Na osnovu članaIV.3. b) Ustava Bosne i Hercegovine, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na 72. sjednici, održanoj 16. januara 2006. godine, usvojio je
POSLOVNIK
PREDSTAVNIČKOG DOMA PARLAMENTARNE SKUPŠTINE BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 33 od 03 maja 2006, 41/06, 81/06, 91/07, 87/09, 28/12)
POGLAVLjEI. Konstituiranje Doma
(Konstituiranje Doma)
Član 1.
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Dom) organizira se i radi u skladu sa Ustavom, zakonom i ovim Poslovnikom.
(Konstituirajuća sjednica)
Član 2.
(1) Dom se konstituira održavanjem prve sjednice tog mandata.
(2) Prvu sjednicu Doma, nakon izbora, saziva Kolegij Doma iz prethodnog saziva, ako zakonom nije drugačije regulirano.
(3) Dok se ne izabere predsjedavajući, prvom sjednicom predsjedava najstariji izabrani poslanik kao privremeni predsjedavajući.
(4) Nakon otvaranja prve sjednice, privremeni predsjedavajući čita listu poslanika.
(Svečana izjava)
Član 3.
Poslanici preuzimaju dužnost zajedničkim davanjem i pojedinačnim potpisivanjem svečane izjave koja glasi: "Izjavljujem da ću savjesno obavljati dužnosti koje su mi povjerene; poštivati Ustav Bosne i Hercegovine; u potpunosti provoditi Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini; štititi i zauzimati se za ljudska prava i osnovne slobode, te štititi interese i ravnopravnost svih naroda i građana."
(Izbor Kolegija Doma)
Član 4.
(1) Nakon što poslanici daju izjavu, Dom među svojim članovima bira jednog Srbina, jednog Bošnjaka i jednog Hrvata koji će obavljati dužnosti: predsjedavajućeg, prvog zamjenika predsjedavajućeg i drugog zamjenika predsjedavajućeg Doma. Predsjedavajući ne može biti izabran iz istog konstitutivnog naroda kao predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjedavajući Vijeća ministara BiH.
(2) Svaki poslanik ima pravo predlagati kandidate za ove dužnosti. Ako za jedno mjesto ima više kandidata, redoslijed kandidata utvrđuje se žrijebanjem. Nakon što se utvrdi lista kandidata za svako mjesto, glasa se.
(3) U prvom krugu glasanja prvo se glasa za predsjedavajućeg, zatim za prvog zamjenika predsjedavajućeg te za drugog zamjenika predsjedavajućeg Doma, a u drugom krugu obrnutim redoslijedom.
(4) Ako od više kandidata za jedno mjesto nijedan kandidat nije dobio potrebnu većinu ili su dobili isti broj glasova, glasanje se ponavlja za dva kandidata koji su dobili najviše ili isti broj glasova.
(5) Odluka o izboru donosi se većinom glasova onih koji su prisutni i koji glasaju, s tim što će, u slučaju usaglašavanja, usaglašavanje obaviti predstavnici političkih stranaka zastupljenih u Domu, a ako usaglašavanje ne uspije, glasanje se u cjelini ponavlja.
(6) Ako nijedan kandidat nije dobio potrebnu većinu, glasanje se u cjelini ponavlja.
(Osnivanje klubova poslanika)
Član 5.
(1) U roku od sedam sljedećih dana, poslanici mogu osnovati klubove prema članu 16. ovog Poslovnika. Klubovi dostavljaju predsjedavajućem listu svojih članova, koju je potpisao svaki član, uključujući zvanično ime kluba poslanika i ime njegovog predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg.
(2) Predsjedavajući i zamjenik predsjedavajućeg mogu se na toj dužnosti rotirati prema dogovoru, što će biti navedeno u listi članova kluba.
(Rok za izbor članova komisija)
Član 6.
(1) U roku od sedam dana nakon isteka roka određenog u članu 5., Dom, na prijedlog klubova, odlučuje o članstvu u komisijama prema članu 30. ovog Poslovnika.
(2) Političke stranke, koalicije i liste nezavisnih kandidata koje imaju izabranog najmanje jednog poslanika u Domu predlažu na konstitutivnoj sjednici po jednog kandidata, a izabrani nezavisni kandidati kandidiraju se po automatizmu za članstvo u Komisiji za pripremu izbora Vijeća ministara BiH. Na istoj sjednici Dom odlučuje o članstvu u Komisiji za pripremu izbora Vijeća ministara BiH odmah nakon izbora Kolegija Doma.
POGLAVLjEII. Poslanici i klubovi poslanika
Odjeljak A. Prava i dužnosti poslanika
(Učešće u radu sjednica Doma i komisija)
Član 7.
(1) Poslanik ima pravo i dužnost prisustvovati sjednicama Doma i sjednicama komisija Doma čiji je član. On učestvuje u njihovom radu i angažira se na pronalaženju rješenja i donošenju odluka kojima se osigurava izvršavanje ustavnih nadležnosti institucija BiH.
(2) U ostvarivanju svojih dužnosti osim Komisije za pripremu izbora Vijeća ministara BiH poslanik može učestvovati u radu komisija čiji nije član, bez prava glasa.
(3) Poslanik koji je spriječen prisustvovati sjednici Doma ili komisije čiji je član, ili koji mora napustiti sjednicu za vrijeme njenog trajanja, na vrijeme obavještava predsjedavajućeg Doma ili predsjedavajućeg komisije, te iznosi razloge svog odsustva.
(Poslaničke inicijative)
Član 8.
Poslanik ima pravo inicirati postupak za usvajanje, izmjene ili dopune Ustava BiH, zakona i drugih akata, kao i primijeniti druge postupke sadržane u ovom Poslovniku.
(Obavještavanje poslanika i dostavljanje materijala)
Član 9.
Da bi se olakšalo njegovo učešće u aktivnostima Doma, poslanik se, u skladu s Poslovnikom, pravovremeno obavještava o sazivanju sjednice i dostavlja mu se odgovarajući materijal.
(Pravo na slobodu izražavanja)
Član 10.
(1) Poslanik ima pravo na slobodu izražavanja.
(2) Poslanik ima dužnost baviti se pitanjima od političkog i javnog interesa.
(3) Pravo i dužnost iz st. (1) i (2) ovog člana poslanik ostvaruje za govornicom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na javnim skupovima koje organizira vlast ili nevladine organizacije, te putem sredstava javnog informiranja.
(Čuvanje tajnosti)
Član 11.
(1) Poslanik je obavezan držati u tajnosti državnu, vojnu, službenu ili poslovnu tajnu i povjerljive podatke i za to je odgovoran.
(2) Prije dostavljanja materijala poslaniku, predsjedavajući Doma i predsjedavajući komisija Doma, u saradnji s podnosiocem materijala, odlučuju o stepenu povjerljivosti materijala, u skladu sa zakonom.
(3) Stav (1) ovog člana odnosi se i na materijal koji Vijeće ministara BiH i druga tijela BiH dostavljaju Domu, a koji su označeni kao državna, vojna, službena ili poslovna tajna, kako je određeno zakonom ili drugim propisima donesenim na osnovu zakona.
(4) Dom može, na preporuku Ustavnopravne komisije i nakon rasprave, oduzeti imunitet poslaniku koji krši pravila iz člana 11. st. (1) do (3), nakon čega se može provesti sudski postupak.
(5) Ustavnopravna komisija može dati preporuku Domu za oduzimanje imuniteta ako to od nje zatraže Kolegij Doma, neko od stalnih tijela Doma ili najmanje jedan klub poslanika.
(Radnopravni status poslanika)
Član 12.
(1) Poslanik, koji ima status stalno zaposlenog u Domu, ima pravo na plaću za obavljanje dužnosti i druge nadoknade, u skladu sa zakonom i odlukama Zajedničke komisije za administrativne poslove, a svi poslanici imaju pravo na poslanički paušal te pravo na nadoknadu određenih materijalnih troškova.
(2) Dom svojim zaključkom, na prijedlog Kolegija Doma, određuje kriterije po kojima poslanik, u svojstvu izabranog zvaničnika, ima status stalno zaposlenog poslanika u Domu.
(Poslanička legitimacija)
Član 13.
(1) Poslaniku se izdaje poslanička legitimacija i glasačka kartica s brojem za čiju je upotrebu odgovoran. Poslanička legitimacija i glasačka kartica ne mogu se davati nijednom drugom licu ni poslaniku.
(2) U poslaničkoj legitimaciji navode se: ime i prezime poslanika, imunitetsko pravo i druga prava određena zakonom.
(3) Sadržaj, formu i način vođenja evidencije o poslaničkoj legitimaciji i glasačkoj kartici s brojem utvrđuje Kolegij Doma. Sekretar Doma zadužen je za njihovo izdavanje i vođenje evidencije.
(Odgovornost poslanika)
Član 14.
(1) U skladu s Ustavom BiH i zakonom, poslanik neće biti