Na osnovu članaIV. 3. b) Ustava Bosne i Hercegovine, Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na 53. sjednici, održanoj 31. januara 2006. godine, usvojio je
POSLOVNIK
DOMA NARODA PARLAMENTARNE SKUPŠTINE BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 33 od 03 maja 2006, 41/06, 91/06, 91/07, 32/12)
POGLAVLjEI. Konstituiranje Doma
Odjeljak A. Konstituiranje Doma
(Organiziranje i rad Doma)
Član 1.
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Dom) organizira se i radi u skladu sa Ustavom BiH, zakonom i ovim Poslovnikom.
(Konstituirajuća sjednica)
Član 2.
(1) Dom se konstituira održavanjem prve sjednice tog mandata.
(2) Prvu sjednicu Doma, nakon izbora, saziva Kolegij Doma iz prethodnog saziva, ako zakonom nije drugačije regulirano.
(3) Dok se ne izabere predsjedavajući, prvom sjednicom predsjedava najstariji izabrani delegat kao privremeni predsjedavajući.
(4) Nakon otvaranja prve sjednice, privremeni predsjedavajući čita listu delegata.
(Svečana izjava)
Član 3.
Delegati preuzimaju dužnost zajedničkim davanjem svečane izjave i njenim pojedinačnim potpisivanjem. Tekst svečane izjave glasi: "Obavezujem se da ću savjesno obavljati dužnosti koje su mi povjerene; poštivati Ustav Bosne i Hercegovine; u potpunosti provoditi Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini; štititi i zauzimati se za ljudska prava i osnovne slobode; te štititi interese i ravnopravnost svih naroda i građana."
Odjeljak B. Klubovi naroda
(Osnivanje klubova naroda)
Član 4.
(1) Nakon što delegati daju svečanu izjavu, Dom osniva tri kluba delegata konstitutivnih naroda (u daljnjem tekstu: klubovi naroda):
a) Klub delegata bošnjačkog naroda;
b) Klub delegata hrvatskog naroda;
c) Klub delegata srpskog naroda.
(2) Klubovi naroda osnivaju se kao oblik djelovanja delegata u Domu, naročito u pripremi, predlaganju i razmatranju tačaka dnevnog reda sjednice Doma.
(Organizacija klubova naroda)
Član 5.
Svaki klub naroda samostalno uređuje svoju organizaciju i način rada te bira predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg.
(Finansiranje klubova naroda)
Član 6.
Radi stvaranja povoljnih uvjeta za učešće klubova naroda u aktivnostima Doma, nadležna komisija odlučuje i godišnje izvještava Dom o preraspodjeli finansijskih sredstava, prostorija, kao i administrativnih, tehničkih i drugih usluga za rad klubova naroda.
Odjeljak C. Izbor predsjedavajućeg, prvog i drugog zamjenika predsjedavajućeg Doma
(Izbor)
Član 7.
(1) Nakon što su osnovani klubovi naroda, Dom među svojim članovima bira jednog Bošnjaka, jednog Hrvata i jednog Srbina koji će obavljati dužnosti: predsjedavajućeg, prvog zamjenika predsjedavajućeg i drugog zamjenika predsjedavajućeg Doma. Predsjedavajući ne može biti izabran iz istog konstitutivnog naroda kao predsjedavajući Predstavničkog doma.
(2) Svaki klub naroda i svaki delegat ima pravo predlagati kandidate za ove dužnosti. Ako za jedno mjesto ima više kandidata, prvo se glasa za kandidata kojeg je predložio klub naroda. Nakon što se utvrdi lista kandidata za svako mjesto, glasa se.
(3) Ako od više kandidata za jedno mjesto nijedan kandidat nije dobio potrebnu većinu ili su dobili isti broj glasova, glasanje se ponavlja za dva kandidata koji su dobili najviše ili isti broj glasova.
(4) Odluka o izboru donosi se na način utvrđen za odlučivanje u Domu, s tim što će, u slučaju usaglašavanja, usaglašavanje obaviti predstavnici klubova naroda, a ako usaglašavanje ne uspije - glasanje se ponavlja.
(5) Ako nijedan kandidat nije dobio potrebnu većinu, glasanje se u cjelini ponavlja.
POGLAVLjEII. Prava i dužnosti delegata
(Učešće u radu)
Član 8.
(1) Delegat ima pravo i dužnost prisustvovati sjednici Doma i sjednici komisije Doma čiji je član. On učestvuje u njihovom radu i angažira se na pronalaženju rješenja i donošenju odluka kojima se osigurava izvršavanje ustavnih ovlaštenja institucija BiH.
(2) U ostvarivanju svojih dužnosti svaki delegat može učestvovati u radu komisije čiji nije član, bez prava glasa.
(3) Delegat koji je spriječen da prisustvuje sjednici Doma ili sjednici komisije čiji je član, ili koji mora napustiti sjednicu za vrijeme njenog trajanja, na vrijeme obavještava predsjedavajućeg Doma ili predsjedavajućeg komisije i iznosi razloge svog odsustva.
(Iniciranje i predlaganje akata)
Član 9.
Delegat ima pravo inicirati usvajanje, izmjene ili dopune zakona i drugih akata, te primjenjivati druge postupke sadržane u ovom Poslovniku o čemu se Dom obavezno izjašnjava.
(Pravo na obaviještenost)
Član 10.
Da bi se olakšalo njegovo učešće u aktivnostima Doma, delegat se, u skladu s Poslovnikom, pravovremeno obavještava o sazivanju sjednice i dostavlja mu se odgovarajući materijal.
(Čuvanje tajnosti)
Član 11.
(1) Delegat je obavezan držati u tajnosti državnu, vojnu, službenu ili poslovnu tajnu i povjerljive podatke i za to je odgovoran.
(2) Prije dostavljanja materijala delegatu, predsjedavajući Doma i predsjedavajući komisija Doma odlučuju o stepenu povjerljivosti materijala pripremljenog u Domu, u skladu sa zakonom.
(3) Član 11. (1) ovog Poslovnika odnosi se i na materijal koji Vijeće ministara BiH i druga tijela BiH dostavljaju Domu, a koji je označen državnom, vojnom, službenom ili poslovnom tajnom, kako je određeno zakonom ili drugim propisima donesenim na osnovu zakona.
(4) Dom može, na preporuku Ustavnopravne komisije i nakon rasprave, oduzeti imunitet delegatu koji krši pravila iz člana 11. (1)-(3) ovog Poslovnika, nakon čega se može provesti sudski postupak.
(5) Ustavnopravna komisija može dati prijedlog Domu o oduzimanju imuniteta ako to od nje zatraže Kolegij Doma, neko od stalnih tijela Doma ili najmanje jedan klub naroda. Zahtjev mora biti obrazložen.
(Radnopravni status delegata)
Član 12.
(1) Delegat koji ima status stalno zaposlenog u Domu ima pravo na plaću za obavljanje dužnosti i druge naknade, u skladu sa zakonom i odlukama nadležne komisije, a svi delegati imaju pravo na delegatski paušal, te pravo na naknadu određenih materijalnih troškova.
(2) Svojim zaključkom Dom, na prijedlog Kolegija Doma, određuje kriterije po kojima delegat, u svojstvu izabranog zvaničnika, ima pravo na status stalnog zaposlenja izvan Doma.
(Delegatska legitimacija)
Član 13.
(1) Delegatu se izdaje delegatska legitimacija i glasačka kartica s brojem za čiju je upotrebu odgovoran. Delegatska legitimacija i glasačka kartica s brojem ne mogu se davati nijednom drugom licu ni delegatu.
(2) U delegatskoj legitimaciji s fotografijom navodi se: ime i prezime delegata, imunitetsko pravo i druga prava određena zakonom.
(3) Sadržaj, formu i način vođenja evidencije o delegatskoj legitimaciji i glasačkoj kartici s brojem utvrđuje Kolegij Doma. Sekretar Doma zadužen je za njeno izdavanje i vođenje evidencije.
(Odgovornost delegata)
Član 14.
(1) U skladu sa Ustavom BiH i zakonom, delegat ne može biti pozvan na krivičnu ni na građansku odgovornost za bilo kakva djela izvršena u okviru svojih dužnosti za vrijeme mandata.
(2) O oduzimanju imuniteta u svakom konkretnom slučaju odlučuje Dom, na prijedlog Ustavnopravne komisije, u skladu s članom 11. (4) i (5) Poslovnika kao i u drugim slučajevima koji su propisani zakonom.
(Ostavka delegata)
Član 15.
(1) Delegat ima pravo podnijeti ostavku na delegatsku dužnost. Ostavku podnosi predsjedavajućem Doma u pisanoj formi ili usmeno na sjednici Doma, ako Izbornim zakonom BiH nije drugačije regulirano.
(2) Svaki delegat, uključujući i delegata koji je podnio ostavku, može zatražiti hitnu raspravu u vezi s ostavkom. Ako delegat i nakon rasprave ostane pri ostavci, predsjedavajući o tome obavještava nadležno tijelo utvrđeno zakonom kako bi se izvršila njegova zamjena.
POGLAVLjEIII. Organizacija Doma
Odjeljak A. Kolegij Doma i Zajednički kolegij oba doma Parlamentarne skupštine BiH
(Sastav Kolegija)
Član 16.
(1) Kolegij Doma (u daljnjem tekstu: Kolegij) čine: predsjedavajući, te prvi i drugi zamjenik predsjedavajućeg Doma.
(2) Ako mjesto predsjedavajućeg, te prvog ili drugog zamjenika predsjedavajućeg ostane upražnjeno, Dom, prema