Na osnovi člana 10. stav (5) tačka c) Zakona o poštama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH" broj 33/05) i uz saglasnost Ministarstva komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine, Vijeće Agencije za poštanski promet Bosne i Hercegovine, na 105. sjednici održanoj 28. septembra 2010. godine, donosi
OPĆE UVJETE
ZA OBAVLjANjE POŠTANSKIH USLUGA
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 102 od 13 decembra 2010)
DIOI. OPĆE ODREDBE
(Predmet)
Član 1.
(1) Ovim Općim uvjetima za obavljanje poštanskih usluga (u daljnjem tekstu: Opći uvjeti) uređuje se postupak za ostvarivanje međusobnih prava i obaveza operatera poštanskog prometa i korisnika poštanskih usluga u vezi s obavljanjem, odnosno korištenjem poštanskih usluga.
(2) Odredbe ovih Općih uvjeta primjenjuju se na unutrašnji poštanski promet i na međunarodni poštanski promet ako aktima Svjetske poštanske unije nije drukčije određeno.
(3) U obavljanju i korištenju poštanskih usluga i ostvarivanju međusobnih prava i obaveza koje iz toga proizlaze, operateri poštanskog prometa i korisnici poštanskih usluga pridržavat će se načela savjesnosti i poštenja.
(4) Operateri poštanskog prometa moraju se pridržavati principa poštanske politike i obavezni su osigurati tajnost poštanskih pošiljaka u skladu s članom 17. Zakona o poštama Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Zakon).
(Ugovor o pristupanju)
Član 2.
(1) Operateri poštanskog prometa obavljaju poštanske usluge na osnovu ugovora o pristupanju u skladu sa Zakonom, drugim zakonskim i podzakonskim aktima koji reguliraju djelatnost poštanskog prometa i ovim Općim uvjetima.
(2) Ugovor o pristupanju u pravilu nije u pisanom obliku.
(3) Ugovor o pristupanju smatra se sklopljenim kad operater poštanskog prometa preuzme poštansku pošiljku. Vrijeme sklapanja ugovora o pristupanju određuje se prema datumu na otisku žiga prijemnog poštanskog ureda na potvrdi o prijemu pošiljke, odnosno na pošiljci za koju se ne izdaje potvrda o prijemu pošiljke.
(4) Operateri poštanskog prometa mogu s pojedinim korisnicima sklopiti pisani ugovor kojim se uređuju uvjeti, način i postupak obavljanja poštanskih usluga.
(5) Međusobna prava i obaveze iz ugovora iz stavova (2) (3) i (4) ovog člana zasnivaju se između operatera poštanskog prometa i pošiljatelja.
(6) Pošiljatelj je obavezan odabrati onu vrstu usluge koja odgovara prirodi i sadržaju pošiljke, vrsti i značaju pošiljke, stvarnoj vrijednosti pošiljke, značaju saopćenja, adresi primatelja i načinu uručenja.
(7) Nakon uručenja poštanske pošiljke određena prava i obaveze iz ugovora prelaze sa pošiljatelja na primatelja poštanske pošiljke u skladu sa Zakonom i ovim Općim uvjetima.
(Radno vrijeme)
Član 3.
(1) Utvrđeno radno vrijeme za rad operatera poštanskog prometa neposredno sa korisnicima poštanskih usluga mora biti vidno istaknuto na ulazu u poslovne prostorije koje služe za rad sa korisnicima usluga.
(2) Radno vrijeme za rad sa korisnicima poštanskih usluga mora biti posebno naznačeno na onim radnim mjestima na kojima se radno vrijeme razlikuje od radnog vremena iz prethodnog stava.
(Punomoć)
Član 4.
(1) Korisnici poštanskih usluga mogu sve poštanske pošiljke primati i putem opunomoćenika.
(2) Punomoć za pravnu osobu ovjerava ovlaštena osoba u toj pravnoj osobi, a punomoć za fizičku osobu ovjerava nadležni državni organ, notar ili operater poštanskog prometa.
(3) U slučaju kad punomoć ovjerava nadležni državni organ ili notar primjenjuju se opći propisi o izdavanju punomoći, s tim da je korisnik usluga obavezan orginal ili ovjerenu kopiju punomoći predati uredu operatera poštanskog prometa kod kojeg će ostvarivati prava iz punomoći. Punomoć važi do datuma navedenog u punomoći ili do opoziva punomoći.
(4) U slučaju kad punomoć ovjerava operater poštanskog prometa ili pravna osoba primjenjuje se slijedeći postupak:
a) opunomoćitelj može punomoć dati samo poslovno sposobnoj osobi, a punomoć se ne može izdati osobi koja je nepismena ili se ne može potpisati;
b) korisnik usluga može istovremeno izdati više punomoći, a s jednom punomoći može ovlastiti najviše tri osobe;
c) punomoć se može izdati za prijem svih poštanskih pošiljaka, za pojedine vrste pošiljaka ili za pojedinu pošiljku;
d) za korisnike poštanskog pretinca punomoć se može izdati samo za prijem svih vrsta poštanskih pošiljaka;
e) ako davatelj punomoći, kojom su opunomoćene dvije ili više osoba, želi promijeniti neku od opunomoćenih osoba, mora opozvati punomoć u cijelosti i izdati novu punomoć;
f) ako davatelj punomoći opozove izdatu punomoć, obavezan je o tome izvijestiti ured operatera poštanskog prometa kod kojeg se punomoć nalazi i vratiti punomoć;
g) punomoć se izdaje za kalendarsku godinu i važi do datuma navedenog u punomoći, a najduže do kraja te kalendarske godine;
h) punomoć se izdaje u dva primjerka od kojih jedan primjerak zadržava operater poštanskog prometa, a drugi primjerak se daje korisniku.
(5) U slučaju kada punomoć ovjerava operater poštanskog prometa naplaćuje se poštarina određena cjenovnikom.
(6) Prilikom ostvarivanja prava iz punomoći, opunomoćenik je obavezan, na zahtjev uposlenika operatera poštanskog prometa, pokazati punomoć i dokazati svoj identitet.
(Dokazivanje identiteta)
Član 5.
(1) Pošiljatelj, primatelj ili druga ovlaštena osoba dokazuje svoj identitet slijedećim ispravama:
a) ličnom kartom;
b) službenom iskaznicom - knjižicom pripadnika vojske ili policije;
c) pasošem;
d) nacionalnom ličnom kartom stranih državljana;
e) stalnom pograničnom dozvolom-propusnicom.
(2) Iznimno od odredbe iz stava (1) ovog člana identitet se može utvrditi i izjavom svjedoka čiji se identitet može utvrditi ispravama iz stava (1) ovog člana.
(3) Ako uposlenik operatera poštanskog prometa posumnja u valjanost isprave kojom se dokazuje identitet, u zakonitost posjedovanja isprave ili istinitost izjave svjedoka odbit će uručenje pošiljke ili isplatu uputničkog iznosa, kao i svaku drugu radnju za koju je potrebno utvrditi identitet.
DIOII. POŠTANSKE USLUGE
(Poštanske usluge)
Član 6.
(1) Pod poštanskim uslugama podrazumijevaju se usluge koje obuhvataju prijem, otpremu, prijevoz, prispjeće i uručenje poštanskih pošiljaka koje obavljaju operateri poštanskog prometa, u skladu sa Zakonom.
(2) Poštanske usluge obuhvataju univerzalne poštanske usluge (rezervirane i nerezervirane), finansijske poštanske usluge i ostale poštanske usluge.
(3) Cijene rezerviranih poštanskih usluga su pod državnim nadzorom, a u koliko se ovakvim cijenama ne obezbjeđuje pokriće stvarnih troškova i razvojne potrebe poštanskog sistema, država i entiteti obezbjeđuju subvencije javnim poštanskim operaterima. Nije dozvoljeno subvencionisanje nerezervisanih i drugih poštanskih usluga iz sredstava rezervisanih usluga. Cijene moraju ispunjavati uslove propisane Zakonom.
(Univerzalne poštanske usluge)
Član 7.
(1) Pod univerzalnim poštanskim uslugama podrazumijevaju se usluge prijema, otpreme, prispijeća, prijevoza i uručenja u unutrašnjem i međunarodnom poštanskom prometu:
a) pismonosnih pošiljaka mase do 2 kg,
b) paketskih pošiljaka mase do 31,5 kg,
c) poštanskih uputnica,
d) direktne pošte,
e) poštanskih i brzojavnih saopćenja,
f) preporučenih i vrijednosnih pošiljaka,
g) sekograma do 7 kg.
(2) Univerzalne poštanske usluge moraju ispunjavati uvjete propisane Zakonom i aktima Svjetske poštanske unije.
(3) Univerzalne poštanske usluge u Bosni i Hercegovini obavljaju javni poštanski operateri i drugi poštanski operateri na osnovu licenci.
(Rezevirane poštanske usluge)
Član 8.
Rezevirane poštanske usluge su dio univerzalnih usluga, definirane Zakonom, koje obavljaju isključivo javni poštanski operateri.
(Nerezevirane poštanske usluge)
Član 9.
(1) Nerezervirane poštanske usluge obuhvataju univerzalne poštanske usluge koje nisu rezervirane prema članu 6. Zakona, i sve druge poštanske usluge, uključujući i usluge sa dodatnom vrijednosti.
(2) Nerezervirane poštanske usluge mogu