Na osnovu člana 56. stav 7. Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 26/04, 7/05, 48/05 i 60/10) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), na prijedlog Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na 137. sjednici održanoj 18. novembra 2010. godine, donijelo je
ODLUKU
O USLOVIMA I NAČINU POLAGANjA STRUČNOG UPRAVNOG ISPITA PRIPRAVNIKA, LICA SA VISOKOM ŠKOLSKOM SPREMOM I ZAPOSLENIKA NA NIVOU BOSNE I HERCEGOVINE
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 104 od 20 decembra 2010, 105/12)
I- OPĆE ODREDBE
(Predmet)
Član 1.
Ovom odlukom uređuju se uslovi, program i način polaganja stručnog upravnog ispita (u daljnjem tekstu: stručni ispit) pred komisijama za polaganje stručnog upravnog ispita Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Komisije) pripravnika, lica sa visokom školskom spremom i zaposlenika u ministarstvima i drugim organima uprave Bosne i Hercegovine, službama, tijelima i institucijama Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: organi uprave BiH, službe, tijela i institucije Vijeća ministara).
(Obaveza polaganja)
Član 2.
(1) Stručni ispit, saglasno Zakonu o radu u institucijama Bosne i Hercegovine i ovoj odluci, pred Komisijom dužni su polagati: pripravnici i zaposlenici srednje, više i visoke školske spreme u organima uprave BiH, službama, tijelima i institucijama Vijeća ministara i u preduzećima (društvima) i drugim pravnim licima kojima je zakonom Bosne i Hercegovine povjereno obavljanje javnih ovlaštenja (u daljnjem tekstu: institucije koje imaju javna ovlaštenja).
(2) Stručni ispit iz stava (1) ovog člana polaže se radi sticanja uslova za rad na upravnim i drugim stručnim poslovima iz osnovne djelatnosti organa uprave i drugih organa na nivou Bosne i Hercegovine, odnosno na upravnim poslovima u institucijama koje imaju javna ovlaštenja, saglasno propisu o poslovima iz osnovne djelatnosti, odnosno pomoćno-tehničkim poslovima Bosne i Hercegovine.
(Uslovi za polaganje)
Član 3.
(1) Pripravnici u organima uprave BiH, službama, tijelima i institucijama Vijeća ministara i u institucijama koje imaju javna ovlaštenja polažu stručni ispit po isteku pripravničkog staža od jedne godine za pripravnike sa visokom i višom školskom spremom, odnosno šest mjeseci za pripravnike sa srednjom školskom spremom.
(2) Radi sticanja uslova za rad na upravnim i drugim stručnim poslovima u organima uprave BiH, službama, tijelima i institucijama Vijeća ministara i institucijama koje imaju javna ovlaštenja, stručni ispit mogu polagati i lica koja se nalaze na radu u drugim organima vlasti i institucijama, odnosno u preduzećima (društvima) i drugim pravnim licima na teritoriji Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: BiH).
(3) Lica iz stava (2) mogu polagati stručni ispit kada po završenoj visokoj i višoj školskoj spremi provedu na radu u tim organima, institucijama, preduzećima (društvima) i drugim pravnim licima najmanje jednu godinu, a po završenoj srednjoj školskoj spremi najmanje šest mjeseci.
II- PROGRAM STRUČNOG ISPITA
(Oblasti)
Član 4.
Stručni ispit obuhvata slijedeće predmete:
a) Osnove ustavnog sistema i evropske integracije.
b) Osnove uprave u BiH,
c) Upravni postupak i upravni spor,
d) Radne odnose,
e) Kancelarijsko poslovanje u organima uprave BiH, službama, tijelima i institucijama Vijeća ministara BiH.
(Program stručnog ispita)
Član 5.
(1) Program stručnog ispita za pripravnike, lica sa visokom školskom spremom i zaposlenike na nivou BiH (u daljnjem tekstu: Program) sadrži gradivo, pravne izvore i literaturu za svaki predmet iz člana 4. ove odluke.
(2) Program stručnog ispita propisuje ministar pravde BiH.
(3) Program stručnog ispita objavljuje se u "Službenom glasniku BiH".
III- SASTAV DRŽAVNE KOMISIJE I NAČIN POLAGANjA STRUČNOG ISPITA
(Komisija za stručni ispit)
Član 6.
(1) Komisija se sastoji od predsjednika i četiri člana.
(2) Ministar pravde BiH će imenovati jednu Komisiju koja će ispitivati kandidate sa srednjom i višom školskom spremom i tri Komisije koje će ispitivati kandidate sa visokom školskom spremom, u skladu sa brojem zahtjeva za polaganje stručnog upravnog ispita.
(3) U slučaju povećanja broja zaprimljenih zahtjeva za polaganje stručnog ispita s visokom školskom spremom, ministar pravde BiH može imenovati još jednu komisiju koja će ispitivati kandidate s visokom školskom spremom.
(4) Komisija iz stava (2) ovog člana se sastoji od najmanje jednog predstavnika Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine i određenog broja državnih službenika, predstavnika drugih ministarstava ili drugih institucija, agencija i organa uprave na državnom nivou, koje imenuje rješenjem ministar pravde BiH.
(5) Predsjednik i članovi Komisije imenuju se ukoliko ispunjavaju slijedeće uslove:
a) da su diplomirani pravnici,
b) da imaju najmanje pet godine radnog iskustva u državnim organima uprave,
c) da su se istakli u radu na najsloženijim normativno-pravnim poslovima, poslovima upravnog rješavanja, upravno-nadzornim poslovima i drugim stručnim poslovima u državnim organima uprave i drugim državnim institucijama.
(6) Komisija se imenuje na period od četiri godine.
(7) Izuzetno, član Komisije može biti imenovan na još jedan mandat.
(Rješenje o imenovanju Komisije za stručni ispit)
Član 7.
(1) Rješenjem o imenovanju Komisije određuju se ispitivači za svaki predmet iz člana 4. ove odluke.
(2) Administrativne i tehničke poslove za Komisiju obavlja sekretar iz Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine.
(3) Rješenjem iz stava (1) ovog člana određuje se i zapisničar na stručnom ispitu i utvrđuju njegovi poslovi i zadaci.
(Uslovi za pristupanje polaganju)
Član 8.
(1) Polaganje stručnog ispita obavlja se na pismeni zahtjev kandidata.
(2) Kandidat iz člana 2. ove odluke, zahtjev za polaganje stručnog ispita podnosi Ministarstvu pravde BiH.
(3) Uz zahtjev se prilaže:
a) dokaz o završenoj školskoj spremi,
b) dokaz o završenom pripravničkom stažu, odnosno o radnom iskustvu u struci.
(4) Ministarstvo pravde BiH donosi rješenje kojim odobrava polaganje stručnog ispita za kandidate koji ispunjavaju propisane uslove, odnosno rješenje kojim se odbija zahtjev za polaganje stručnog ispita za kandidate koji ne ispunjavaju propisane uslove.
(Rješenje o odobravanju polaganja)
Član 9.
(1) U rješenju kojim je kandidatu odobreno polaganje stručnog ispita određuje se vrijeme polaganja stručnog ispita.
(2) U rješenju kojim se odbija zahtjev za polaganje stručnog ispita navodi se razlog zbog kojeg se