aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 23 stava 2 Statuta Brčko distrikta BiH ("Službeni glasnik Brčko distrikta BiH", brojevi 1/00, 4/00, 7/04, 20/05 i 24/05) i člana 45 Poslovnika Skupštine Brčko distrikta BiH - prečišćeni tekst ("Sl. glasnik Brčko distrikta BiH", broj 11/03), te Prijedloga odluke gradonačelnika broj: 01-014009402/06 od 13. 07. 2006. godine, Skupština Brčko distrikta BiH na 35. sjednici održanoj 20. jula 2006. godine, donijela je

ODLUKU

O DRŽANjU PASA, REGISTRACIJI I NAČINU POSTUPANjA S NEUPISANIM, NAPUŠTENIM I IZGUBLjENIM PSIMA KAO I USLOVIMA ZA DRŽANjE PTICA

(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 26 od 13 septembra 2006)

I. PREDMET

Član 1.

Ovom odlukom reguliše se: način držanja pasa, registracija pasa u smislu njihovog držanja, način postupanja s neupisanim, napuštenim i izgubljenim psima, njihovo prikupljanje i smještaj u sklonište/azil za životinje, uslovi za držanje ptica u golubarnicima, kao i uslovi koje pravno ili fizičko lice mora ispunjavati za dodjelu javnog ovlaštenja za obavljanje registracije, prikupljanje i smještaj neregistrovanih, napuštenih i izgubljenih pasa.

II. DEFINICIJE POJMOVA

Član 2.

Pojedini pojmovi iz ove odluke imaju slijedeće značenje:
1. "Odgajivači" su fizička ili pravna lica registrovana kod nadležnog organa za djelatnosti odgajanja pasa i podizanja mladunčadi pasa, koji tu djelatnost obavljaju u registrovanim objektima;
2. "Vlasnik držalac" je fizičko ili pravno lice koje je vlasnik psa što dokazuje izvršenom registracijom psa na svoje ime i koji faktički drži psa i vodi brigu o njemu s namjerom da se bavi uzgajanjem, zaštitom, druženjem, upotrebom, obučavanjem ili prodajom pasa;
3. "Pravno ili fizičko lice s javnim ovlaštenjem" je društvo, udruženje građana, firma ili pojedinac koji su registrovani da se bave sakupljanjem napuštenih i izgubljenih životinja i kojima je zakonom dodijeljeno javno ovlaštenje za registraciju pasa i prikupljanje neregistrovanih, napuštenih i izgubljenih pasa i drugih životinja;
4. "Neregistrovani psi" su psi koji nisu prijavljeni;
5. "Napušteni psi" su psi koji nisu pod kontrolom vlasnika držaoca;
6. "Izgubljeni psi" su psi koji nisu pod kontrolom vlasnika držaoca, a koje vlasnik držalac traži i ima namjeru da se o njima i dalje stara.

III. DRŽANjE PASA

Član 3.

Dozvoljen broj pasa, koji imaju preko 4 mjeseca, koje vlasnici držaoci mogu držati u stanovima je dva, a u kućama tri psa.
Vlasnik držalac može podnijeti zahtjev Odjeljenju za javnu sigurnost Vlade Brčko distrikta BiH za dobivanje odobrenja za držanje većeg broja pasa od onog predviđenog stavom 1 ovog člana, ukoliko za to posjeduje uslove.
Pod uslovima za dobivanje odobrenja iz stava 2 ovog člana podrazumijevaju se, pored veterinarsko-sanitarnih uslova i vrsta pasa, i njihovo ponašanje. Ove uslove ispituje nadležna inspekcija i fizičko ili pravno lice sa javnim ovlaštenjem. Odgajivači pasa koji drže veći broj pasa nego što je to predviđeno stavom 1 ovog člana, mogu držati pse u za to registrovanim objektima, a broj pasa koji mogu držati zavisi od veličine i uslova objekta u skladu s veterinarsko-sanitarnim propisima.

Član 4.

Vlasnik držalac psa je dužan osigurati da pas ne ometa kućni red i mir trećih lica, te se pas mora držati na način da ne ugrožava ličnu sigurnost i imovinu trećih lica.

Član 5.

Opasan pas mora biti držan u prostoru ili objektu iz kojeg ne može pobjeći, a na ulazu mora biti vidljivo istaknuto upozorenje "Opasan pas". Ulazna vrata moraju biti zaključana. Punoljetnom licu je izvođenje opasnog psa na javne površine dozvoljeno samo sa zaštitnom korpom i na povocu. Ostali psi moraju se izvoditi na javne površine na povocu i vidno obilježenim privjeskom koji izdaje pravno ili fizičko lice s javnim ovlaštenjem.
Pod opasnim psom u smislu stavova 1 i 2 ovog člana podrazumijevaju se agresivni i ujedljivi psi. Agresivnost i ujedljivost pasa procjenjuje sam vlasnik psa, na vlastitu odgovornost.

Član 6.

Zabranjeno je izvoditi pse na javna mjesta kao što su državne kancelarije, zdravstvene ustanove, prodavnice, pijace, pozorišta i bioskopi, vjerske ustanove, groblja, javni prijevoz, kao i na javne skupove, svečanosti i priredbe, dječija igrališta, te ugostiteljske objekte na kojima je vidljivo istaknuta zabrana uvođenja pasa. Zabrana iz stava 1 ovog člana ne odnosi se na pse vodiće slijepih lica kao i službene pse.
Vlasnici držaoci pasa mogu pse pustiti bez povoca, da se slobodno kreću, na mjestima koja su za to određena i vidno obilježena.

Član 7.

Zabranjeno je napuštanje psa, a u slučaju da se pas izgubi vlasnik držalac psa dužan je o tome obavijestiti pravno ili fizičko lice s javnim ovlaštenjem u roku od 24 sata od momenta njegovog nestanka.

Član 8.

Vlasnik držalac psa dužan je nositi pribor za čišćenje psećih fekalija i čistiti površine koje služe kao zajednički dijelovi zgrada, stubište, ulazi u dvorište i javne površine, ako ih je njegov pas zagadio.

Član 9.

Vlasnik koji drži psa u ograđenom dvorištu ili ograđenom prostoru zajedničkog dvorišta na vidljivo mjesto mora staviti oznaku koja upozorava na psa (oštar pas, čuvaj se psa i sl.) te imati ispravno zvono na ulaznim dvorišnim vratima. Ako je pas vezan u dvorištu lanac ne smije biti kraći od 3 (tri) metra i mora omogućavati psu horizontalno kretanje putem viseće žice, a pseća kućica mora biti zaštićena od vlage i hladnoće i po veličini mora biti primjerena veličini psa.
Kada pas nije vezan lancem nego je smješten u boksu, površina boksa mora iznositi najmanje 3 m2.
U