------------------------
NAPOMENA:
Odlukom Ustavnog suda Republike Srpske broj U-63/11 ("Sl. glasniku RS", br. 6 od 29. januara 2013), utvrđuje se da član 64. stav 3. Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti obrazovanja i kulture Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 17/08, 26/09, 26/10 i 76/11), u dijelu koji glasi "...a primjenjivaće se od 1. januara 2008. godine.", nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske.
------------------------
NAPOMENA:
Odlukom Ustavnog suda Republike Srpske broj U-33/12 ("Sl. glasniku RS", br. 86 od 8. oktobra 2013), utvrđuje se da član 56. stav (1) tačka b) i stav (2) Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti obrazovanja i kulture Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 17/08, 26/09, 26/10 i 76/11) nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o radu ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 38/00, 40/00, 47/02, 38/03 i 20/07).
------------------------
Na osnovu člana 160. Zakona o radu - Prečišćeni tekst ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 55/07) i člana 3. Opšteg kolektivnog ugovora ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 27/06), Sindikat obrazovanja, nauke i kulture Republike Srpske, s jedne strane, i Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, s druge strane, zaključuju
POSEBNI KOLEKTIVNI UGOVOR
ZA ZAPOSLENE U OBLASTI OBRAZOVANjA I KULTURE REPUBLIKE SRPSKE
(Objavljen u "Sl. glasnik RS", br. 17 od 26. februara 2008, 26/09, 26/10, 76/11, 6/13, 86/13)
I- OPŠTE ODREDBE
Član 1.
(1) Posebnim kolektivnim ugovorom za zaposlene u oblasti obrazovanja i kulture Republike Srpske (u daljem tekstu: Kolektivni ugovor) uređuju se prava, obaveze i odgovornosti radnika i poslodavaca koja proističu iz rada i po osnovu rada, međusobni odnosi radnika i poslodavaca, kao i druga pitanja koja nisu na potpun i cjelovit način uređena Zakonom o radu, zakonima djelatnosti, Zakonom o platama zaposlenih u oblasti prosvjete i kulture i Opštim kolektivnim ugovorom, postupak kolektivnog pregovaranja, sastav i način rada tijela ovlašćenih za mirno rješavanje sporova između radnika i poslodavaca, međusobni odnosi učesnika u zaključivanju Kolektivnog ugovora i druga pitanja od značaja za uređivanje odnosa između radnika i poslodavaca.
(2) Odredbama ovog kolektivnog ugovora ne može se utvrditi manji obim prava od prava koja su određena Zakonom o radu, zakonima djelatnosti, Zakonom o platama zaposlenih u oblasti prosvjete i kulture i Opštim kolektivnim ugovorom.
(3) Poslodavcem u smislu ovog kolektivnog ugovora smatra se ustanova u oblasti obrazovanja i kulture koja radniku na osnovu ugovora o radu daje zaposlenje.
Član 2.
Ovaj kolektivni ugovor odnosi se na sve posladavce i zaposlene u oblasti obrazovanja (predškolsko, osnovno, srednje i visoko obrazovanje) i kulture koji imaju sjedište na teritoriji Republike Srpske.
II- ZAKLjUČIVANjE I PRIMJENA UGOVORA O RADU
Član 3.
Uslovi za zaključivanje ugovora o radu, probni rad, rad radnika u drugom mjestu, rad radnika u posebnim slučajevima, dopunsko osposobljavanje, stručno obrazovanje, obavljanje poslova van prostorija poslodavca, rad pripravnika - regulisani su Zakonom o radu, zakonima djelatnosti i Opštim kolektivnim ugovorom.
III- RADNO VREME
Član 4.
(1) Redovno radno vrijeme raspoređuje se u petodnevnoj radnoj sedmici.
(2) Raspored radnog vremena, rad u smjenama, dnevni i sedmični odmor preciziraju se pravilnikom o radu.
IV- ODMOR I ODSUSTVO
1. Godišnji odmor
Član 5.
(1) Godišnji odmor utvrđen Zakonom o radu uvećava se po jedan dan za svake tri navršene godine radnog staža.
(2) Godišnji odmor uvećava se:
a) samohranom roditelju, staraocu i usvojiocu sa maloljetnom djecom do sedam godina - dva dana,
b) roditelju, staraocu i usvojiocu hendikepiranog djeteta - tri dana,
v) invalidu rada i ratnom vojnom invalidu - dva dana.
(3) U dane godišnjeg odmora ne računaju se dani sedmičnog odmora, praznici u koje se ne radi i vrijeme privremene nesposobnosti za rad.
(4) Radnice koje rade na poslovima nastave i koje za vrijeme školskog raspusta koriste porodiljsko odsustvo godišnji odmor za tekuću kalendarsku godinu koriste po zaključivanju porodiljskog odsustva.
2. Plaćeno odsustvo
Član 6.
(1) Radnik ima pravo na plaćeno odsustvo u trajanju do osam dana u kalendarskoj godini u sljedećim slučajevima:
a) prilikom sklapanja braka - pet radnih dana;
b) u slučaju smrti člana uže porodice - pet radnih dana;
v) u slučaju smrti člana šire porodice - dva radna dana;
g) u slučaju teže bolesti člana uže porodice - tri radna dana;
d) u slučaju teže bolesti člana šire porodice - dva radna dana;
đ) prilikom rođenja djeteta - tri radna dana;
e) prilikom vjenčanja djeteta - dva radna dana;
ž) dobrovoljnog davanja krvi - dva radna dana prilikom svakog davanja krvi;
z) radi zadovoljavanja vjerskih i tradicionalnih potreba - dva radna dana;
i) preseljenja u drugi stan - dva radna dana;
j) elementarne nepogode kojom je ugrožena egzistencija radnika i njegove porodice - tri radna dana;
k) u slučaju obrazovanja i usavršavanja na zahtjev poslodavca i na vlastiti zahtjev u skladu s obrazovnim programom;
l) u slučaju sindikalnog obrazovanja i usavršavanja na kursevima i seminarima za vrijeme dok isti traju;
lj) u ostalim slučajevima utvrđenim pojedinačnim kolektivnim ugovorom.
(2) Plaćeno odsustvo iz stava 1. ovog člana ne može biti duže od osam radnih dana u toku jedne kalendarske godine, osim u slučaju smrti člana uže porodice.
(3) Radnik, u slučaju potrebe, može u toku kalendarske godine koristiti plaćeno odsustvo po više osnova.
(4) Poslodavac može, na zahtjev radnika, odobriti plaćeno odsustvo duže od osam radnih dana u toku kalendarske godine u opravdanim slučajevima.
(5) Uz zahtjev za korišćenje plaćenog odsustva po svim osnovama potrebno je priložiti odgovarajući dokaz o postojanju slučaja za koji se traži plaćeno odsustvo.
(6) Članom uže porodice, u smislu ovog kolektivnog ugovora, smatraju se: bračni i vanbračni supružnici, njihova djeca (bračna, vanbračna i usvojena), pastorčad, djeca uzeta pod starateljstvo, majka, otac, očuh i maćeha, a članom šire porodice: brat, sestra, djed, baba i srodnici bračnog druga do drugog stepena srodstva.
3. Neplaćeno odsustvo
Član 7.
(1) Radniku se može odobriti neplaćeno odsustvo do godinu dana radi:
a) obavljanja neodložnih ličnih i porodičnih poslova koje je radnik dužan obrazložiti u svom zahtjevu;
b) pripremanja i polaganja ispita na visokoškolskoj ustanovi ili drugoj obrazovnoj organizaciji, kao i pripremanja magisterija ili doktorata, ukoliko se radnik ne obrazuje u interesu poslodavca;
v) posjete članu porodice koji živi u inostranstvu:
g) stručnog usavršavanja u inostranstvu ukoliko usavršavanje nije na zahtjev i u interesu poslodavca;
d) njege teško oboljelog člana porodice i
đ) u drugim opravdanim slučajevima.
(2) Radniku koji se školuje u inostranstvu može se odobriti neplaćeno odsustvo u trajanju do dvije godine.
(3) Za vrijeme neplaćenog odsustva prava i obaveze radnika po osnovu rada miruju, a troškove penzijskog i invalidskog osiguranja preko deset dana snosi korisnik neplaćenog odsustva.
V- ZAŠTITA RADNIKA
Zaštita na radu
Član 8.
(1) Poslodavac je dužan da obezbijedi adekvatne uslove rada u skladu sa pedagoškim standardima i sve potrebne uslove zaštite na radu kojim se štiti fizičko i psihičko zdravlje radnika u procesu rada.
(2) Poslodavac je obavezan da sve radnike osigura kod osiguravajućeg društva (kolektivno osiguranje) od posljedica povrede na radu ili u vezi sa radom.
(3) Način i postupak ostvarivanja adekvatnih uslova rada i zaštite na radu bliže se uređuju pravilnikom o radu, pravilnicima koje donose nadležna ministarstva i Zakonom o zaštiti na radu.
Član 9.
Posebna zaštita maloljetnika, žena i materinstva, bolesnih i invalidnih lica - regulisani su Zakonom o radu i Opštim kolektivnim ugovorom.
VI- PLATE I NAKNADE
(čl. 10, 11, 12, 13, 14. i 15. odnose se samo na zaposlene u predškolskim ustanovama)
Član 10.
Za obavljeni rad radniku u predškolskim ustanovama pripadaju plata i naknade u skladu sa Zakonom o radu, Opštim kolektivnim ugovorom i ovim kolektivnim ugovorom.
1. Osnovna plata
Član 11.
(1) Osnovna plata za puno radno vrijeme utvrđuje se tako što se cijena rada, kao izraz vrijednosti za najjednostavniji rad pomnoži odgovarajućim koeficijentom koji je utvrđen Kolektivnim ugovorom.
(2) Sastavni dio osnovne plate jeste uvećanje po osnovu radnog staža radnika od 0,5% za svaku navršenu godinu radnog staža.
(3) Cijenu rada utvrđuju poslodavac i sindikat u ustanovi i ona ne može biti manja od cijene rada