Na osnovu člana 22. Zakona o gasu ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 86/07) i člana 34. tačka 2. Statuta "Gas Promet" AD Istočno Sarajevo - Pale, a uz saglasnost Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (RERS) Upravni odbor Društva, na 17. (sedamnaestoj) sjednici, održanoj 23. februara 2010. godine, donio je
PRAVILA
RADA TRANSPORTNE MREŽE PRIRODNOG GASA U REPUBLICI SRPSKOJ
(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 64 od 7. jula 2010)
OPŠTE ODREDBE
(Predmet pravila rada)
Član 1.
Pravilima rada transportne mreže prirodnog gasa (u daljem tekstu: Pravila rada) propisana su pravila koja moraju primjenjivati operater transportnog sistema (u daljem tekstu: OTS), transporteri i korisnici transportne mreže (u daljem tekstu: korisnici) da bi pristupili i koristili ili priključili svoje objekte na transportnu mrežu prirodnog gasa u Republici Srpskoj.
Pravila rada uređuju:
- pravila o pristupu i korišćenju transportne mreže za prirodni gas,
- razvoj transportnog sistema,
- povezivanje transportnog sistema prirodnog gasa sa ostalim djelovima gasnog sistema,
- pravila o priključenju na transportnu mrežu za prirodni gas,
- bezbjedno funkcionisanje, upravljanje i održavanje transportne mreže,
- uslovi obustavljanja, ograničenja i prekida isporuke prirodnog gasa u slučaju havarija i opšte nestašice gasa, i
- pomoćne usluge,
- funkcionalne zahtjeve i klase tačnosti mjernih uređaja i način mjerenja prirodnog gasa.
(Djelatnosti)
Član 2.
Funkciju upravljanja transportnom mrežom vrši operater transportnog sistema koji je odgovoran za rad, održavanje i razvoj transportne mreže i eventualnih njenih interkonekcija sa drugim mrežama i za osiguranje dugoročne sposobnosti mreže da odgovori potrebama za transportom prirodnog gasa.
Djelatnost transporta prirodnog gasa predstavlja uslugu transporta prirodnog gasa kroz cjevovodnu mrežu pod visokim pritiskom.
Djelatnost transporta prirodnog gasa na teritoriji Republike Srpske obavljaju energetski subjekti koji posjeduju dozvolu za transport prirodnog gasa izdatu od strane Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (u daljem tekstu: RERS).
(Primjena)
Član 3.
Ova pravila rada obavezni su primjenjivati operater transportnog sistema, transporter i korisnik transportne mreže priključen na transportni sistem.
Transporter preuzima prirodni gas od drugih energetskih subjekata na ulazu u gasovodni transportni sistem i isporučuje ga na izlazu iz gasovodnog transportnog sistema energetskim subjektima (korisnicima na izlazu).
(Principi nediskriminacije i čuvanja poslovne tajne korisnika transportne mreže)
Član 4.
Pravila rada se odnose na sve korisnike transportne mreže na principu nediskriminacije i jednakog položaja, te čuvanja poslovne tajne svakog korisnika transportne mreže.
OTS/transporter dužni su čuvati tajnost komercijalnih informacija koje su poslovna tajna korisnika mreže i sprečavati njihovu zloupotrebu.
(Definicija pojmova i skraćenica)
Član 5.
Pojmovi koji se koriste u ovim pravilima rada imaju značenje utvrđeno definicijama iz Zakona o gasu, Zakona o energetici, Pravilnika o izdavanju dozvola i Pravilnika o tarifnoj metodologiji u sistemu transporta, distribucije, skladištenja i snabdijevanja prirodnim gasom.
Pored pojmova iz prethodnog stava ovog člana, pojmovi upotrijebljeni u ovim pravilima rada imaju sljedeće značenje:
1) "Korisnik" - fizičko ili pravno lice koje isporučuje u mrežu ili se snabdijeva gasom iz mreže.
2) "Ulazne tačke" - ulazne tačke na transportnom sistemu transportera su glavne primopredajne stanice (PPS), gdje se prirodni gas kvalitativno i količinski isporučuje od strane korisnika radi transportovanja i gdje transporter kvalitativno i količinski preuzima prirodni gas koji treba da bude transportovan.
3) "Izlazne tačke" - izlazne tačke na transportnom sistemu transportera su glavne mjerno-regulacione stanice (GMRS), gdje transporter kvalitativno i količinski predaje gas korisniku ili mjesta gdje jedan transporter predaje gas drugom transporteru. Izlazni pritisak se definiše ugovorom korisnika i transportera u zavisnosti od potreba potrošača i tehničkih mogućnosti transportnog sistema. Ako je potrošač distributivna kompanija, izlazni pritisak mora biti manji od 16 bara.
4) "Pritisak prirodnog gasa" - razlika između apsolutnog pritiska prirodnog gasa i atmosferskog pritiska. Pritisak prirodnog gasa se mjeri i izražava u barima.
5) "Donja toplotna vrijednost" - količina toplote koja se oslobađa prilikom potpunog sagorijevanja 1 m3 prirodnog gasa u prisustvu vazduha, pri konstantnom pritisku, pri čemu voda u produktima sagorijevanja zadržava oblik vodene pare. Donja toplotna vrijednost, na ulaznim i izlaznim tačkama u Republici Srpskoj, utvrđuje se za standardne uslove, temperatura od 288,15 K (15 oS) i apsolutni pritisak od 1,01325 bara, i izražava se u KJ/Sm3, zaokruženo na cijeli broj.
6) "(Sm3)" - standardni kubni metar, na ulaznim i izlaznim tačkama na transportnom sistemu transportera, jeste količina gasa koji pri temperaturi od 288,15 K (15 oS) i apsolutnom pritisku od 1,01325 bara, zauzima zapreminu od jednog kubnog metra.
7) "(Sm3)" - normalni kubni metar je količina gasa, koji pri temperaturi od 273,15 KoC) i apsolutnom pritisku od 1,01325 bara, zauzima zapreminu od 1 kubnog metra.
8) "Dan" - označava vremenski period od 24 uzastopna sata, od osam časova prije podne bilo kog kalendarskog dana do osam časova prije podne sljedećeg kalendarskog dana, po srednjeevropskom vremenu.
9) "Nedjelja" - označava vremenski period od sedam uzastopnih dana, koji počinje u ponedjeljak u osam časova prije podne i završava se sljedećeg ponedjeljka u osam časova prije podne, po srednjeevropskom vremenu.
10) "Mjesec" - označava vremenski period od osam časova prije podne prvog dana kalendarskog mjeseca do osam časova prije podne prvog dana sljedećeg kalendarskog mjeseca, po srednjeevropskom vremenu.
11) "Kvartal" - označava vremenski period u trajanju od tri mjeseca koji traje od osam časova prije podne prvog januara, odnosno aprila, jula ili oktobra, do osam časova prije podne prvog aprila, odnosno jula, oktobra ili januara po srednjeevropskom vremenu.
12) "Godina" - označava vremenski period od osam časova prije podne prvog kalendarskog dana godine do osam časova prije podne prvog kalendarskog dana sljedeće kalendarske godine po srednjeevropskom vremenu.
13) "Maksimalna dnevna potrošnja" - utvrđuje se po odredbama Pravilnika o tarifnoj metodologiji u sistemu transporta, distribucije, skladištenja i snabdijevanja prirodnim gasom.
14) "Kapacitet" - označava maksimalni protok gasa izražen u kubnim metrima po jedinici vremena ili u jedinici energije po jedinici vremena, na koji korisnik ima pravo u skladu sa ugovorom.
15) "Čvrst kapacitet" - označava kapacitet za koji operater sistema ugovorom garantuje da ga neće prekinuti.
16) "Neiskorišćeni kapacitet" - označava čvrst kapacitet koji je korisnik ugovorio ali ga nije najavio do roka utvrđenog u ugovoru.
17) "Tehnički kapacitet" - označava maksimalni čvrst kapacitet koji je operater sistema u mogućnosti ponuditi korisnicima vodeći računa o cjelovitosti sistema i operativnim zahtjevima transportne mreže.
18) "Ugovoreni kapacitet" - označava kapacitet koji je operater sistema ugovorom dodijelio korisniku.
19) "Raspoloživi kapacitet" označava dio tehničkog kapaciteta koji je trenutno na raspolaganju jer nije dodijeljen korisnicima.
20) "Isprekidani kapacitet" - označava neiskorišćeni kapacitet koji se korisnicima nudi na prekidnoj osnovi.
21) "Mjesto priključenja" - mjesto na kome se gasni uređaji i instalacije korisnika povezuju na transportnu mrežu.
22) "Priključni kapacitet" - najveći protok gasa koji je moguće ostvariti na pojedinom priključku u skladu sa ugovorom o priključenju na transportnu mrežu.
23) "Tarifni element kapacitet" - predstavlja jedan od elemenata tarifnog sistema u kojem transporter obračunava cijenu usluga korisniku transportnog sistema, a izražava se uSm3/dan/godina.
24) "Mjerni uređaj" - uređaj koji mjeri i registruje količinu gasa na obračunskom mjernom mjestu po pravilima operatera transportnog sistema.
25) "Obračunsko mjerno mjesto" - mjesto na transportnom sistemu gdje je ugrađen mjerni uređaj i druga mjerna, regulaciona i sigurnosna oprema na kojem se obavlja mjerenje parametara radi obračuna isporučenih količina.
26) "Balansiranje" - postupak kojim OTS jednokratno isporučuje određenu količinu gasa akumuliranu u gasnoj mreži radi pokrića nedostajućih količina gasa u sistemu.
27) "Upravljanje zagušenjem" - upravljanje kapacitetima transportnog sistema radi optimalnog i maksimalnog korišćenja tehničkog kapaciteta i