Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu odredbeIV.A.3. član 10. Ustava Federacije Bosne i Hercegovine, Predstavnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, na sjednici održanoj 11. septembra 2007. godine, donosi

POSLOVNIK

PREDSTAVNIČKOG DOMA PARLAMENTA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 69 od 27 septembra 2007, 2/08)

I. OPĆE ODREDBE

Član 1.

Poslovnikom Predstavničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Poslovnik Predstavničkog doma) utvrđuju se: prava i dužnosti poslanika i klubova poslanika političkih stranaka zastupljenih u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Predstavnički dom); javnost rada Predstavničkog doma; organizacija i način rada Predstavničkog doma; programiranje i usklađivanje rada Predstavničkog doma; akti Predstavničkog doma; odnos Predstavničkog doma i predsjednika Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: predsjednik Federacije) i dva potpredsjednika Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: potpredsjednici Federacije); ostvarivanje prava i dužnosti Predstavničkog doma prema premijeru Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: premijer) i Vladi Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije), federalnim ministarstvima i drugim organima Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Federacija); odnos Predstavničkog doma prema političkim strankama u Federaciji; ostvarivanje prava i dužnosti Predstavničkog doma prema ombudsmenima; saradnja sa Ustavnim sudom Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ustavni sud Federacije); ostvarivanje prava i dužnosti Predstavničkog doma prema drugim organima u Federaciji; saradnja sa Domom naroda Parlamenta Federacije (u daljnjem tekstu: Dom naroda); saradnja sa skupštinama kantona i gradskim i općinskim vlastima; interparlamentarna saradnja; upotreba jezika i pisma; davanje svečane izjave; isticanje grba Federacije i zastave Federacije u službenim prostorijama Predstavničkog doma i rad Predstavničkog doma za vrijeme ratnog ili vanrednog stanja.
Poslovnikom Predstavničkog doma uređuju se odnosi i saradnja Predstavničkog doma sa Parlamentarnom skupštinom Bosne i Hercegovine i drugim organima Bosne i Hercegovine, kao i ostala pitanja od značaja za rad Predstavničkog doma.

Član 2.

Predstavnički dom se organizuje i radi po Ustavu Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Ustav Federacije), zakonu i odredbama ovog Poslovnika.

Član 3.

Ako neko pitanje organizacije i rada Predstavničkog doma nije uređeno ovim Poslovnikom, uređuje se zaključkom Predstavničkog doma.
Zaključak iz prethodnog stava primjenjuje se danom donošenja, ako zaključkom nije drugačije određeno.

Član 4.

Predstavnički dom radi u sjednicama.
Sjednice Predstavničkog doma obilježavaju se rednim brojevima u okviru izbornog mandata.

Član 5.

Predstavnički dom saziva se prvi put najkasnije 20 dana nakon objavljivanja rezultata glasanja.
Sazivanje prve sjednice vrši predsjedavajući prethodnog saziva i predsjedava sjednicom do izbora novog predsjedavajućeg Predstavničkog doma.
Ukoliko predsjedavajući iz prethodnog saziva nije u mogućnosti sazvati sjednicu Predstavničkog doma, sjednicu će sazvati najstariji poslanik novog saziva Predstavničkog doma.

Član 6.

Predstavnički dom ima pravo na pečat Predstavničkog doma i na druge pečate, u skladu sa Ustavom Federacije i zakonom.

II. OSTVARIVANjE PRAVA I DUŽNOSTI POSLANIKA

Član 7.

Predstavnički dom se sastoji od 98 poslanika, koji se biraju demokratskim putem na neposrednim izborima, tajnim glasanjem, na teritoriji cijele Federacije, u skladu sa Ustavom Federacije i Izbornim zakonom Bosne i Hercegovine.

Član 8.

Mandat poslanika u Predstavničkom domu je četiri godine, ukoliko Predstavnički dom ne bude raspušten, u skladu sa Ustavom Federacije.

Član 9.

Poslanik ima pravo i dužnost da prisustvuje sjednici Predstavničkog doma i sjednicama radnih tijela Predstavničkog doma čiji je član i da učestvuje u njihovom radu i odlučivanju.
U ostvarivanju svojih funkcija poslanik može da učestvuje i u radu radnih tijela u kojima nije član, bez prava odlučivanja.
U stvaranju uvjeta za ostvarivanje ovog prava poslanik se blagovremeno obavještava o sjednicama i na njegov zahtjev dostavljaju mu se odgovarajući materijali.
Poslanik je dužan izvršavati zadatke koje mu, u okviru svog djelokruga, povjeri Predstavnički dom ili radno tijelo čiji je član.

Član 10.

Poslanik koji je spriječen da prisustvuje sjednici Predstavničkog doma ili sjednici radnog tijela Predstavničkog doma, ili iz određenog razloga treba u toku rada da napusti sjednicu, dužan je o tome blagovremeno obavijestiti predsjedavajućeg Predstavničkog doma, odnosno predsjednika odgovarajućeg radnog tijela i iznijeti razloge zbog kojih odsustvuje.

Član 11.

U ostvarivanju svojih funkcija u Predstavničkom domu poslanik ima pravo i dužnost da, u okviru prava i dužnosti Predstavničkog doma, pokreće inicijative za donošenje i izmjenu Ustava Federacije, zakona i drugih propisa i općih akata Predstavničkog doma, da pokreće raspravu o izvršavanju ovih akata, kao i pitanja provođenja politike, da postavlja poslanička pitanja u okviru djelokruga Predstavničkog doma i pokreće inicijative od interesa za narode i građane i političke stranke čije interese neposredno izražava u Predstavničkom domu.

Član 12.

Poslanik može tražiti da se u Predstavničkom domu odloži odlučivanje o određenom pitanju koje smatra izuzetno značajnim a o kome se u raspravi izraze suprotni stavovi u odnosu na stav njegovog kluba.

Član 13.

Poslanik ima pravo da bude redovno i blagovremeno obaviješten o radu Predstavničkog doma, Doma naroda, predsjednika Federacije i potpredsjednika Federacije, Vlade Federacije, federalnih ministarstava, federalnih organa uprave i federalnih upravnih organizacija (u daljnjem tekstu: federalni organi uprave) i organizacija koje vrše poslove od interesa za Federaciju ili vrše javna ovlašćenja, kao i o svim pitanjima koja su značajna za vršenje njegove funkcije.

Član 14.

Poslanici su dužni čuvati tajne podatke i za to su odgovorni.
Predsjedavajući Predstavničkog doma i predsjednici radnih tijela Predstavničkog doma prilikom dostavljanja materijala poslanicima pripremljenih u Predstavničkom domu utvrđuju stepen tajnosti tih materijala u skladu sa posebnim propisom.
Odredbe stava 1. ovog člana odnose se i na materijale koje Vlada Federacije i drugi organi Federacije dostavljaju Predstavničkom domu sa oznakom određenog stepena povjerljivosti sve dok ti organi ne skinu takve oznake, ili to ne učini Predstavnički dom za materijale koje je dostavila Vlada Federacije ili drugi organ Federacije, kao i na podatke koje poslanik sazna na sjednici Predstavničkog doma ili sjednicama radnih tijela u vezi sa pitanjem koje se razmatra bez prisustva javnosti.
Utvrđivanje stepena povjerljivosti iz stava 2. ovog člana, skidanje takvih oznaka kada to čini Predstavnički dom u smislu prethodnog stava i način rukovanja materijalima označenim određenim stepenom povjerljivosti uređuju se posebnim aktom, koji donosi Predstavnički dom.

Član 15.

Poslanicima se dostavljaju materijali koji će biti na dnevnom redu sjednica Predstavničkog doma i radnih tijela čiji su članovi, kao i materijali namijenjeni za njihovo informisanje.

Član 16.

Poslanici Predstavničkog doma za obavljanje poslaničke funkcije imaju pravo na plaću, naknadu za poslaničko angažiranje, te naknadu određenih materijalnih troškova i druge naknade na osnovu posebnog akta Predstavničkog doma, odnosno akta Administrativne komisije.
Za neizvršavanje obaveza u obavljanju poslaničke funkcije (neopravdano odsustvo sa sjednica Predstavničkog doma i radnih tijela i slično) poslanicima se aktom iz stava 1. ovog člana može umanjiti naknada za poslaničko angažiranje, odnosno druga primanja i naknade iz stava 1. ovog člana.

Član 17.

Poslanicima se izdaje poslanička legitimacija sa brojem.
Poslanička legitimacija ne smije se ustupati drugim osobama i poslanici su dužni da se staraju o njenom korišćenju i čuvanju.
U poslaničkoj legitimaciji se navodi: ime i prezime poslanika, imunitetsko pravo poslanika i druga prava utvrđena posebnim propisima.
Sadržina, oblik i način vođenja evidencije poslaničkih legitimacija uređuje se posebnim pravilnikom, koji donosi predsjedavajući Predstavničkog doma.
Sekretar Predstavničkog doma stara se o izdavanju i evidenciji izdatih poslaničkih


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: