Na osnovu člana 10. stav 5. Zakona o veterinarstvu u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH", broj 34/02), člana 5. Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom ("Službeni glasnik BiH", broj 46/10) i člana 61. stav 2. Zakona o upravi ("Službeni glasnik BiH", br. 32/02 i 102/09), Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine donosi
PRAVILNIK
O CILjEVIMA ZA SMANjENjE PRISUSTVA BAKTERIJA VRSTASALMONELLAKOD ODRASLIH RASPLODNIH JATA VRSTEGALLUS GALLUS
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 103 od 25 decembra 2012)
(Predmet)
Član 1.
Ovim Pravilnikom se propisuju ciljevi i način uzorkovanja za smanjenje prisustvaSalmonella enteritidis,Salmonella infantis,Salmonella hadar,Salmonella typhimuriumuključujući monofaznuSalmonellu typhimuriums antigenskom formulom 1,4,(5),12:i:- iSalmonella virchow(u daljnjem tekstu: relevantni serotipovi salmonela) kod odraslih rasplodnih jata vrsteGallus gallus.
(Definicije)
Član 2.
Definicije koje se koriste za potrebe ovog Pravilnika su definicije iz člana 2. Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom.
(Ciljevi)
Član 3.
(1) Cilj za smanjenje salmonela kod odraslih rasplodnih jata vrsteGallus gallusiznosi 1% ili manje maksimalnog procenta odraslih rasplodnih jata vrsteGallus gallusna relevantne serotipove salmonela.
(2) Procjenu postignutih ciljeva vrši Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ured) u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine na kraju kalendarske godine uzimajući u obzir odredbe Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom.
(3) Šema testiranja na osnovu koje se vrši procjena postignutih ciljeva se nalazi u Prilogu ovog Pravilnika i čini njegov sastavni dio.
(Program)
Član 4.
(1) Ured će u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine na osnovu odredbi ovog Pravilnika i PrilogaII. Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom propisati godišnji Program za smanjenje prisustva bakterija vrsta Salmonella kod odraslih rasplodnih jata vrsteGallus gallus.
(2) Program iz stava (1) ovog člana je obavezujući za sve relevantne subjekte uključene u implementaciju istog, u skladu s odredbama člana 5. stav (3) i člana 6. stav (2) Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom.
(Prestanak važenja)
Član 5.
Stupanjem na snagu ovog Pravilnika, prestaje važiti Dodatak I Pravilnika o programu testiranja za smanjenje prisutnosti određenih serotipova salmonela kod peradi vrsteGallus gallusi ćurki ("Službeni glasnik BiH", broj 85/10).
(Stupanje na snagu)
Član 6.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom donošenja i objavljuje se u "Službenom glasniku BiH".
Broj 02-7-02-2-558-10/12
29. novembra 2012. godine Sarajevo
Direktor Ljubomir Kalaba, s. r.
PRILOG
Program testiranja određen za utvrđivanje ostvarenosti cilja za smanjenje prisutnosti relevantnih serotipovaSalmonellakod odraslih rasplodnih jata vrsteGallus gallus
1. Obim uzimanja uzoraka
Uzimanje uzoraka za otkrivanje prisustva bakterija vrstaSalmonella enteritidis,Salmonella infantis,Salmonella hadar,Salmonella typhimuriumiSalmonella virchow(relevantni serotipovi salmonela) mora obuhvatiti sva odrasla rasplodna jata vrsteGallus galluss najmanje 250 jedinki ("rasplodna jata").
Uzorkovanje će se vršiti ne dovodeći u pitanje odredbe Pravilnika za kontrolu salmonela i drugih određenih uzročnika zoonoza koji se prenose hranom ("Službeni glasnik BiH", broj 46/10) i Pravilnika o načinu praćenja zoonoza i uzročnika zoonoza ("Službeni glasnik BiH", broj 46/10) u pogledu uslova monitoringa za druge vrste životinja ili druge serotipove.
2. Monitoring (praćenje) rasplodnih jata
2.1. Lokacija, učestalost i način uzimanja uzoraka
Uzorci rasplodnih jata uzimaju se na inicijativu subjekta u poslovanju s hranom (u daljnjem tekstu: vlasnik) i kao dio službenih kontrola.
2.1.1. Uzimanje uzoraka na inicijativu vlasnika
Uzorci se uzimaju svake dvije sedmice na mjestu koje je na osnovu dostavljenog programa vlastite kontrole nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta BiH odredio između sljedeće dvije mogućnosti:
(a) u valionici; ili
(b) na farmi:
Nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine primjenjuje jednu od gore navedenih mogućnosti na cjelokupni program testiranja za sva rasplodna jata brojlerskih pilića i na jednu od tih mogućnosti za rasplodna jata nesilica. Uzorkovanje rasplodnih jata nesilica koje nesu jaja za valenje koja su namijenjena izvozu, u svakom se slučaju odvija na farmi. Uzorkovanje kod koka nesilja prije eksploatacije bit će navedeno u Programu za smanjenje prisustva bakterija vrstaSalmonella enteritidisiSalmonella typhimuriumkod koka nesilja.
Utvrđuje se postupak prilikom uzorkovanja na inicijativu vlasnika koji garantira da se u slučaju otkrivanja prisustva relevantnih serotipova salmonela laboratorija koja vrši analizu bez odlaganja obavještava nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta, a oni Ured za veterinarstvo BiH. Blagovremeno obavještenje o otkrivanju prisustva bilo kojeg relevantnog serotipa salmonela je na odgovornosti vlasnika i laboratorije koja vrši analizu.
Odstupajući od prvog dijela ove tačke, ukoliko je za dvije uzastopne kalendarske godine dostignut cilj vezan za smanjenje prisutnosti bakterija iz roda Salmonela u cijeloj državi, uzorkovanje na farmi može se pomaknuti na svake tri sedmice, što je diskrecijsko pravo nadležnog organa entiteta i Brčko Distrikta BiH. Međutim, nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta BiH može se odlučiti da se zadrži ili na povrat na dvosedmični interval ispitivanja u slučaju da se na farmi otkrije prisustvo relevantnih serotipova salmonela u uzgojnom jatu i/ili u bilo kojem drugom slučaju koje nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta BiH smatra primjerenim.
2.1.2. Uzimanje uzoraka u okviru službene kontrole
Službeno uzimanje uzoraka sastoji se od:
2.1.2.1. Ukoliko se uzorci uzimaju u valionici na inicijativu vlasnika:
(a) rutinskog uzimanja uzoraka svakih 16 sedmica u valionici;
(b) rutinskog uzimanja uzoraka na farmi u dva navrata tokom proizvodnog ciklusa, prvi put u roku od četiri sedmice nakon prijelaza u fazu nesivosti ili preseljenja u objekt za nesenje, a drugi put pri kraju faze nesivosti, najranije osam sedmica prije završetka proizvodnog ciklusa;
(c) dodatnog uzimanja uzoraka na farmi radi utvrđivanja prisustva relevantnih serotipova salmonela nakon otkrivanja pozitivnih nalaza u uzorcima iz valionice.
2.1.2.2. Ukoliko se uzorci uzimaju na farmi na inicijativu vlasnika, rutinsko uzimanje uzoraka mora se provesti u tri navrata tokom proizvodnog ciklusa:
(a) u roku od četiri sedmice nakon prijelaza u fazu nesivosti ili preseljenja u objekt za nesenje;
(b) pri kraju faze nesivosti, najranije osam sedmica prije završetka proizvodnog ciklusa;
(c) u bilo kojem trenutku tokom proizvodnog ciklusa nakon isteka dovoljno vremena od uzimanja uzoraka iz podtačaka (a) i (b) ove tačke.
2.1.2.3. Odstupajući od stavova 2.1.2.1. i 2.1.2.2., ukoliko je za dvije uzastopne kalendarske godine postignut cilj smanjenje prisutnosti bakterija iz roda Salmonela u cijeloj državi, nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta BiH može zamijeniti rutinska uzorkovanja uzorkovanjem:
(a) na farmi u jednoj prilici bilo kada tokom proizvodnog ciklusa i jednom godišnje u valionici; ili
(b) na farmi u dvije prilike koje su međusobno dovoljno udaljene bilo kada tokom proizvodnog ciklusa.
Međutim, nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta BiH može se odlučiti da se zadrži ili da se vrati na uzorkovanje navedeno u stavu 2.1.2.1. ili 2.1.2.2. u slučaju otkrivanja prisustva relevantnih serotipova salmonela u rasplodnim jatima na farmi i/ili u bilo kojem drugom slučaju koje nadležni organ entiteta i Brčko Distrikta BiH smatra odgovarajućim.
Uzorkovanje koje se provodi u sklopu službene kontrole zamjenjuje uzorkovanje na inicijativu vlasnika.
2.2. Protokol uzimanja uzoraka
2.2.1. Uzimanje