Na osnovu člana 76. i člana 109. Zakona o administrativnoj službi u upravi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 16/02 i 62/02), Agencija za državnu upravu donosi
PRAVILNIK
O DISCIPLINSKOJ I MATERIJALNOJ ODGOVORNOSTI DRŽAVNIH SLUŽBENIKA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 39 od 3. juna 2003)
I- OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Pravilnikom o disciplinskoj i materijalnoj odgovornosti državnih službenika (u daljem tekstu: Pravilnik), uređuje se pokretanje, vođenje, zastarjelost postupka za utvrđivanje disciplinske odgovornosti za povrede radnih dužnosti državnih službenika i druga pitanja od značaja za zaštitu radne discipline kao i pitanje materijalne odgovornosti državnih službenika.
Član 2.
Svaki državni službenik je dužan da izvršava radne dužnosti utvrđene Zakonom o administrativnoj službi u upravi Republike Srpske i drugim zakonima kao i odluke koje su u skladu sa zakonom i podzakonskim aktima organa državne uprave.
Član 3.
Povrede radnih dužnosti su:
1. neizvršavanje, nesavjesno, odnosno neblagovremeno izvršavanje radnih dužnosti;
2. izražavanje ili zastupanje političkih opredjeljenja u izvršavanju zadataka i poslova u organu državne uprave;
3. nedostojno, uvredljivo ili na drugi način neprimjereno ponašanje prema građanima, pravnim i fizičkim licima i drugim strankama u postupku pred organom državne uprave;
4. odbijanje davanja podataka ili davanje netačnih podataka organima državne uprave, pravnim i fizičkim licima ako je davanje podataka propisano zakonom ili propisom donesenim na osnovu zakona;
5. zloupotreba službenog položaja ili prekoračenje ovlašćenja;
6. nezakonito raspolaganje materijalnim sredstvima;
7. radnje koje ometaju građane, pravna lica i druge stranke u ostvarivanju njihovih prava i interesa u postupku kod organa državne uprave;
8. odbijanje poslova radnog mjesta na koje je zaposleni raspoređen ili odbijanje naloga funkcionera koji rukovodi organom državne uprave;
9. neopravdano izostajanje sa posla pet radnih dana u toku šest mjeseci ili neopravdano izostajanje s posla tri dana uzastopno;
10. dodatak na rad u pijanom stanju ili uživanje alkohola ili drugih opojnih sredstava koji smanjuju radnu sposobnost u toku radnog vremena.
Član 4.
Za povrede radnih dužnosti mogu se izreći sljedeće disciplinske mjere:
1. pismeni ukor,
2. udaljenje sa posla u trajanju od dva dana do šest mjeseci,
3. obustavljanje isplate plate u iznosu od 50% i
4. prestanak radnog odnosa.
Član 5.
Disciplinske mjere izriče starješina organa državne uprave uzimajući u obzir mjesto, vrijeme, način i posljedice koje proizilaze iz učinjene povrede.
Disciplinske mjere za povredu radne dužnosti državnog službenika kojeg imenuje Vlada Republike Srpske (u daljem tekstu: Vlada), izriče Vlada na prijedlog disciplinske komisije koju obrazuje Vlada.
Na osnovu konačne odluke o izrečenoj disciplinskoj mjeri prestanak radnog odnosa, državnog službenika razrješava Agencije za državnu upravu Republike Srpske (u daljem tekstu: Agencija) ili Vlada u slučaju rukovodećih državnih službenika, po prethodno pribavljenom mišljenju Agencije.
II- POKRETANjE DISCIPLINSKOG POSTUPKA
Član 6.
Postupak za utvrđivanje povrede radnih dužnosti i za izricanje disciplinske mjere je hitan.
Član 7.
Inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka može dati svaki državni službenik koji ima saznanja o učinjenoj povredi radne dužnosti.
Inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka podnosi se u pismenoj formi i ista mora biti obrazložena.
Član 8.
Na osnovu inicijative za pokretanje disciplinskog postupka ili neposrednog saznanja o povredi radne dužnosti i učiniocu, starješina organa, odnosno Vlada za državne službenike iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika, može odrediti državnog službenika koji će sprovesti prethodni postupak.
Prethodni postupak sprovešće se prema potrebi kada je inicijativa nepotpuna, odnosno kada ne sadrži sve podatke od značaja za utvrđivanje povrede radne dužnosti i učinioca.
U prethodnom postupku uzima se izjava od državnog službenika i prikupljaju drugi dokazi za utvrđivanje činjenica u vezi sa povredom radne dužnosti.
Prethodni postupak se mora okončati u roku od osam dana.
Član 9.
Starješina organa, odnosno Vlada za državne službenike iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika, zaključkom će odbaciti inicijativu:
1. ako radnja opisana u inicijativi nije propisana kao povreda radne dužnosti;
2. ako je nastupila zastarjelost za pokretanje disciplinskog postupka;
3. ako je državnom službeniku prestao radni odnos.
Član 10.
Disciplinski postupak protiv državnog službenika pokreće se zahtjevom za pokretanje disciplinskog postupka za utvrđivanje disciplinske odgovornosti (u daljem tekstu: zahtjev).
Zahtjev sadrži: ime i prezime državnog službenika koji je učinio povredu radne dužnosti, radno mjesto, zanimanje, tačnu adresu stanovanja i druge potrebne lične podatke, činjenični opis povrede radne dužnosti, vrijeme, mjesto i način izvršenja, vrstu i pravnu kvalifikaciju povrede radne dužnosti, razloge sumnje da je državni službenik počinio povredu radne dužnosti, posljedice učinjene povrede, podatke o pričinjenoj šteti, okolnosti pod kojima je povreda učinjena, dokaze za navode iz zahtjeva i druge podatke neophodne za vođenje disciplinskog postupka i odlučivanje o disciplinskoj odgovornosti.
Član 11.
Disciplinski postupak protiv državnog službenika pokreće starješina organa ili lice koje on za to ovlasti.
Disciplinski postupak protiv državnog službenika iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika pokreće se zahtjevom Vlade ili lica koje ona za to ovlasti.
Lice ovlašćeno za pokretanje disciplinskog postupka dužno je podnijeti zahtjev odmah po neposrednom saznanju ili po prijemu inicijative ukoliko nije neophodno sprovoditi prethodni postupak, odnosno po sprovedenom prethodnom postupku, a najkasnije u roku od osam dana ukoliko ocjeni da postoji osnovana sumnja da je državni službenik učinio povredu radne dužnosti.
Zahtjev se obavezno dostavlja državnom službeniku i sindikalnoj organizaciji, a kompletan predmet sa svim prilozima dostavlja predsjedniku disciplinske komisije (u daljem tekstu: Komisiji).
Protiv zahtjeva državni službenik može uložiti prigovor Komisiji u roku od osam dana od dana prijema istog.
III- VOĐENjE DISCIPLINSKOG POSTUPKA
Član 12.
Disciplinski postupak protiv državnog službenika vodi Komisija.
Disciplinski postupak protiv državnog službenika iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika vodi Komisija koju obrazuje Vlada.
Komisiju imenuje starješina organa državne uprave, odnosno Vlada za državne službenike iz člana 5. stav 2. ovog pravilnika, iz reda državnih službenika.
Komisija se sastoji od predsjednika i dva ili četiri člana koji imaju zamjenike.
Za predsjednika i zamjenika predsjednika Komisije može se imenovati državni službenik sa visokom stručnom spremom pravnog ili društvenog smjera.
Član 13.
Komisija radi u punom sastavu, a odluke donosi većinom glasova.
Predsjednik Komisije saziva i rukovodi raspravom i preduzima druge potrebne radnje za pravilno vođenje i okončanje disciplinskog postupka.
Član 14.
Po prijemu zahtjeva predsjednik Komisije je dužan preduzeti sve potrebne radnje da se pripremi pozivanje i obavještavanje podnosioca zahtjeva, državnog službenika protiv koga se vodi disciplinski postupak, svjedoka i drugih lica koja mogu da pomognu u utvrđivanju disciplinske odgovornosti.
Poziv sadrži: sastav Komisije, ime i prezime lica koje se poziva, predmet pozivanja, vrijeme i mjesto održavanja rasprave, naznaku svojstva u kojem se lice poziva, pouku državnom službeniku protiv kojeg se vodi disciplinski postupak da ima pravo da uzme branioca kao i napomenu o posljedicama neodazivanja na poziv.
Poziv državnom službeniku protiv koga se vodi disciplinski postupak mora biti uručen najkasnije osam dana prije dana određenog za održavanje rasprave kako bi se pripremio za odbranu.
O zakazivanju rasprave obavještava se i sindikalna organizacija.
Član 15.
: