aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 21. stav 2. i člana 74. stav 1 Zakona o računovodstvu i reviziji u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", broj 83/09), ministar finansija donosi

PRAVILNIK

O KONTNOM OKVIRU, SADRŽAJU KONTA I PRIMJENI KONTNOG OKVIRA ZA BANKE I DRUGE FINANSIJSKE ORGANIZACIJE

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 82 od 09 decembra 2010)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

(1) Ovim pravilnikom propisuju se Kontni plan i sadržaj računa u Kontnom planu za banke i druge finansijske organizacije (u daljem tekstu: Kontni plan).
(2) Pod drugim finansijskim organizacijama, u smislu ovog pravilnika, podrazumijevaju se mikrokreditna društva i fondacije i druge finansijske organizacije za koje drugim propisima nije utvrđena primjena posebnog kontnog plana.
(3) Kontni plan iz stava 1. ovog člana nalazi se u Prilogu ovog pravilnika i čini njegov sastavni dio.

Član 2.

(1) Stanje i promjene na sredstvima, izvorima sredstava, prihodima i rashodima, kao i obračun finansijskog rezultata banaka i drugih finansijskih organizacija, evidentira se na osnovnim, trocifrenim računima koji čine Kontni plan, u skladu s Međunarodnim računovodstvenim standardima (u daljem tekstu: MRS) i Međunarodnim standardima finansijskog izvještavanja (u daljem tekstu: MSFI).
(2) Propisani trocifreni računi raščlanjuju se na analitičke račune na način koji je u skladu sa ovim pravilnikom i općim aktom banke ili druge finansijske organizacije.
(3) Banke i druge finansijske organizacije ne mogu uvoditi i koristiti druge trocifrene račune osim računa propisanih ovim pravilnikom.
Interni odnosi između organizacijskih dijelova banke nisu obavezni ukoliko to ne zahtijeva informacijski sistem koji banka koristi.

Član 3.

Banke i druge finansijske organizacije dužne su da kroz strukturu analitičkih računa osiguraju:
na 2 ili 3 cifri kontnog plana, gdje se to zahtijeva, propisana je sektorska struktura.
Klasifikacija po institucionalnim sektorima vrši se na temelju njihove primarne funkcije, a generira sljedeće osnovne sektore:
Banke i bankarske institucije - Pod pojmom banke i bankarske institucije obuhvaćene su sve domaće banke i bankarske institucije koje su osnovane i posluju u skladu sa Zakonom o bankama Federacije Bosne i Hercegovine i imaju dozvolu za rad od Agencije za bankarstvo Federacije Bosne i Hercegovine, te strane banke i bankarske institucije, Centralna banka BiH i centralne banke stranih zemalja.
Institucije javnog sektora - Vlade - Pod pojmom institucije javnog sektora obuhvaćeni su svi organi i organizacije koji se finansiraju iz budžeta, poreza i doprinosa i drugih obaveznih davanja. U ove institucije spadaju: država i državni organi, entitetski organi, organi i organizacije distrikta, kantona, općina, gradova i drugih jedinica lokalne samouprave (npr. mjesne zajednice) i sl.;- sudovi, tužiteljstva, pravobraniteljstva i drugi, fondovi koji se finansiraju iz namjenskih i drugih doprinosa (penzijski fond, fond za zdravstveno osiguranje, za dječiju zaštitu, za nezaposlene i drugi), - pravne osobe iz oblasti društvenih djelatnosti koja se finansiraju iz budžeta (obrazovne, školske, zdravstvene, obrazovne i druge ustanove i organizacije), drugi budžetski korisnici.
Detaljno uputstvo objavljeno u Uputstvu za klasifikaciju sektora Generalne vlade izdatoj od strane Centralne banke BiH - Odjel za statistiku 8.4.2005. g
Javna preduzeća - Pod pojmom javno preduzeće obuhvaćena su javna i državna preduzeća i to: preduzeća koje osniva država BiH, entiteti: RS i FBiH, Brčko Distrikt, jedinice lokalne samouprave, s najmanje 50% učešća ili su pod njihovom zajedničkom kontrolom, a radi obavljanja djelatnosti od općeg interesa (npr. preduzeća iz sustava elektroprivrede, šumska preduzeća, pošte, lutrije, javna komunalna preduzeća, vodovodi i kanalizacije, groblja i dr.) i sva druga preduzeća koja u strukturi vlasništva imaju preko 50% državnog kapitala (bilo koje institucije javnog sektora).
Privatna preduzeća - Pod pojmom privatna preduzeća obuhvaćene su sve pravne osobe koja osnivaju pravne i/ili fizičke osobe radi obavljanja djelatnosti u cilju stjecanja dobiti.
U ovu grupu spadaju i sve obrazovne, školske, zdravstvene, obrazovne i druge ustanove i organizacije s većinskim privatnim kapitalom koje obavljaju djelatnosti u cilju stjecanja dobiti.
Stanovništvo - Pod pojmom stanovništvo obuhvaćene su sve fizičke osobe.
Nebankarske finansijske organizacije - Pod pojmom nebankarske finansijske organizacije obuhvaćene su ostale depozitne i ne depozitne institucije, koje nisu klasificirane kao banke, a koje prikupljaju depozite ili njihove bliske surogate, odnosno vrše finansijsku djelatnost. U nebankarske finansijske organizacije uključuju se: finansijske institucije koje imaju dozvolu za rad od Agencije za bankarstvo, osim mikrokreditnih fondacija; osiguravajuća društva; penzijski fondovi koji ne ulaze u javni sektor; ostali finansijski posrednici u koje se ubrajaju različite specijalizirane finansijske institucije (koje ne prikupljaju depozite) čije su primarne aktivnosti različiti specifični oblici krediti; pomoćne finansijske institucije koje ne obavljaju finansijsko posredništvo, već im je funkcija olakšavanje funkcioniranja različitih segmenata finansijskog sustava (burze, mjenjačnice, brokerske kuće, investicioni fondovi, društva za upravljanje investicionim fondovima, komisije za vrijednosne papire, centralni registar vrijednosnih papira i slično); druge finansijske organizacije.
Neprofitne organizacije - Pod pojmom neprofitne organizacije obuhvaćene su sve organizacije čija aktivnost ne može biti izvor profita njihovim vlasnicima i nisu osnovane radi stjecanja dobiti. U ovu grupu spadaju: agencije, nevladine i druge institucije i organi koji se ne finansiraju iz budžeta (agencije za osiguranje, za bankarstvo, za osiguranje depozita i sl.), mikorokreditne fondacije i ostale neprofitne organizacije (političke stranke, vjerske zajednice, udruge građana, humanitarne organizacije, strukovne organizacije, amaterske sportske organizacije, kulturna društva i slično).
Poduzetnici - Obrtnici - Pod pojmom poduzetnici (obrtnici) obuhvaćene su fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost u svoje ime i za svoj račun radi stjecanja dobiti prodajom robe, proizvoda i usluga na tržištu. U ovu grupu spadaju: zanatske, trgovačke, ugostiteljske i druge radnje, radionice, uredi, biroi, agencije, studija, pansioni, ateljei, laboratorije i slično, kao notari, odvjetnici, vještaci, procjenitelji, poljoprivredni proizvođači i dr.
na četvrtoj cifri knjigovodstvenog računa propisana je analitička razrada trocifrenog računa s tim da banke mogu samostalno analitički razraditi slobodne četvrte cifre računa za vlastite potrebe.
peta cifra svih konta identificira rezidenta, odnosno nerezidenta i može imati samo dvije oznake:
1 (poslovna promjena s rezidentom) i
2 (poslovna promjena s nerezidentom).
šesta cifra svih konta identificira tip valute u kojoj je nastala poslovna promjena i to:
1- računi u KM