Na osnovu člana 139. stav 1. tačka o) Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 74/08) i člana 82. stav 2. Zakona o republičkoj upravi ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/08 i 11/09), ministar prosvjete i kulture donosi
PRAVILNIK
O 40-ČASOVNOJ RADNOJ NEDJELjI NASTAVNIKA I STRUČNIH SARADNIKA U SREDNjOJ ŠKOLI
(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 64 od 15 jula 2009, 74/09, 75/10, 92/10)
Član 1.
Ovim pravilnikom propisuju se pedagoška norma svih oblika obrazovno-vaspitnog rada nastavnika i stručnih saradnika, u okviru 40-časovne radne nedjelje i godišnji fond časova nastavnika.
Član 2.
Nastavnici u okviru pune nedjeljne norme imaju 40 časova koji obuhvataju:
a) obrazovno-vaspitni rad nastavnika,
b) pripreme za obrazovno-vaspitni rad,
v) stručno usavršavanje i rad u stručnim organima škole,
g) dežurstvo nastavnika u školi i
d) poslove koje direktor odredi.
Član 3.
Pod obrazovno-vaspitnim radom podrazumijeva se rad nastavnika sa učenicima, i obuhvata:
a) časove redovne nastave propisane Nastavnim planom i programom,
b) časove rada sa odjeljenskom zajednicom,
v) časove dopunske, dodatne, pripremne i fakultativne nastave,
g) časove pripreme učenika za takmičenje i
d) časove rada sa sekcijama, organizacijama i projektima.
Član 4.
(1) Sedmična norma redovne nastave u gimnaziji za nastavnike srpskog jezika i književnosti, matematike i stranog jezika je 18 časova, a ostalih predmeta 20 časova.
(2) U srednjim stručnim i tehničkim školama nedjeljna norma nastavnika srpskog jezika i književnosti, matematike i stranog jezika je 18 časova, a ostalih nastavnika opšteobrazovnih i stručno-teoretskih predmeta je 20 časova redovne nastave.
(3) U srednjim umjetničkim školama nedjeljna norma nastavnika za nastavnike srpskog jezika i književnosti, matematike i stranog jezika je 18 časova, ostalih predmeta 20 časova, a norma stručnih predmeta je 24 časa redovne nastave.
(4) Nastavnik koji ima višu ili visoku stručnu spremu i verifikovano izvodi praktičnu nastavu u odjeljenjimaIVstepena ima sedmičnu normu 22 časa praktične nastave.
(5) Nastavnik sa zvanjem majstora ili specijaliste i izvodi praktičnu nastavu u odjeljenjimaIIIstepena ima sedmičnu normu 28 časova praktične nastave.
(6) Ako nastavnik ima časove iz predmeta sa različitom nedjeljnom normom, njegova norma izračunava se srazmjerno broju časova koje izvodi.
Član 5.
(1) Nastavniku koji izvodi nastavu iz srpskog jezika, matematike i stranog jezika za pripremu nastave pripada po času 0,6667 časova, a nastavniku ostalih opšteobrazovnih i stručno-teorijskih predmeta po času pripada 0,50 časova.
(2) Nastavniku koji izvodi praktičnu nastavu u odjeljenjimaIVstepena za pripremu pripada 0,3636 časova po času.
(3) Nastavniku koji praksu izvodi u odjeljenjimaIIIstepena, a ima sedmičnu normu 28 časova praktične nastave, za pripremu ima 0,2143 časova po času.
(4) Nastavnik koji predaje više od dva predmeta priznaje mu se za pripremu za svaki predmet više po 0,5 časova.
(5) Nastavniku koji ima manje časova od nedjeljne norme proporcionalno se smanjuje broj časova za pripremu.
Član 6.
(1) Pored časova redovne nastave i časova za pripremanje redovne nastave, nastavnik u okviru 40-časovne radne nedjelje obavlja i sljedeće poslove:
a) odjeljensko starješinstvo,
b) dopunsku, dodatnu i fakultativnu nastavu,
v) vannastavne aktivnosti,
g) saradnju predmetnog nastavnika sa roditeljima učenika (informisanje o ocjenama, radu i ponašanju učenika i davanje prijedloga za daljnji rad),
d) stručno usavršavanje i rad u stručnim organima,
đ) dežurstvo i rukovođenje stručnim aktivom,
e) koordinacija sa savjetom učenika i savjetom roditelja,
ž) poslove koje utvrdi škola prema svojim specifičnostima.
(2) Škola je obavezna da nastavniku sa punom nedjeljnom normom časova redovne nastave obezbijedi i punu 40-časovnu radnu nedjelju.
(3) Nastavnik koji ima umanjen broj časova redovne nastave u odnosu na normu, proporcionalno se smanjuje i 40-časovna radna nedjelja.
Član 7.
(1) U okviru 40-časovne radne nedjelje, nastavnik koji je odjeljenski starješina ima tri časa za poslove odjeljenskog starješinstva.
(2) Kod podjele odjeljenskog starješinstva prioritet imaju nastavnici koji nemaju punu normu časova redovne nastave, a od nastavnika sa punom normom prioritet imaju nastavnici koji nemaju časove preko norme.
(3) Podjelu razrednih starješinstava vrši Nastavničko vijeće na prijedlog direktora.
(4) Razredništvo ne mogu imati nastavnici koji obavljaju poslove u nastavi po osnovu povremenih i privremenih poslova, nastavnici po osnovu dopunskog rada, radnici van nastave i nastavnici koji nemaju višu ili visoku stručnu spremu.
(5) Odjeljensko starješinstvo u odjeljenju ne može voditi nastavnik koji nema predmet zastupljen u tom odjeljenju ili za njega nije verifikovan.
(6) Izuzetak iz stava 7. ovog člana može biti nastavnik koji je u tom odjeljenju vodio odjeljensko starješinstvo u najmanje dva prethodna razreda u trogodišnjem i tri prethodna razreda u četverogodišnjem obrazovanju, a njegov nastavni predmet nije zastupljen u završnom razredu.
Član 8.
(1) U okviru 40-časovne radne nedjelje, nastavnik može po potrebi imati jedan ili dva časa nedjeljno za sljedeće poslove:
a) dopunsku, dodatnu i fakultativnu nastavu,
b) pripremu učenika za takmičenje i za rad sa sekcijom.
(2) Časove iz prethodnog stava ne mogu imati nastavnici koji obavljaju poslove u nastavi po osnovu ugovora o povremenim i privremenim poslovima, po osnovu dopunskog rada i radnici van nastave.
(3) Nastavnik koji ima do polovine sedmične norme časova redovne nastave može imati jedan čas iz stava 1. ovog člana.
(4) Nastavnik koji ima normu časova redovne nastave u dvije škole može imati po jedan čas iz stava 1. ovog člana u svakoj školi.
Član 9.
Nastavniku koji postiže dobre rezultate u pripremanju učenika