Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 6.9 stav 4. Izbornog zakona Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 23/01), Izborno vijeće za prigovore i žalbe, na svojoj drugoj sjednici održanoj 21. marta 2002. godine, usvojilo je

POSLOVNIK

O RADU IZBORNOG VIJEĆA ZA PRIGOVORE I ŽALBE

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 12 od 06 juna 2002, 46/04)

I- OPĆE ODREDBE

Uloga Izbornog vijeća za prigovore i žalbe

Član 1.

Izborno vijeće za prigovore i žalbe (u daljem tekstu: Vijeće) je organ za zaštitu izbornih prava, ustanovljen Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Izborni zakon).

Izbor Vijeća

Član 2.

Članove Vijeća izabrala je Izborna komisija Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Izborna komisija) prema svojim ovlaštenjima, u skladu s Izbornim zakonom.

II- SASTAV I MANDAT IZBORNOG VIJEĆA ZA PRIGOVORE I ŽALBE

Sastav

Član 3.

Vijeće je sastavljeno od pet (5) članova: jednog člana iz reda hrvatskog naroda, jednog člana iz reda bošnjačkog naroda, jednog člana iz reda srpskog naroda, jednog člana iz reda ostalih, i jednog člana iz Izborne komisije.
Članovi Vijeća biraju se iz reda sudija ili pravnih stručnjaka, s odgovarajućom stručnošću i iskustvom u provedbi izbora.

Predsjednik

Član 4.

Predsjednika Vijeća bira Izborna Komisija iz reda svojih članova.
Predsjednik Vijeća ne može istovremeno biti predsjednik Izborne komisije, i ne može učestvovati u radu Izborne komisije prilikom razmatranja odluka Vijeća.
U slučaju privremene spriječenosti predsjednika Vijeća da obavlja svoje dužnosti, predsjednik Vijeća može zatražiti od predsjednika Izborne komisije da odredi osobu iz reda njenih članova koja će privremeno obavljati dužnost predsjednika. Član Izborne komisije obavljat će dužnost privremenog predsjednika i preuzeti sve odgovornosti predsjednika Vijeća do ponovne mogućnosti preuzimanja dužnosti od strane predsjednika Vijeća.
Ukoliko predsjednik Vijeća za prigovore i žalbe postane trajno fizički nesposoban, ili podložan nekoj drugoj vrsti invalidnosti koja bi ga sprečavala u obavljanju poslova, on podnosi ostavku u skladu s ovim poslovnikom, a Izborna komisija imenuje novog predsjednika iz reda svojih članova.

Mandat članova Vijeća

Član 5.

Članovi Vijeća biraju se na pet (5) godina, i mogu biti birani najviše dva puta uzastopno.

Privremena spriječenost i odsustvo člana Vijeća

Član 6.

Ukoliko član Vijeća postane privremeno fizički nesposoban, ili podložan nekoj drugoj vrsti invalidnosti koja izaziva spriječenost za učešće u radu Vijeća, Vijeće obavlja svoje funkcije bez učešća tog člana, u skladu s ovim poslovnikom. Ukoliko član Vijeća postane trajno fizički nesposoban, ili podložan nekoj drugoj vrsti invalidnosti koja bi ga sprečavala u obavljanju poslova, član Vijeća podnosi ostavku u skladu s ovim poslovnikom.
Ukoliko je član Vijeća duže odsutan iz neopravdanih razloga, onemogućava rad Vijeća, ili krši odredbe Izbornog zakona, ovog poslovnika ili druge propise, Vijeće može većinom glasova predložiti Izbornoj komisiji da smijeni tog člana.

Sukob interesa

Član 7.

Vijeće je nezavisno i nepristrasno u svom radu. Član Vijeća neće čestvovati u donošenju odluke kada taj član ili član njegove uže porodice ima lični ili finansijski interes, ili ako postoji drugi sukob interesa, koji može dovesti u sumnju njegovu sposobnost da djeluje nepristrasno. Članovima uže porodice smatraju se članovi porodice u skladu s odredbama člana 14.7 Izbornog zakona.

Imunitet

Član 8.

Članovi Vijeća uživaju imunitet u skladu sa Zakonom o imunitetu ("Službeni glasnik BiH", br.1/97 i 3/99) i sva prava koja im po osnovu tog Zakona pripadaju. Izborna komisija ovlaštena je oduzeti imunitet članovima Vijeća, nakon što prethodno zatraži mišljenje Vijeća.

Ostavka

Član 9.

Član Vijeća može podnijeti ostavku na članstvo u Vijeću. Ostavka se podnosi u pisanoj formi predsjedniku Izborne komisije. Izborna komisija u tom slučaju imenuje novog člana iz reda istog konstitutivnog naroda, uključujući ostale, kome pripada član u ostavci, i na način utvrđen Izbornim zakonom.

III- NADLEŽNOST IZBORNOG VIJEĆA ZA PRIGOVORE I ŽALBE

Prvostepena nadležnost

Član 10.

Vijeće ima prvostepenu nadležnost za odlučivanje:
1. O povredama pravila ponašanja iz poglavlja 7. Izbornog zakona, osim povreda iz poglavlja 7. Izbornog zakona do kojih je došlo na biračkom mjestu; i
2. O povredama iz poglavlja 16. Izbornog zakona, u slučajevima ustupljenim Vijeću u smislu odredbi iz člana 16.7 Izbornog zakona.

Drugostepena nadležnost

Član 11.

Vijeće ima drugostepenu naaležnost za rješavanje po žalbama na odluke izbornih komisija, koje se tiču povreda pravila ponašanja iz po glavlja 7. Izbornog zakona do kojih je došlo na biračkom mjestu.

IV- RAD IZBORNOG VIJEĆA ZA PRIGOVORE I ŽALBE

Sjednice Vijeća

Sazivanje sjednica

Član 12.

Redovne sjednice Vijeća održavaju se onoliko često koliko je to potrebno za obavljanje poslova Vijeća. Predsjednik Vijeća saziva redovnu sjednicu.
Sjednice Vijeća u hitnim slučajevima mogu biti sazvane i na zahtjev najmanje tri člana Vijeća.
Predsjednik Vijeća, posredstvom Sekretarijata Izborne komisije, obavještava članove Vijeća o datumu, vremenu i mjestu održavanja najmanje tri (3) dana prije održavanja redovne sjednice, i najmanje dvadeset četiri (24) sati prije hitne sjednice. Članovi Vijeća mogu biti obaviješteni putem dopisa, faksa ili elektronskom poštom. Članovi potvrđuju svoj dolazak telefonski četrdeset osam (48) sati prije održavanja redovne sjednice, i dvadeset četiri (24) sata prije održavanja hitne sjednice.
Vijeće održava sjednice u sjedištu Vijeća. Vijeće može odlučiti da sjednice održava i izvan sjedišta.

Kvorum

Član 13.

Sjednice Vijeća se mogu održavati ukoliko su predsjednik, ili osoba koju ovlasti Izborna komisija, kao i druga tri (2) člana Vijeća prisutni.

Prisustvo na sjednicama

Član 14.

Članovi Vijeća obavezni su prisustvovati svim sjednicama, osim ukoliko su spriječeni da prisustvuju iz opravdanih razloga. Članovi Vijeća imaju obavezu obavijestiti predsjednika Vijeća, putem Sekretarijata Izborne komisije, o svom neprisustvovanju i razlozima neprisustvovanja najmanje četrdeset osam (48) sati prije održavanja sjednice.
Generalni sekretar Izborne komisije, ili osoba koju on ovlasti mogu, na prijedlog Vijeća, prisustvovati cjelokupnom toku sjednice.
Drugi članovi osoblja Sekretarijata Izborne komisije prisustvuju sjednicama na prijedlog generalnog sekretara.
Predsjednik i članovi Vijeća mogu zahtijevati ili pozivati druge osobe da prisustvuju sjednicama, u cijelosti ili djelomično, u cilju pribavljanja informacija i stručnih mišljenja. Oni također mogu pozivati goste.

Stručni i administrativno-tehnički poslovi sjednica

Član 15.

Odjel za pravne poslove Sekretarijata Izborne komisije obavlja stručne i administrativno-tehničke poslove sjednica Vijeća, u skladu s Izbornim zakonom i Poslovnikom Izborne komisije.
Nadležni organ može, po saznanju za učinjenu povredu, pokrenuti postupak po službenoj dužnosti protiv političkog subjekta i zaposlenog u izbornoj administraciji zbog kršenja pravila ponašanja iz člana 7.3 ovog zakona.
Ulaganje i podnošenje prigovora i žalbi
Inicijativu za pokretanje postupka u smislu prethodnog stava može podnijeti svako lice (građanin, policija, nevladina organizacija) putem nadležne općinske izborne komisije u pismenom obliku u kojoj obavezno treba naznačiti mjesto, vrijeme i sadržaj učinjene povrede i počinioca."

Rok za podnošenje


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: