reda educiranih edukatora polivalentnih sestara/sestara u zajednici.
Na provjeri znanja polaznici edukacije moraju prezentirati jedan istraživački rad koji obuhvata procjenu porodice i zajednice.

Član 12.

Provjeri znanja može pristupiti samo polaznik edukacije koji je redovno pohađao nastavu iz teoretskog i praktičnog dijela, odnosno polaznik koji je pohađao najmanje 80% nastave iz teoretskog i praktičnog dijela.
Provjera znanja iz stava 1. ovog člana vrši se usmeno uključujući istraživački rad iz stava 3. člana 11. ovog Pravilnika.
O toku provjere znanja vodi se zapisnik, u koji se unose lični podaci lica čije se znanje provjerava i podaci o sadržaju provjere.

Član 13.

Provjeri znanja može se pristupiti najviše dva puta, s tim da između provjera znanja mora proći najmanje mjesec dana.
U slučaju da polaznik edukacije i nakon druge provjere znanja ne zadovolji, upućuje se na ponovno obavljanje edukacije.

Član 14.

Zdravstvena ustanova koja je organizovala provjeru znanja dužna je najkasnije u roku od sedam dana, od dana obavljene edukacije dostaviti zapisnike i drugu dokumentaciju Ministarstvu, a radi izdavanja uvjerenja o uspješnoj provjeri znanja za polivalentne patronažne sestre/sestre u zajednici (u daljnjem tekstu: uvjerenje ).
Polaznik edukacije koji je uspješno završio provjeru znanja za polivalentne patronažne sestre/sestre u zajednici, federalni ministar izdaje uvjerenje iz stava 1. ovog člana.
Uvjerenje potpisuje federalni ministar i predsjednik Ispitne komisije.
Sadržaj i izgled uvjerenja sastavni je dio ovog Pravilnika (Prilog 2).
Nakon dobijenog uvjerenja, polaznik edukacije stječe pravo da samostalno radi kao polivalentna patronažna sestra/sestra u zajednici.

Član 15.

Troškove edukacije, kao i završne provjere znanja utvrđuje federalni ministar posebnim rješenjem.
Troškove edukacije, kao i završne provjere znanja snosi zdravstvena ustanova koja je uputila polaznike edukacije na edukaciju saglasno odredbama ovog Pravilnika.

Član 16.

O polaznicima edukacije koji su uspješno završili provjeru znanja Ministarstvo vodi evidenciju.

VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 17.

Zdravstvenom radniku koji je obavio edukaciju za polivalentne patronažne sestre /sestre u zajednici, u Federaciji, odnosno u Bosni i Hercegovini, kao i u inostranstvu, priznaje se plan obavljene edukacije, kao i uspješno završena provjera znanja nakon obavljene edukacije.
Zdravstvenom radniku koji je obavio edukaciju iz porodične medicine u Federaciji, odnosno u Bosni i Hercegovini, kao i u inostranstvu, priznaje se plan obavljene edukacije iz porodične medicine, u dijelu koji je kompatibilan sa planom edukacije za polivalentne patronažne sestre.

Član 18.

Priznavanje edukacije iz člana 17. ovog Pravilnika, vrši federalni ministar, na osnovu podnijetog dokumentovanog zahtjeva zdravstvenog radnika.
Uz zahtjev iz stava 1. ovog člana, prilaže se:
- diploma o završenoj visokoj, višoj, odnosno srednjoj medicinskoj školi- smjer: opći, ako je visoka, viša, odnosno srednja medicinska škola završena u inostranstvu, uz ovjerenu diplomu dostavlja se i nostrifikacija diplome, odnosno svjedodžbe;
- plan obavljene edukacije za polivalentne patronažne sestre, odnosno plan i program obavljene edukacije iz porodične medicine ovjeren od strane organa