aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu čl. 86, 90. i 128. Zakona o bankama Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 44/03 i 74/04), čl. 4, 10. i 25. Zakona o Agenciji za bankarstvo Republike Srpske - Prečišćeni tekst ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 67/07), te člana 15. stav 1. tačka 2. Statuta Agencije za bankarstvo Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 67/04), Upravni odbor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, na sjednici održanoj 12. maja 2008. godine, donio je

ODLUKU

O MINIMALNIM STANDARDIMA ZA UPRAVLjANjE TRŽIŠNIM RIZICIMA U BANKAMA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 61 od 2. jula 2008, 116/08, 112/09, 100/10, 127/11, 123/12)

1. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovom odlukom se bliže utvrđuju minimalni standardi za upravljanje tržišnim rizicima kojih su u svom poslovanju banke dužne da se pridržavaju.
Pod upravljanjem tržišnim rizicima iz stava 1. ovog člana podrazumijevaju se identifikacija, mjerenje, kontrola i praćenje tržišnih rizika i osiguranje kapitala za pokriće tih rizika.

2. KNjIGA TRGOVANjA

Član 2.

Knjiga trgovanja banke obuhvata sljedeće instrumente:
1. finansijske instrumente i drugu utrživu aktivu (roba) koji se drže radi preprodaje i/ili koje je banka kupila/preuzela da bi ostvarila zaradu od razlike između njihove nabavne i prodajne cijene, ili od drugih fluktuacija cijena, kamatnih stopa ili pozicija uspostavljenih za zaštitu (hedging) i drugih elemenata ovako definisanih stavki koje se vode u knjizi trgovanja;
2. izloženosti koje su proizašle iz nepodmirenih transakcija, isporuka ili neuvrštenih derivatnih instrumenata koji se vode u vanbilansu (ugovori o kamatnim stopama, valutni ugovori i ugovori koji su slični kamatnim i valutnim ugovorima);
3. instrumenti koji su po prirodi slični onima navedenim u t. 1. i 2. ovog člana uključujući "repo" i "reverserepo" ugovore, kao i ugovore o posuđivanju hartija od vrijednosti ili robe (u zamjenu za odgovarajući kolateral) koji su uključeni u knjigu trgovanja;
4. izloženosti u obliku plaćanja naknada, provizija, kamata, dividendi i marži po uvrštenim derivatnim instrumentima, koje su direktno povezane sa stavkama uključenim u knjigu trgovanja;
5. finansijske instrumente ostvarene na osnovu ugovora o agentskoj ulozi banke pri izdavanju hartija od vrijednosti, odnosno ugovora kojima se banka obavezala da će za emitenta organizovati i provesti emisiju hartija od vrijednosti, te upisati i uplatiti sve ili samo dio hartija od vrijednosti koji je ostao neupisan, a radi njihove daljnje prodaje potencijalnim kupcima.
Vrijednosti svih instrumenata koji se nalaze u knjizi trgovanja moraju se evidentirati, odnosno voditi na dnevnoj osnovi po tržišnim cijenama.
Vrijednost finansijskih derivata se vodi po nižoj vrijednosti osnovnih finansijskih instrumenata na kojima su zasnovani, bila to nominalna vrijednost ili tržišna cijena, a drugih finansijskih instrumenata po njihovoj nižoj vrijednosti, bila to nominalna vrijednost ili tržišna cijena. Duge i kratke pozicije se prikazuju u zbirnom iznosu, bez obzira da li su pozitivne ili negativne.
Bankarska knjiga obuhvata svu aktivu banke i sve transakcije banke koje nisu obuhvaćene knjigom trgovanja.
Banka je dužna izračunavati kapitalne zahtjeve za rizike koje nose finansijski instrumenti raspoređeni u knjizi trgovanja u skladu sa odredbama ove odluke, ukoliko je ispunjen jedan od sljedećih uslova:
- ako je ukupna tržišna vrijednost stavki u knjizi trgovanja tokom više od tri dana u jednom kalendarskom mjesecu veća od 5% ukupne rizične aktive banke;
- ako je ukupna nominalna vrijednost stavki u knjizi trgovanja tokom više od tri dana u jednom kalendarskom mjesecu veća od 30 miliona KM;
- ako je ukupna tržišna vrijednost stavki u knjizi trgovanja bilo koji dan u toku jednog kalendarskog mjeseca veća od 6% ukupne rizične aktive banke ili ako je ukupna nominalna vrijednost stavki u knjizi trgovanja veća od 40 miliona KM.
Ukoliko banka ima manji obim aktivnosti u knjizi trgovanja od naprijed navedenog, kapitalne zahtjeve za rizike koje nose finansijski instrumenti izračunava putem kreditnih ekvivalenata vanbilansnih obaveza u skladu sa Odlukom o minimalnim standardima za upravljanje kapitalom banaka.
Ukupni iznosi svih vrsta i vrste instrumenata koji su po kriterijumima iz stava 1. ovog člana uključeni u knjigu trgovanja i maksimalni zbirni iznos uključen u knjigu trgovanja, moraju biti definisani i kretati se u okvirima utvrđenim internom strategijom, politikama i procedurama za investiranje i trgovanje koje je banka dužna dostaviti Agenciji za bankarstvo Republike Srpske (u daljem tekstu: ABRS) i čija se primjena može provjeriti. O svakoj promjeni ovih dokumenata sa razlozima za njihovu promjenu ABRS mora biti u pismenom obliku odmah obaviještena. Ponovno razvrstavanje i prenos pozicija između knjige trgovanja i bankarske knjige mora biti dokumentovano i potkrijepljeno u evidencijama banke.
Kao dio godišnje revizije banke, obaveza banke je da od vanjskog revizora zahtijeva, a revizor je dužan da izvrši provjeru i potvrdi usklađenost postupanja banke sa internim kriterijumima banke za razvrstavanje pozicija u knjigu trgovanja, odnosno bankarsku knjigu.
Banka je dužna da dostavlja ABRS mjesečni izvještaj
- Detaljnu knjigu trgovanja, propisan u skladu sa Odlukom o obliku i sadržaju izvještaja koje banke dostavljaju Agenciji za bankarstvo Republike Srpske. U okviru navedenog obrasca banka dostavlja ABRS podatke o obimu trgovanja u knjizi trgovanja sa stanjem na posljednji dan u mjesecu, kao i prosječna stanja u toku mjeseca. Banka prati dnevno obim trgovanja u knjizi trgovanja i ukoliko dođe do promjena koje mogu uticati na prekoračenje navedenih limita vezanih za obim aktivnosti u knjizi trgovanja, dužna je da obavijesti ABRS u smislu obaveze za izračunavanje kapitalnih zahtjeva koje nose finansijski instrumenti raspoređeni u knjizi trgovanja u skladu sa odredbama ove odluke.

3. UPRAVLjANjE TRŽIŠNIM RIZICIMA

Član 3.

Banka je dužna da uspostavi sisteme za upravljanje tržišnim rizicima, kojima će osigurati:
1) identifikaciju postojećih tržišnih rizika i tržišnih rizika koji mogu proizaći iz novih poslovnih proizvoda ili aktivnosti;
2) mjerenje tržišnih rizika kroz uspostavljanje mehanizama i procedura za tačnu i blagovremenu procjenu tržišnih rizika;
3) kontrolu tržišnih rizika;
4) praćenje tržišnih rizika kroz analizu stanja, promjena i trendova; i
5) osiguranje kapitala za pokriće tržišnih rizika.
Sistemi za upravljanje tržišnim rizicima moraju biti adekvatni rizičnom profilu banke, odnosno nivou preuzetih rizika i složenosti proizvoda i usluga banke.

Član 4.

Banka je dužna da upravlja svim tržišnim rizicima kojima je u svom poslovanju izložena, a naročito:
1) rizikom kamatne stope;
2) deviznim rizikom;
3) cjenovnim rizikom.
Tržišni rizici, u smislu ove odluke, uključuju i rizike koji su povezani sa kreditnim rizikom i to: rizik druge ugovorne strane, rizik emitenta i rizik plasmana.

Član 5.

Banka je dužna da, zavisno od obima i složenosti poslovanja, u svojoj organizacionoj strukturi, formira organizacioni dio, odnosno odredi lice koje će biti neposredno odgovorno za upravljanje tržišnim rizicima iz člana 3. stav 1. ove odluke.
Tržišnim rizicima iz člana 4. ove odluke, upravlja organizacioni dio, odnosno lice koje je neposredno odgovorno za upravljanje kreditnim rizikom u banci.
Organizacioni dijelovi, odnosno lica iz st. 1. i 2. ovog člana, dužni su da najmanje jednom mjesečno Nadzornom odboru banke dostavljaju izvještaje o aktivnostima vezanim za upravljanje tržišnim rizicima.

Član 6.

U