Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

U smislu članka 112. Zakona o radu ("Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine" broj 43/99, 32/00 i 29/03), a u skladu sa člankom 5. Statuta Unije samostalnih sindikata policije Federacije Bosne i Hercegovine (broj: 09-05-2-2336/2002), koji se primjenjuje na sve članice Unije, Sindikat djelatnika MUP-a Županije Posavske i Vlada Županije Posavske, zaključuju

KOLEKTIVNI UGOVOR

za zaposlene u županijskom Ministarstvu unutarnjih poslova Županije Posavske

(Objavljeno u "Nar. novinama Županije Posavske", br. 2 od 30 marta 2007)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim se Kolektivnim ugovorom uređuju i utvrđuju prava i obveze državnih službenika, namještenika i pripadnika policije zaposlenih u županijskom Ministarstvu unutarnjih poslova Županije Posavske (u daljem tekstu: zaposleni).

Članak 2.

Općim aktom Ministarstva ne mogu se utvrditi manja prava zaposlenih u Ministarstvu od prava utvrđenih ovim ugovorom.
Ministar unutarnjih poslova i Policijski komesar, osigurat će sudjelovanje Sindikata djelatnika MUP-a Županije Posavske, članice Unije samostalnih sindikata policije Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Sindikat) u pripremi propisa koji reguliraju područje radno-pravnih odnosa službenika organa unutarnjih poslova.

Članak 3.

Pravo pozivanja na primjenu odredbi ovog kolektivnog ugovora ostvaruju zaposleni, članovi sindikata Unije samostalnih sindikata policije Ministarstva unutarnjih poslova.
O pitanjima koja nisu regulirana ovim ugovorom, primjenjivat će se odredbe Općeg kolektivnog ugovora za teritorij Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine" br. 54/05), do donošenja Općeg kolektivnog ugovora za područje Županije Posavske

II. RADNI ODNOSI

Članak 4.

Prava i obveze zaposlenih u Ministarstvu u vezi s pitanjem prijema, raspoređivanja i prestanka rada ostvarivat će se u skladu sa zakonom, Kolektivnim ugovorom i drugim pravnim aktima.

Članak 5.

Posebni uvjeti za prijem u radni odnos i raspoređivanje na poslove u Ministarstvu utvrđuju se odgovarajućim zakonom i Pravilnikom o unutarnjoj organizaciji poslova, te drugim općim aktom.

Članak 6.

Zaposlena osoba, kao i osoba koja traži zaposlenje ne može se dovesti u neravnopravan položaj s drugim osobama zbog rasne, spolne, nacionalne pripadnosti, političkog mišljenja, vjere, socijalnog podrijetla, imovnog stanja, članstva ili ne članstva u Sindikatu, zdravstvenih poteškoća koje ne utiču na obavljanje posla u skladu s općim i posebnim uvjetima za prijam u radni odnos.

Članak 7.

Provjera radnih i stručnih sposobnosti koja se odnosi na zaposlene sa probnim radom obavljat će se u skladu sa zakonom i općim aktom Ministarstva.

Članak 8.

Nakon završenog probnog rada, poslodavac je dužan zaposlenom dati ocjenu je li zadovoljio na probnom radu od koje ovisi hoće li službenik, odnosno namještenik ostati u radnom odnosu ili će mu nakon probnog rada prestati radni odnos.

Članak 9.

Ako zaposleni u Ministarstvu u toku probnog rada mora odsustvovati s posla zbog bolesti ili drugog opravdanog razloga, trajanje probnog rada će se produžiti za onoliko dana koliko je bio opravdano nenazočan.

Članak 10.

Mladi stručni kadrovi mogu se primiti na stručno osposobljavanje radi polaganja vježbeničkog, odnosno stručnog ispita i bez zasnivanja radnog odnosa (volonterski rad), po postupku i na način koji je zakonom predviđen za vježbenike.
Ugovor o volonterskom radu zaključuje se u pisanom obliku. Volonterski rad može trajati najduže koliko traje vježbenički staž.

Članak 11.

Zaposleni u Ministarstvu iz članka 1. ovog ugovora, za čijim je radom prestala potreba zbog smanjenja obujma posla ili ukidanja organa, raspoređuju se na druge poslove u skladu sa zakonom, a prema redoslijedu koji se utvrdi listom prioriteta za rješavanje njihovog radno-pravnog statusa (u daljem tekstu: lista).
Listu utvrđuju Ministar i Policijski komesar u skladu sa svojom nadležnošću, čiji su zaposleni članovi Sindikata, prije donošenja rješenja o prekobrojnom statusu uposlenika, polazeći od stručne spreme, ocjene o radu, trajanja osiguranja, sudjelovanja u obrani Bosne i Hercegovine, zdravstvenog stanja, socijalne situacije i invalidnosti, a prema kriterijima koji se nalaze u privitku ovog kolektivnog ugovora i čine njegov sastavni dio.
Lista iz stavka 1. ovog članka odvojeno se formira za državne službenike, za namještenike i za policijske službenike.
Ako se neki od kriterija ne može primijeniti na sve zaposlene koji se rangiraju na istoj listi, taj kriterij se neće uopće primjenjivati.
Zaposleni koji se ne može rasporediti na druge poslove u smislu stavka 1. ovog članka ostvaruje pravo na raspoređivanje u skladu sa zakonom.
Listu iz stavka 1. ovoga članka Ministar i Policijski komesar obvezatno utvrđuju u suradnji sa Sindikatom.
Ako je iskazana prekobrojnost zaposlenih u Ministarstvu, ne može se obavljati zapošljavanje novih osoba bez suglasnosti Sindikata u trajanju od dvije godine od dana stupanja na snagu liste prekobrojnih.

III. RADNO VRIJEME, ODMORI I ODSUSTVA

Članak 12.

Puno radno vrijeme zaposlenih u Ministarstvu je sukladno sa Zakonom o radu. Tjedno radno vrijeme raspoređuje se na pet radnih dana od ponedjeljka do petka.

Članak 13.

Zaposleni koji radi puno radno vrijeme tijekom svakog radnog dana ima pravo na odmor tijekom radnog dana u trajanju od 30 minuta, a koristi ga prema utvrđenom rasporedu korištenja odmora.
Zaposleni koji radi u turnusima po 12 sati dnevno u toku radnog dana ima pravo na odmor u trajanju od 60 minuta.
Vrijeme korištenja odmora tijekom radnog dana određuje Ministar i Policijski komesar u suradnji sa Sindikatom, s tim da se odmor ne može koristiti u prva dva i posljednja dva sata radnog vremena.

Članak 14.

Između dva radna dana zaposleni ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje 12 sati neprekidno.

Članak 15.

Zaposleni ima pravo na tjedni odmor u trajanju od najmanje 24 sata neprekidno.
Tjedni odmor traje u dane subote i nedjelje, ako rad nije organiziran u turnusima - četverobrigadno.
Ako iznimne okolnosti zahtijevaju da zaposleni radi u dane tjednog odmora, odmor se osigurava tijekom sljedećeg radnog tjedna ili posebnom odlukom u drugom pogodnom terminu.

Članak 16.

Zaposleni ima pravo na korištenje godišnjeg odmora za svaku kalendarsku godinu.
Zaposleni u Ministarstvu koji je ostvario zakonom propisano pravo na korištenje punog godišnjeg odmora ima pravo na korištenje zakonom propisanog najmanjeg broja radnih dana.
U godišnji odmor se ne uračunavaju subote, nedjelje, dani praznika, dani liječenja (bolovanja), te drugi oblici odobrenog odsustva s posla.

Članak 17.

Za dane korištenja godišnjeg odmora zaposlenom se isplaćuje naknada kao da je te dane proveo na radu.

Članak 18.

Zaposleni koji se prvi put zaposlio ili ima prekid službe između dva radna odnosa duži od 8 (osam) dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon 6 (šest) mjeseci neprekidnog rada.

Članak 19.

Ovlaštena osoba u Ministarstvu i zaposleni ne mogu postići sporazum o odricanju prava na godišnji odmor ili na plaćanje dana godišnjeg odmora.

Članak 20.

Zaposleni koji u kalendarskoj godini nema navršenih 6 (šest) mjeseci rada ostvaruje pravo na korištenje 2 (dva) radna dana godišnjeg odmora za svaki navršeni mjesec rada.

Članak 21.

Godišnji se odmor koristi u skladu s planom korištenja godišnjeg odmora, a rješenje se o godišnjem odmoru zaposlenom uručuje najmanje 15 dana prije početka korištenja godišnjeg odmora.
Na rješenje o korištenju godišnjeg odmora zaposleni ima pravo uložiti prigovor.

Članak 22.

Zaposlenik ima pravo tijekom jedne kalendarske godine koristiti jedan dan godišnjeg odmora za svoje potrebe kad on to želi uz obvezu izvješćivanja