Na osnovu člana 57. stav 3, a u vezi sa članom 72. stav 1. alineja 6. Zakona o evidencijama u oblasti zdravstva ("Službene novine Federacije BiH", broj 37/12), federalni ministar zdravstva donosi
PRAVILNIK
O DEFINICIJI ARHITEKTURE ZDRAVSTVENO - INFORMACIONOG SISTEMA PRIMARNE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 82 od 23 oktobra 2013)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Ovim pravilnikom uređuje se definicija arhitekture zdravstveno- informacionog sistema primarne zdravstvene zaštite, koja podrazumijeva bližu sadržinu tehnoloških i funkcionalnih uvjeta za uspostavljanje integrisanog zdravstvenog informacionog sistema u zdravstvenim ustanovama primarne zdravstvene zaštite.
Član 2.
Tehnološki i funkcionalni uvjeti za uspostavljanje integrisanog zdravstvenog informacionog sistema u primarnoj zdravstvenoj zaštiti utvrđeni su u Prilozima 1, 2. i 3., koji čini sastavni dio ovog pravilnika (u daljem tekstu: tehnološki i funkcionalni uvjeti).
Član 3.
Tehnološki i funkcionalni uvjeti iz člana 2. ovog pravilnika, odnose se na:
- mrežnu i komunikacijsku infrastrukturu,
- IT hardver,
- sistemski i aplikativni softver.
Član 4.
Izrazi upotrijebljeni u ovom pravilniku imaju slijedeće značenje:
- Mrežna i komunikacijska infrastruktura obuhvata aktivnu i pasivnu mrežnu opremu koja omogućava sigurnu razmjenu podataka kroz lokalnu računarsku mrežu unutar objekata zdravstvenih ustanova (eng.Local Area Network), te komunikacijske linkove između centralnih i dislociranih lokacija jedne ili više ustanova (eng.Wide Area Network) sa pripadajućim konfiguracijskim postavkama,
- IT hardver obuhvata računarske radne stanice (desktop računari, laptop računari, tableti i drugi mobilni uređaji), servere (različitih sistemskih i aplikativnih namjena), te ostale specijalizirane uređaje koji se povezuju na računarsku mrežu u cilju prikupljanja, obrade, pohrane i razmjene podataka,
- Sistemski i aplikativni softver obuhvata operativne sisteme, softverske aplikacije (programska rješenja), te sisteme za upravljanje bazama podataka (eng.Data Base Management System),
- Gotova softverska rješenja su programska rješenja koja su u istestiranoj produkcijskoj verziji i obuhvataju najmanje poslovne procese jednog odjela, više odjela ili zdravstvene ustanove.
- Realno okruženje predstavlja produkcijsko okruženje u zdravstvenim ustanovama u kojima je softversko rješenje već u upotrebi sa realnim produkcijskim postavkama i u realnom produkcijskom poslovnom procesu,
- Razvojno okruženje predstavlja simulirano laboratorijsko okruženje koje simulira realni poslovni proces ili procese zdravstvene ustanove za potrebe testiranja i demonstracije,
- Podnosilac zahtjeva je pravno lice registrovano u Bosni i Hercegovini, koje je autor ili ovlašteni distributer softverskog rješenja, a koje se javlja na javni oglas koji objavljuje Federalno ministarstvo zdravstva (u daljem tekstu: Ministarstvo).
II- ISPUNjENOST TEHNOLOŠKIH I FUNKCIONALNIH UVJETA
Član 5.
(1) Tehnološki i funkcionalni uvjeti se smatraju ispunjenim ukoliko je usaglašenost softvera sa tehnološkim i funkcionalnim uvjetima iz Priloga 1. ovog pravilnika demonstrirana i utvrđena u realnom okruženju, odnosno, u zdravstvenoj ustanovi.
(2) Ukoliko usaglašenost softvera sa tehnološkim i funkcionalnim uvjetima iz Priloga 1. ovog pravilnika nije moguće demonstrirati u realnom okruženju zbog infrastrukturnih ili organizacionih razloga unutar konkretne zdravstvene ustanove, tehnološki i funkcionalni uvjeti provjeravaju se u razvojnom okruženju, odnosno van zdravstvene ustanove, i smatrat će se ispunjenim i u ovom slučaju ako se dokaže usaglašenost.
Član 6.
(1) Tehnološke i funkcionalne uvjete iz ovog pravilnika moraju ispunjavati:
a) Gotova softverska rješenja koja su u funkciji u zdravstvenim ustanovama u vrijeme stupanja na snagu ovog pravilnika;
b) Gotova softverska rješenja koja će se nabavljati za zdravstvene ustanove, a u smislu uspostavljanja integrisanog informacionog zdravstvenog sistema.
III- ORGAN NADLEŽAN ZA PROVJERU ISPUNjENOSTI TEHNIČKIH I FUNKCIONALNIH UVJETA SOFTVERSKIH RJEŠENjA
Stručna komisija
Član 7.
(1) Postupak provjere ispunjenosti tehničkih i funkcionalnih uvjeta softverskih rješenja po zahtjevu ponuđača, a na osnovu javnog oglasa koji se objavljuje u skladu sa odredbama ovog pravilnika, provodi stručna komisija od pet članova (u daljem tekstu: Stručna komisija), koju imenuje federalni ministar zdravstva (u daljem tekstu: federalni ministar).
(2) Stručna komisija iz stava 1. ovog člana imenuje se u sastavu:
1) doktor ili magistar nauka iz oblasti oblasti upravljanja informacijskim sistemima/informacijskih sistema/računarskih nauka,
2) sistem analitičar,
3) programer,
4) doktor medicine-specijalista porodične medicine, i
5) doktor medicine ili doktor stomatologije, predstavnik Ministarstva.
(3) Zadatak stručne komisije je da kod podnosioca zahtjeva provjeri ispunjenost tehničkih i funkcionalnih uvjeta ponuđenog softverskog rješenja sa tehničkim i funkcionalnim uvjetima utvrđenim u Prilogu 1. ovog pravilnika, a specifično:
- provjeri kompletnost dostavljene dokumentacije u skladu sa tačkom 2.1. iz Priloga 2. ovog pravilnika,
- izvrši kvalitativnu analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa tehničkim i funkcionalnim uvjetima utvrđenim u Prilogu 1. ovog pravilnika,
- učestvuje u analizi, prezentacijama i demonstraciji funkcionalnosti softverskog rješenja unutar zdravstvene ustanove i/ili u laboratorijskom okruženju van zdravstvene ustanove,
- kreira i dostavi izvještaje za svaku od faza.
(4) Stručnoj komisiji dodjeljuje se sekretar, kojeg imenuje federalni ministar, za administrativnu podršku radu Stručne komisije.
Izbor Stručne komisije
Član 8.
(1) Izbor članova Stručne komisije vrši se na osnovu javnog oglasa, koji raspisuje Ministarstvo, a na osnovu kriterija propisanih ovim pravilnikom.
(2) Izuzetno od stava 1. ovog člana, predstavnika Ministarstva kao člana Stručne komisije imenuje neposredno federalni ministar, i to iz reda uposlenika - doktora medicine ili doktora stomatologije sa iskustvom u pripremi i implementaciji informatizacije zdravstvenog sistema.
Član 9.
(1) Članovi Stručne komisije su osobe sa profesionalnim kompetencijama i istaknuti stručnjaci iz oblasti informacionih i zdravstvenih tehnologija koji su dali značajan doprinos u razvoju i istraživanju ovih oblasti, primjeni i razvoju informacionih i zdravstvenih tehnologija, odnosno u obavljanju zdravstvene i informatičke djelatnosti.
(2) Članovi Stručne komisije, izuzev člana koji se imenuje kao predstavnik Ministarstva u skladu sa stavom 2. člana 8. ovog pravilnika, biraju se na osnovu slijedećih kriterija, i to:
1) član komisije - doktor ili magistar nauka iz oblasti upravljanja informacijskim sistemima/informacijskih sistema/računarskih nauka:
- zvanje diplomiranog inženjera elektrotehnike ili inženjera iz oblasti upravljanja, informacijskim sistemima/informacijskih sistema/ računarskih nauka
- najmanje 10 godina iskustva na implementaciji informacijskih sistema,
- iskustvo u vođenju implementacije organizacijskih promjena u pogledu informacijskih sistema,
- iskustvo iz oblasti planiranja i razvoja informacijskih sistema u zdravstvu,
- najmanje jedna referenca u pogledu strateškog planiranja implementacije informacijskih sistema u zdravstvu, i
- najmanje jedna referenca u pogledu implementacije informacijskih sistema.
2) član komisije - sistem analitičar:
- zvanje diplomiranog inženjera elektrotehnike