Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

U skladu sa svojim ovlašćenjima iz članaVI/2 b) Ustava Bosne i Hercegovine, Ustavni sud Bosne i Hercegovine, na sjednici Ustavnog suda održanoj 19. decembra 2003. godine, donio je Odluku o izmjenama i dopunama Poslovnika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Na osnovu člana 73. Odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, broj P-282/03 od 19. decembra 2003. godine, objavljene u "Službenom glasniku Bosne i Hercegovine", broj 1/04 od 27. januara 2004. godine, Redakciona komisija, na sjednici održanoj 12. januara 2004. godine, utvrdila je Novi prečišćeni tekst Poslovnika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
Novi prečišćeni tekst Poslovnika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine sadrži odredbe Poslovnika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine", br. 2/97, 16/99 i 20/99) i odredbe Odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Ustavnog suda Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine", br. 26/01, 6/02 i 1/04).

POSLOVNIK

USTAVNOG SUDA BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljen u "Sl. glasniku Republike Srpske", br. 18 od 26. februara 2004)

- Novi prečišćeni tekst -

I- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim poslovnikom uređuje se, u skladu sa Ustavom Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Ustav), organizacija ustavnog suda Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Sud), postupak pred Sudom i pravno dejstvo odluka koje donosi.

Član 2.

Sud je nezavisan od organa vlasti svih nivoa u Bosni i Hercegovini. Nijedno tijelo u Bosni i Hercegovini ne može da usvaja zakone, druge akte ni da donosi odluke koje se tiču rada Suda i njegove uloge propisane Ustavom.

Član 3.

Sud ostvaruje svoja prava i dužnosti u skladu sa ustavom, ovim poslovnikom i drugim aktima.
Sud je nezavisan od svih tijela državne vlasti.
Sud svoju organizaciju i djelatnost ostvaruje na principu finansijske samostalnosti. Sud samostalno raspoređuje odobrena sredstva iz budžeta institucija Bosne i Hercegovine, u skladu sa svojim godišnjim budžetom i zakonom.

Član 4.

Sjedište Suda je u Sarajevu.

Član 5.

Sud ima pečat i druga obilježja, u skladu sa propisima Bosne i Hercegovine.

Član 6.

U radu Suda obezbjeđuje se ravnopravna upotreba jezika i pisama naroda Bosne i Hercegovine.

II- OPŠTA PRAVILA POSTUPKA

Član 7.

Sud odlučuje u plenarnoj sjednici, u Vijeću od pet sudija i u Malom vijeću od troje sudija.

Član 8.

Sud odlučuje u plenarnoj sjednici većinom glasova svih članova Suda kada odlučuje o predmetima iz nadležnosti Suda iz članaVI/3 a),VI/3c) iIV/3 f) Ustava i u predmetima iz nadležnosti Suda iz članaIV/3 b) koji se stave na dnevni red sjednice, kao i drugim pitanjima utvrđenim Ustavom i ovim poslovnikom.

Član 9.

Vijeće od pet sudija odlučuje o predmetima iz nadležnosti Suda iz članaVI/3 b) Ustava koji nisu stavljeni na dnevni red Suda u plenarnoj sjednici, o čemu donosi jednoglasnu odluku. Ukoliko nije postignuta jednoglasna odluka, predmet se prosljeđuje Sudu u plenarnoj sjednici.
Vijeće od pet sudija čine: predsjednik Suda, dva potpredsjednika iz reda sudija koje su izabrala nadležna zakonodavna tijela entiteta i dvoje sudija od preostalih troje sudija koje su izabrala navedena zakonodavna tijela, po principu prvenstva iz člana 99. ovog poslovnika, s tim da se svaki mjesec jedan član rotira. Predsjednik Suda predsjedava Vijećem, a u slučaju njegove spriječenosti zamjenjuje ga jedan od potpredsjednika kog on odredi.

Član 10.

Malo vijeće sastoji se od predsjednika Suda i dva potpredsjednika iz reda sudija, koje su izabrala nadležna zakonodavna tijela entiteta. Vijećem predsjedava predsjednik Suda.
Malo vijeće, većinom glasova članova Vijeća, odlučuje o spajanju i razdvajanju predmeta i o zahtjevima za donošenje privremenih mjera. Malo vijeće usvaja prijedlog odluke o dopustivosti koji podnosi na potvrdu Vijeću od pet sudija, odnosno Sudu u plenarnoj sjednici.
Malo vijeće dostavlja odluku o privremenoj mjeri Sudu u plenarnoj sjednici radi informisanja.

Član 11.

Rad Suda je javan.
Javnost postupka pred Sudom obezbjeđuje se:
1. obavještavanjem javnosti o pripremanju i održavanju sjednice Suda i javnih rasprava pred Sudom;
2. davanjem obavještenja o toku postupka;
3. omogućavanjem učesnicima u postupku i drugim zainteresovanim licima da izvrše uvid u predmete o kojima Sud odlučuje, da prisustvuju sjednicama Suda, sem ako predsjednik Suda, u interesu morala, javnog reda ili nacionalne bezbjednosti u demokratskom društvu, odluči drugačije ili u drugim slučajevima shodno kojima ovim poslovnikom nije isključena javnost;
4. objavljivanjem donesenih odluka;
5. izdavanjem publikacija Suda, u kojima se objavljuju značajnije odluke, rješenja i drugo;
6. na drugi način koji odredi Sud.

Član 12.

Javnost postupka pred Sudom isključena je na radnim sjednicama, uključujući sjednice o vijećanju i glasanju.
Javnost je isključena i kad Sud raspravlja i odlučuje o pitanjima koja imaju karakter tajnosti u skladu sa zakonom, kada to zahtijevaju razlozi zaštite morala, javnog reda, bezbjednosti države, prava privatnosti ili ličnih prava.
Isključenje javnosti iz stava 2. ovog člana ne odnosi se na strane u sporu.

Član 13.

Saopštenje o održavanju sjednica i javnih rasprava Suda (vrijeme, mjesto i dnevni red), objavljuju se na oglasnoj ploči Suda.
Saopštenje iz stava 1. ovog člana može da se objavi u sredstvima javnog informisanja kad je to od posebnog značaja za javnost.

Član 14.

U postupku pred Sudom koriste se službeni jezici iz člana 6. ovog poslovnika, a na zahtjev učesnika u postupku, pripadnika drugih naroda, Sud može da dozvoli upotrebu drugog jezika.
Sud će obezbijediti uslove da svako može da ostvari pravo iz prethodnog stava.

1) Učesnici u postupku

Član 15.

Učesnici u postupku su:
a) pokretači sporova iz članaVI/3 a) Ustava i donosioci akata koji su predmet spora;
b) stranke u postupku u kome je donesena odluka koja se osporava apelacijom i sud, odnosno organ čija je presuda, odnosno odluka, predmet apelacije (članVI/3 b) Ustava;
c) predsjedavajući Doma naroda, kad je pokrenut spor iz članaIV/3 f) Ustava;
d) sud koji je proslijedio pitanje Sudu i donosilac zakona od čijeg važenja zavisi odluka suda (članVI/3 c) Ustava).
Sud će u konkretnom predmetu, po načelu kontradiktornosti postupka,odrediti druge učesnike u postupku.
Sud može da razmatra apelaciju samo ako su protiv presude, odnosno odluke, koja se njom osporava iscrpljeni svi efektivni pravni lijekovi mogući po zakonu i ako se podnese u roku od 60 dana od dana kada je podnosilac apelacije primio odluku o posljednjem pravnom lijeku koji je koristio.

Član 16.

Malo vijeće ispituje dopustivost svih zahtjeva i apelacija i utvrđuje prijedlog odluke o dopustivosti koji dostavlja Vijeću od pet sudija.
Zahtjev ili apelacija nisu


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: