aaa bbb


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 17. tačka 29. Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", broj 25/04), Vijeće je, na sjednici održanoj 28. novembra 2005. godine, donijelo

KODEKS SUDIJSKE ETIKE

UVOD

(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 13 od 27 februara 2006)

Ovaj Kodeks razrađuje temeljne standarde etičkog ponašanja sudija u Bosni i Hercegovini. Cilj ovog Kodeksa je da pomaže sudijama kada su suočene s etičkim i profesionalnim dilemama, a izvršnoj i zakonodavnoj vlasti i javnosti da bolje razumiju i podrže pravosuđe.
Nezavisno pravosuđe predstavlja pravo svakog građanina u Bosni i Hercegovini. Sudija ima slobodu da pošteno i nepristrasno odlučuje na osnovu zakona i dokaza, bez ikakvog pritiska ili uticaja. Dužnost sudija je da podržavaju i brane sudijsku nezavisnost, ne kao privilegiju sudijske funkcije, nego kao Ustavom zagarantovano pravo svakome da o njegovom sporu raspravljaju i odlučuju nepristrasne sudije.

ETIČKI PRINCIPI

1. NEZAVISNOST

Nezavisnost pravosuđa predstavlja preduvjet za vladavinu prava. Sudija obavlja sudijsku funkciju nezavisno, na osnovu zakona i vlastite procjene činjenica, podržavajući nezavisnost pravosuđa s individualnog i institucionalnog aspekta.
Primjena:
1.1. Sudija je u obavljanju svoje funkcije nezavisan u odnosu na zakonodavnu i izvršnu vlast, javnost, medije i druge institucije društva, kao i u odnosu na konkretne stranke u postupku.
1.2. Sudija ne smije imati neprikladnih veza sa zakonodavnom i izvršnom vlasti, tako da javnost mora imati predodžbu o nepostojanju takvih veza ili uticaja.
1.3. Sudija je u obavljanju svoje funkcije nezavisan i od svojih kolega.
1.4. Sudija podstiče i podržava mehanizme i mjere zaštite, koje imaju za cilj održavanje i jačanje institucionalne i operativne nezavisnosti pravosuđa.
1.5. Sudija promoviše visoke standarde sudijskog ponašanja u cilju jačanja povjerenja javnosti u pravosuđe.
1.6. Sudija će odbiti svaki pokušaj uticaja na njegove Odluke i izvan sudskog postupka.

2. NEPRISTRASNOST

Sudija obavlja svoju funkciju i tretira sve strane u predmetu bez favorizovanja, pristrasnosti i predrasuda. Nepristrasnost se odnosi ne samo na odluku, nego i na postupak donošenja te odluke.
Primjena:
2.1. Sudija se ponaša u sudu i van suda na način da održava i unapređuje povjerenje javnosti i stranaka u nepristrasnost tog sudije i pravosuđa u cjelini.
2.2. Sudija se ponaša, u svojim privatnim ili službenim poslovima, na takav način da prilike u kojim bi bilo neophodno izuzeti ga iz sudskog postupka svede na najmanju moguću mjeru.
2.2.1. Sudija može učestvovati u građanskim, dobrotvornim i vjerskim aktivnostima, pod sljedećim uvjetima:
(a) da izbjegava svaku aktivnost ili vezu koja bi se mogla nepovoljno odraziti na njegovu nepristrasnost ili bi ga mogla omesti u obavljanju sudijske funkcije;
(b) da ne koristi prestiž svog položaja za prikupljanje sredstava, osim u sudske ili humanitarne ciljeve;
(c) da izbjegava svako učešće u aktivnostima koje bi mogle rezultirati sudskim sporovima;
(d) da ne daje pravne, niti savjete u vezi finansijskih ulaganja.
2.2.2. Sudija se uzdržava od članstva u grupama i organizacijama ili učešća u javnim diskusijama kojim se, po mišljenju javnosti, potkopava povjerenje u nepristrasnost sudije i pravosuđe uopće.
2.2.3. Sudija neće:
(a) biti član političkih stranaka;
(b) prisustvovati političkim skupovima i manifestacijama;
(c) davati priloge političkim strankama ili kampanjama;
(d) javno učestvovati u kontroverznim političkim diskusijama, osim po pitanjima koja se direktno tiču rada sudova, nezavisnosti pravosuđa ili fundamentalnih aspekata sprovođenja pravde;
(e) potpisivati peticije koje bi mogle imati uticaja na neku političku odluku.
2.2.4. Sudija se uzdržava od ponašanja koje bi moglo kod javnosti izazvati utisak da je sudija politički aktivan.
2.2.5. Sudija će uzeti u obzir da bi politička aktivnost članova njegove uže porodice mogla imati uticaja na javnu predodžbu o njegovoj pristrasnosti, u kom slučaju će zatražiti svoje izuzeće.
2.3. Sudija, u svojim ličnim odnosima s pripadnicima pravne profesije, izbjegava situacije koje bi opravdano mogle izazvati sumnju u njegovu nepristrasnost.
2.4. Sudija ne daje bilo kakav komentar u javnosti ili privatno, kako u vezi predmeta u kojem postupa, tako i predmeta u kojem bi mogao postupati, a koji bi opravdano mogao izazvati sumnju u njegovu nepristrasnost.
2.5. Sudija će zatražiti svoje izuzeće ako kod javnosti može stvoriti utisak da nije u stanju odlučivati o predmetu nepristrasno, kao i kada to sam ocijeni.

3. JEDNAKOST

Sudija poznaje i poštuje razlike u društvu,