aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 22 Statuta Brčko distrikta Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik Brčko distrikta BiH" broj: 3/07), Skupština Brčko distrikta BiH, na 50. sjednici održanoj 14. juna 2007. godine, usvaja

PORODIČNI

ZAKON DISTRIKTA BiH

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 23 od 27 jula 2007)

GLAVAI- OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

(Predmet)
(1) Ovim zakonom uređuju se porodično-pravni odnosi između bračnih partnera, roditelja i djece, usvojitelja i usvojenika, staratelja i štićenika i odnosi između srodnika u bračnoj, vanbračnoj ili usvojeničkoj porodici, te postupci nadležnih organa u vezi s porodično-pravnim odnosima i starateljstvom.
(2) Porodično-pravni odnosi u smislu ovog zakona su: zaključenje braka, lična prava i dužnosti bračnih partnera, prestanak braka, odnosi roditelja i djece i drugih srodnika, usvojenje, starateljstvo, izdržavanje, imovinski odnosi između bračnih, vanbračnih partnera i drugih srodnika i određeni oblici pravne zaštite porodice.

Član 2.

(Porodica)
(1) Porodica, u smislu ovog zakona, je životna zajednica roditelja i djece i drugih srodnika .
(2) Odnosi u porodici zasnivaju se na:
a) zaštiti privatnosti porodičnog života;
b) ravnopravnosti, međusobnom pomaganju i poštovanju članova porodice;
c) obavezi roditelja da osiguraju zaštitu interesa i dobrobiti djeteta i njihovoj odgovornosti u podizanju, odgoju i obrazovanju djeteta;
d) obavezi Brčko distrikta BiH da osigura zaštitu porodice, majke i djeteta u skladu s međunarodnim konvencijama iz ovih oblasti;
e) pružanju starateljske zaštite djeci bez roditeljskog staranja i zaštite odraslih lica koja nisu sposobna same starati se o sebi, svojim pravima, interesima i imovini.
(3) Za pružanje stručne pomoći i zaštite prava i interesa djeteta i ostalih članova porodice, za rješavanje sporova između članova porodice, kao i u svim slučajevima poremećenih porodičnih odnosa nadležno je Odjeljenje za zdravstvo i ostale usluge -Pododjeljenje za socijalnu zaštitu, kao organ starateljstva (u daljnjem tekstu: Organ starateljstva).

Član 3.

(Nasilničko ponašanje)
(1) U porodici nije dozvoljeno nasilničko ponašanje bračnih partnera ili bilo kojeg drugog člana porodice.
(2) Pod nasilničkim ponašanjem podrazumijeva se svako ponašanje koje ima obilježja krivičnog djela nasilja u porodici propisana Krivi č nim zakonom Brčko distrikta BiH.

Član 4.

(Pojam braka)
(1) Brak je zakonom uređena zajednica života žene i muškarca.
(2) Brak se zasniva na slobodnoj odluci muškarca i žene da zaključe brak, ravnopravnosti bračnih partnera, međusobnom poštovanju i uzajamnom pomaganju.

Član 5.

(Pojam vanbračne zajednice)
(1) Vanbračna zajednica, u smislu ovog zakona, je zajednica života žene i muškarca koji nisu u braku ili vanbračnoj zajednici s drugim licima i koja traje najmanje tri godine ako nemaju djecu ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.
(2) Vanbračna zajednica je izjednačena s bračnom zajednicom u pogledu prava na međusobno izdržavanje i drugih imovinskopravnih odnosa, pod uslovima i na način propisan ovim zakonom.

GLAVAII- ZAKLjUČENjE BRAKA

Član 6.

(Uslovi za postojanje braka)
(1) Brak zaključuju dvije osobe različitog spola, slobodnim pristankom, pred nadležnim matičarom Brčko distrikta BiH .
(2) Ako pri zaključenju braka nije ispunjen neki od uslova iz stava 1 ovog člana, smatra se da brak nije ni postojao.

Član 7.

(Pravo na tužbu)
Pravo na tužbu za utvrđivanje da li brak postoji ili ne postoji pripada svakom licu koje za to ima pravni interes, kao i Organu starateljstva.

A) Postupak za zaključenje braka

Član 8.

(Prijava namjere zaključenja braka)
(1) Lica koja namjeravaju da zaključe brak lično podnose prijavu matičnoj službi na teritoriji Brčko distrikta BiH, nadležnoj po mjestu zaključenja braka.
(2) Uz prijavu iz stava 1 ovog člana lica rođena na teritoriji BiH prilažu izvod iz matične knjige rođenih i uvjerenje o slobodnom bračnom stanju izdate od strane nadležnog matičara po mjestu rođenja koji nisu stariji od trideset dana od dana prijave, ovjerenu kopiju važećeg identifikacionog dokumenta (lična karta, pasoš ili vozačka dozvola), kada je to potrebno i druge isprave, dok su lica koja su rođena u inostranstvu, izuzev država nastalih od Republika bivše SFRJ dužna priložiti i prijavu boravka koju je izdao nadležni organ na teritoriji BiH.

Član 9.

(Provjera uslova za zaključenja braka)
(1) Matičar će, na osnovu izjava osoba koje žele da zaključe brak, a po potrebi i na drugi način provjeriti postoji li koja od bračnih smetnji (čl. od 19 do 26) ili zabrana za zaključenje braka (čl. 27 i 28).
(2) Ako utvrdi da postoji koja od bračnih smetnji ili zabrana, matičar će usmeno saopćiti podnosiocima prijave, da ne mogu zaključiti brak i o tome sačiniti službenu zabilješku.
(3) Lica koja su podnijele prijavu za zaključenje braka, ukoliko nisu saglasna s usmenim saopćenjem iz stava 2 ovog člana, mogu u roku od 8 (osam) dana od dana saopćenja, uložiti prigovor nadležnom odjeljenju, koje je dužno prigovor razmotriti odmah i donijeti rješenje.

Član 10.

(Termin za zaključenje braka)
Dan i vrijeme za zaključenje braka određuje matičar u sporazumu s licima koja žele da zaključe brak.

Član 11.

(Postupak matičara)
(1) Matičar će preporučiti licima koja žele da zaključe brak da se, do dana zaključenja braka, uzajamno obavijeste o stanju zdravlja, da posjete porodično savjetovalište i upoznaju se sa stručnim mišljenjem o uslovima za razvoj skladnih bračnih i porodičnih odnosa, kao i da posjete ustanove u oblasti zdravstva radi upoznavanja s mogućnostima i prednostima planiranja porodice.
(2) Matičar će lica koja žele da zaključe brak upoznati s mogućnošću uređenja imovinskih odnosa iz člana 235 ovog zakona.
(3) Matičar će lica koja žele da zaključe brak upoznati s mogućnošću sporazumijevanja o prezimenu iz člana 30 ovog zakona i uzet će njihove izjave o prezimenu.

Član 12.

(Povlačenje prijave za zaključenje braka)
Ako na dan određen za zaključenje braka ne dođu jedan ili oba bračna partnera, a izostanak ne opravdaju, smatrat će se da je prijava namjere za zaključenje braka povučena.

Član 13.

(Mjesto za zaključenje braka )
Zaključenje braka vrši se na svečan način u posebno određenoj službenoj prostoriji ili na nekom drugom mjestu u dogovoru s budućim bračnim partnerima.

Član 14.

(Osobe koje prisustvuju zaključenju braka)
Zaključenju braka prisustvuju oba buduća bračna partnera, dva punoljetna svjedoka i matičar.

Član 15.

(Zaključenje braka na osnovu punomoć i)
(1) U naročito opravdanim slučajevima, nadležni organ uprave može rješenjem dozvoliti da se brak zaključi uz prisustvo samo jednog od budućih bračnih partnera i opunomoćenika drugog.
(2) U punomoći, koja mora biti ovjerena, moraju biti tačno označeni lični podaci davaoca punomoći, opunomoćenika i osobe s kojom davalac punomoći želi zaključiti brak i datum izdavanja punomoći.
(3) Punomoć iz stava 2 ovog člana važi 60 dana od dana ovjeravanja.

Član 16.

(Izvještaj matičara)
Zaključenje braka počinje izvještajem matičara da su zaključenju braka pristupili podnosioci prijave i da je na osnovu njihovih isprava, izjava, i izjava svjedoka utvrđeno da ne postoje bračne smetnje (čl. od 19 do 26) niti zabrane za zaključenje braka (čl. 27 i 28).

Član 17.

(Upoznavanje s pravima i dužnostima bračnih partnera)
Nakon što utvrdi da na njegov izvještaj nema prigovora, matičar će upoznati buduće bračne partnere sa njihovim pravima i dužnostima, tako što će pročitati odredbe članova 29 i 30 i članove od 228 do 230 ovog zakona poslije čega će upitati pojedinačno svakog od bračnih partnera da li pristaju da međusobno zaključe brak i o tome kako su se sporazumjeli o prezimenu koje će nositi nakon zaključenog braka.

Član 18.

(Čin zaključenja braka)
(1) Brak je zaključen kada budući bračni partneri izjave svoj pristanak.
(2) Nakon pristanka, matičar objavljuje da je brak zaključen.
(3) Matičar upisuje u matičnu knjigu vjenčanih zaključen brak i izjave o prezimenu uzete u skladu s članom 30 ovog zakona.
(4) Nakon što se bračni partneri, svjedoci i matičar potpišu u matičnu knjigu vjenčanih, matičar bračnim partnerima odmah izdaje izvod iz matične knjige vjenčanih.

B) Smetnje za zaključenje braka

Član 19.

(Kad brak nije valjan)
Brak nije valjan ako nije zaključen radi zajednice života bračnih partnera.

Član 20.

(Razlozi zbog kojih brak nije valjan)
(1) Brak nije valjan ako je na njegovo zaključenje bračni partner pristao u strahu izazvanom ozbiljnom prijetnjom.
(2) Brak nije valjan ako je na njegovo zaključenje bračni partner pristao u zabludi o ličnosti drugog bračnog partnera ili o njegovoj bitnoj osobini.
(3) Zabluda o ličnosti bračnog partnera postoji kada je bračni partner mislio da zaključuje brak s jednom osobom, a zaključio je brak s drugom.
(4) Zabluda o bitnoj osobini bračnog partnera postoji kad se radi o osobini odnosno okolnosti koja bi drugog bračnog partnera odvratila od zaključenja braka da je za nju znao, a naročito u slučaju