aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


PRAVILNIK

O DISCIPLINSKOJ I MATERIJALNOJ ODGOVORNOSTI DRŽAVNIH SLUŽBENIKA, JAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA U ORGANIMA UPRAVE BRČKO DISTRIKTA BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 40 od 15 decembra 2006)

IOSNOVNE ODREDBE

(Predmet)

Član 1.

Ovim Pravilnikom regulišu se pravila za vođenje disciplinskog postupka u prvom stepenu kao i u žalbenom postupku koja se odnose na disciplinsku odgovornost za povrede službene dužnosti kao i materijalnu odgovornost državnih službenika, javnih službenika i namještenika u organima uprave Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: organi uprave).

(Krivica kao osnov za disciplinsku odgovornost)

Član 2.

Državni službenik, javni službenik i namještenik (u daljnjem tekstu: službenik i namještenik) odgovara disciplinski samo za povrede službene dužnosti koje su nastale kao rezultat njegove krivice.

(Jezik i pismo)

Član 3.

U disciplinskom postupku u ravnopravnoj upotrebi su bosanski jezik, hrvatski jezik i srpski jezik, a službena pisma su latinica i ćirilica.

IIPOVREDE SLUŽBENE DUŽNOSTI I DISCIPLINSKE MJERE

(Obim disciplinske odgovornosti i disciplinske mjere)

Član 4.

Službenici i mamještenici mogu se smatrati disciplinski odgovornim samo za povrede službene dužnosti utvrđene u članu 87. i članu 88. Zakona o državnoj službi u organima uprave Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Zakon), i za te povrede mogu im se izreći samo disciplinske mjere utvrđene u članu 102. stav 1. i 2. Zakona.

IIIPRVOSTEPENI DISCIPLINSKI POSTUPAK

(Prijava za pokretanje disciplinskog postupka)

Član 5.

(1) Svaki službenik i namještenik, ima pravo da, protiv drugog službenika i namještenika, za koga postoji osnov sumnje da je počinio povredu službene dužnosti, podnese disciplinsku prijavu za pokretanje disciplinskog postupka (u daljnjem tekstu: disciplinska prijava).
(2) Disciplinska prijava podnosi se u pisanoj formi i mora biti obrazložena. U obrazloženju se navodi ime i prezime javnog službenika odnosno namještenika, opis povrede službene dužnosti i kad je izvršena i posljedice koje su nastale ili bi mogle nastati izvršenom povredom službene dužnosti i drugi podaci. Uz prijavu se prilažu i odgovarajući dokazi, ako se sa njima raspolaže.
(3) Disciplinska prijava ima karakter inicijative za pokretanje disciplinskog postupka.
(4) Disciplinska prijava podnosi se rukovodiocu organa uprave, upravnom inspektoru odnosno službeniku za etiku, putem organa nadležnog za ljudske resurse.

(Odbacivanje disciplinske prijave)

Član 6.

(1) Kada rukovodilac, upravni inspektor odnosno službenik za etiku , primi disciplinsku prijavu, provjerava da li ima smetnji za pokretanje disciplinskog postupka, pa će odbaciti disciplinsku prijavu u slijedećim slučajevima:
a) ako radnja opisana u disciplinskoj prijavi nije propisana kao povreda službene dužnosti,
b) ako je nastupi la zastarjelost za pokretanje disciplinskog postupka,
c) ako je javnom službeniku odnosno namješteniku prestao radni odnos u organu državne službe.
(2) Odbacivanje disciplinske prijave vrši se zaključkom.

(Postupak sa valjanom disciplinskom prijavom)

Član 7.

(1) U slučajevima kada u prvom stepenu o lakšim povredama službene dužnosti kao i težim povredama službene dužnosti u skladu sa članom 89. stav 1. Zakona odlučuje rukovodilac organa uprave, upravni inspektor odnosno službenik za etiku a nema razloga za odbacivanje prijave, prvostepeni disciplinski postupak vodi lice iz člana 5. stav 4. ovog pravilnika, koje je prvo zaprimilo prijavu.
(2) Rukovodilac organa uprave smatra se nadležnim za prijem disciplinske prijave ukoliko je ista podnesena protiv službenika odnosno namještenika kome je on nadređen.
(3) Upravni inspektor i službenik za etiku smatraju se nadležnim za prijem disciplinske prijave kada je ista naslovljena na njih.
(4) Nakon prijema disciplinske prijave za teže povrede službenih dužnosti, čije rješavanje je u nadležnosti disciplinske komisije, rukovodilac organa uprave, upravni inspektor odnosno službenik za etiku, dostavlja Zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka disciplinskoj komisiji u roku od osam dana od dana prijema prijave.

(Posredovanje)

Član 8.

(1) Institut posredovanja može se primjeniti ako je disciplinska prijava nastala kao rezultat poremećenih odnosa između službenika i namještenika u vršenju službene dužnosti.
(2) Ukoliko rukovodilac organa uprave odnosno upravni inspektor, procijeni da se prijava za lakše povrede službene dužnosti može riješiti posredovanjem, istu će proslijediti službeniku za etiku.
(3) Ukoliko je prijava za lakšu povredu službene dužnosti proslijeđena direktno službeniku za etiku on će sam ocijeniti da li će prijavu riješiti posredovanjem.
(4) Službenik za etiku je dužan po prijemu disciplinske prijave, odmah, a najkasnije u roku od pet dana od dana prijema prijave u neposrednom kontaktu sa podnosiocem disciplinske prijave, rukovodiocem organa uprave odnosno upravnim inspektorom i službenikom odnosno namještenikom protiv kojeg je podnesena disciplinska prijava, razmotriti pitanje povrede službene dužnosti za koju je podnesena disciplinska prijava i pokušati da sporno pitanje riješi posredovanjem.
(5) Ukoliko posredovanjem, u skladu sa odredbom stava 3. ovog člana, dođe do mirnog rješenja spora, u tom slučaju sastavlja se zapisnik u kojem se daje opis kako je spor riješen mirnim putem. Zapisnik potpisuju:
a) podnosilac disciplinske prijave,
b) rukovodilac organa uprave, upravni inspektor odnosno službenik za etiku, i
c) službenik odnosno namještenik, protiv kojeg je podnesena disciplinska prijava.
(6) Nakon potpisivanja zapisnika iz stava 4. ovog člana, rukovodilac organa uprave, upravni inspektor odnosno službenik za etiku, donosi zaključak kojim se obustavlja pokretanje disciplinskog postupka.
(7) Protiv zaključka iz stava 5. ovog člana nije dozvoljena žalba.

(Zaključak o pokretanju disciplinskog postupka za lakše povrede službene dužnosti)

Član 9.

(1) Ako posredovanjem ne dođe do rješenja spora na način predviđen u članu 8. ovog pravilnika, tada rukovodilac organa uprave, upravni inspektor odnosno službenik za etiku, najkasnije u roku od osam dana od dana okončanja pokušaja posredovanja u rješenju spora, donosi zaključak o pokretanju disciplinskog postupka.
(2) Protiv zaključka iz stava 1. ovog člana, nije dozvoljena žalba.
(3) Zaključak iz stava 1. ovog člana sadrži:
a) ime i prezime službenika odnosno namještenika, protiv kojeg se pokreće disciplinski postupak;
b) radno mjesto na kojem se nalazi;
c) zanimanje;
d) tačnu adresu stanovanja;
e) činjenični opis povrede službene dužnosti;
f) vrijeme, mjesto i način izvršenja;
g) pravna kvalifikacija povrede službene dužnosti;
h) posljedice nastale učinjenom povredom;
i) podatak o nastaloj šteti;
j) okolnostima pod kojima je povreda učinjena;
k) dokaze za iznesene navode i
l) druge podatke neophodne za vođenje disciplinskog postupka i odlučivanje o disciplinskoj odgovornosti javnog službenika odnosno namještenika.

(Odlučivanje o osnovanosti zahtjeva za pokretanje disciplinskog postupka za teže povrede službene dužnosti)

Član 10.

Nakon prijema zahtjeva za pokretanje disciplinskog postupka za teže povrede službene dužnosti, disciplinska komisija odnosno rukovodilac organa uprave, upravni inspektor ili službenik za etiku, odlučuju rješenjem o osnovanosti istog svako iz svoje nadležnosti.

(Zakazivanje javne rasprave)

Član 11.

(1) Nakon dobijanja zahtjeva za pokretanje disciplinskog postupka i donošenja rješenja o osnovanosti istog, predsjedavajući komisije zakazuje javnu raspravu i upućuje poziv za javnu raspravu.
(2) Disciplinska komisija radi u punom sastavu, a odluke donosi većinom glasova.
(3) Poziv se upućuje:
a) članovima disciplinske komisije;
b) službeniku odnosno namješteniku protiv kojeg je pokrenut disciplinski postupak;
c) rukovodiocu organa uprave, upravnom inspektoru odnosno službeniku za etiku, zavisno o tome ko je podnio zahtjev za pokretanje disciplinskog postupka, koji će zastupati zahtjev za pokretanje