Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu članaVI/2.b) Ustava Bosne i Hercegovine Ustavni sud Bosne i Hercegovine, na plenarnoj sjednici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine održanoj 23. jula 2005. godine, donio je

PRAVILA

USTAVNOG SUDA BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 60 od 30 avgusta 2005, 64/08, 51/09)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilima Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Pravila) uređuje se, u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ustav), organizacija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ustavni sud), postupak pred Ustavnim sudom i druga pitanja značajna za rad Ustavnog suda.

Član 2.

Ustavni sud je, u odnosu na druge organe vlasti u Bosni i Hercegovini, samostalan i neovisan. Nijedan organ u Bosni i Hercegovini ne može donositi zakone, druge propise i opće akte koji se tiču rada Ustavnog suda i njegove uloge utvrđene Ustavom.

Član 3.

1. Ustavni sud ostvaruje svoja prava i dužnosti u skladu sa Ustavom, ovim pravilima i drugim aktima.
2. Ustavni sud svoju organizaciju i djelatnost ostvaruje na principu finansijske samostalnosti. Ustavni sud samostalno raspoređuje odobrena sredstva iz Budžeta institucija Bosne i Hercegovine, u skladu sa svojim godišnjim budžetom i Zakonom o izvršenju budžeta.

Član 4.

Sjedište Ustavnog suda je u Sarajevu.

Član 5.

Ustavni sud ima pečat i druga obilježja, u skladu sa propisima Bosne i Hercegovine.

Član 6.

U radu Ustavnog suda osigurava se ravnopravna upotreba jezika i pisama naroda Bosne i Hercegovine.

II. OPĆA PRAVILA POSTUPKA

Član 7.

Ustavni sud odlučuje u plenarnoj sjednici, u Vijeću od pet sudija i u Malom vijeću od troje sudija.

Član 8.

Ustavni sud odlučuje u plenarnoj sjednici većinom glasova svih članova Ustavnog suda kada odlučuje o predmetima iz nadležnosti Ustavnog suda iz članaVI/3.a),VI/3.c) iIV/3.f) Ustava i u predmetima iz nadležnosti Ustavnog suda iz članaVI/3.b) koji se uvrste na dnevni red sjednice, kao i drugim pitanjima utvrđenim Ustavom i ovim pravilima.

Član 9.

1. Vijeće od pet sudija odlučuje o predmetima iz nadležnosti Ustavnog suda iz članaVI/3.b) Ustava koji nisu stavljeni na dnevni red Ustavnog suda u plenarnoj sjednici, o čemu donosi jednoglasnu odluku. Ukoliko nije postignuta jednoglasna odluka, predmet se prosljeđuje Ustavnom sudu u plenarnoj sjednici u tekstu koji će biti izmijenjen i dopunjen u skladu sa prijedlogom koji je dobio podršku većine članova Vijeća.
2. Vijeće od pet sudija čine sudije koje su izabrali nadležni zakonodavni organi entiteta po principu prvenstva iz člana 98. ovih pravila, s tim da se svaki mjesec jedan član rotira. Predsjednik Ustavnog suda predsjedava Vijećem, a u slučaju njegove spriječenosti zamjenjuje ga jedan od potpredsjednika kojeg on odredi.

Član 10.

1. Malo vijeće sastoji se od predsjednika Ustavnog suda i dva potpredsjednika iz reda sudija, koje su izabrali nadležni zakonodavni organi entiteta. Vijećem predsjedava predsjednik Ustavnog suda.
2. Malo vijeće, jednoglasno, odlučuje o zahtjevima za donošenje privremenih mjera i o eventualnom zaduživanju i razduživanju sudije izvjestioca.

Član 11.

1. Rad Ustavnog suda je javan.
2. Javnost postupka pred Ustavnim sudom osigurava se: obavještavanjem javnosti o pripremanju i održavanju sjednice Ustavnog suda i javnih rasprava pred Ustavnim sudom; davanjem obavještenja o toku postupka; dostavom službenih saopćenja sredstvima javnog informiranja; održavanjem konferencija za štampu; omogućavanjem učesnicima u postupku i drugim zainteresiranim licima da izvrše uvid u predmete o kojima Ustavni sud odlučuje, da prisustvuju javnim sjednicama Ustavnog suda, osim ako predsjednik Ustavnog suda, u interesu morala, javnog reda ili nacionalne sigurnosti u demokratskom društvu, odluči drukčije ili u drugim slučajevima prema kojima ovim pravilima nije isključena javnost; objavljivanjem donesenih odluka; izdavanjem publikacija Ustavnog suda, u kojima se objavljuju značajnije odluke, rješenja i drugo; na drugi način koji odredi Ustavni sud.

Član 12.

1. Javnost postupka pred Ustavnim sudom isključena je na radnim sjednicama, uključujući sjednice o vijećanju i glasanju.
2. Javnost može biti isključena i kad Ustavni sud raspravlja i odlučuje o pitanjima koja imaju karakter tajnosti u skladu sa zakonom, i kad to zahtijevaju razlozi zaštite morala, javnog reda, sigurnosti države, prava privatnosti ili ličnih prava.
3. Isključenje javnosti iz stava 2. ovog člana ne odnosi se na strane u sporu.

Član 13.

1. Saopćenja o održavanju sjednica i javnih rasprava Ustavnog suda (vrijeme, mjesto i dnevni red) objavljuju se na oglasnoj ploči i njeb stranici Ustavnog suda.
2. Saopćenja iz stava 1. ovog člana u pravilu se objavljuju u sredstvima javnog informiranja i njeb stranici Ustavnog suda.

Član 14.

1. U postupku pred Ustavnim sudom koriste se službeni jezici iz člana 6. ovih pravila, a na zahtjev učesnika u postupku, pripadnika drugih naroda, Ustavni sud može dozvoliti upotrebu drugog jezika.
2. Ustavni sud će osigurati uvjete da svako može ostvariti pravo iz stava 1. ovog člana.

1. Učesnici u postupku

Član 15.

1. Učesnici u postupku su:
a. pokretači sporova iz članaVI/3.a) Ustava i donosioci akata koji su predmet spora;
b. stranke u postupku u kojem je donesena odluka koja se pobija apelacijom i sud, odnosno organ čija je presuda, odnosno odluka, predmet apelacije (članVI/3.b) Ustava);
c. predsjedavajući Doma naroda, kad je pokrenut spor iz članaIV/3.f) Ustava;
d. sud koji je proslijedio pitanje Ustavnom sudu i donosilac zakona o čijem važenju ovisi odluka suda (članVI/3.c) Ustava).
2. Ustavni sud može u konkretnom predmetu odrediti druge učesnike u postupku na koje će se primjenjivati načelo kontradiktornosti.
3. Ustavni sud, sudija izvjestilac, odnosno registrar, mogu zatražiti i od drugih organa i organizacija stručno pisano mišljenje ili druge podatke, bitne za odluku Ustavnog suda u konkretnom predmetu. Pisano stručno mišljenje ili podaci neće se uzeti u obzir nakon isteka roka kojeg je Ustavni sud odredio u zahtjevu.

2. Uvjeti za dopustivost apelacije iz članaVI/3.b) Ustava

Član 16.

1. Ustavni sud može razmatrati apelaciju samo ako su protiv presude, odnosno odluke koja se njome pobija, iscrpljeni svi djelotvorni pravni lijekovi mogući prema zakonu i ako se podnese u roku od 60 dana od dana kada je podnosilac apelacije primio odluku o posljednjem djelotvornom pravnom lijeku kojeg je koristio.
2. Ustavni sud će odbaciti apelaciju kao očigledno (prima facie) neosnovanu kada utvrdi da ne postoji opravdan zahtjev stranke u postupku, odnosno da predočene činjenice ni na koji način ne mogu opravdati tvrdnju da postoji kršenje Ustavom zaštićenih prava i/ili kada se za stranku u postupku utvrdi da ne snosi posljedice kršenja Ustavom zaštićenih prava, tako da je ispitivanje merituma apelacije nepotrebno.
3. Ustavni sud može iznimno razmatrati apelaciju i kada nema odluke nadležnog suda, ukoliko apelacija ukazuje na ozbiljna kršenja prava i temeljnih sloboda koja štite Ustav Bosne i Hercegovine ili međunarodni dokumenti koji se primjenjuju u Bosni i Hercegovini.
4. Apelacija nije dopustiva i ako postoji neki od sljedećih slučajeva:
1. Ustavni sud nije nadležan za odlučivanje;
2. apelacija je anonimna;
3. podnosilac apelacije je odustao od apelacije;
4. protekao je rok za podnošenje apelacije;
5. apelaciju je podnijelo neovlašteno lice;
6. radi se o pitanju o kojem je Ustavni sud već odlučivao, a iz navoda ili dokaza iznesenih u apelaciji ne proizlazi da ima osnova za ponovno odlučivanje;
7. apelant je zloupotrijebio pravo na podnošenje apelacije;
8. ako su izmijenjene pravne okolnosti;
9. apelacija je ratione materiae inkompatibilna sa Ustavom;
10. apelacija je ratione personae inkompatibilna sa Ustavom;
11. apelacija je ratione temporis inkompatibilna sa Ustavom;
12. apelant je prethodno pokrenuo istovjetan postupak pred Domom za ljudska prava za Bosnu i Hercegovinu;
13. apelant je propustio da u ostavljenom roku dopuni/precizira apelaciju;
14. apelacija je preuranjena;
15. apelant nije iscrpio pravne lijekove moguće po zakonu.

3. Uvjeti za dopustivost zahtjeva iz čl.VI/3.a),VI/3.c) iIV/3.f) Ustava

Član 17.

Zahtjev nije dopustiv ako postoji koji od sljedećih slučajeva:
1. Ustavni sud nije nadležan za odlučivanje;
2. zahtjev je anoniman;
3. podnosilac zahtjeva je odustao od zahtjeva;
4. zahtjev je podnijelo neovlašteno lice;
5. radi se o pitanju o kojem je Ustavni sud već odlučivao, a iz navoda ili dokaza iznesenih u zahtjevu ne proizlazi da ima osnova za ponovno odlučivanje;
6. ako su izmijenjene pravne okolnosti;
7. podnosilac zahtjeva je propustio da u ostavljenom roku dopuni/precizira zahtjev;
8. osporeni opći akt nije na snazi.

4. Pravila postupka

Član 18.

1. Zahtjev o pokretanju postupka upućen Ustavnom sudu šalje se poštom ili se predaje neposredno Ustavnom sudu.
2. Podnesak iz stava 1. ovog člana smatra se primljenim


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: