Na osnovu člana 39. stav 1. Zakona o komunikacijama BiH ("Službeni glasnik BiH", broj 31/03 i 75/06), Vijeće Regulatorne agencije za komunikacije, na sjednici održanoj 31. januara 2008. godine, donosi
KODEKS
O EMITOVANjU RADIO-TELEVIZIJSKOG PROGRAMA
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 20 od 10 marta 2008)
DIO PRVI - OPĆE ODREDBE
(Predmet)
Član 1.
(1) Ovim Kodeksom se uređuju osnovni principi programskih sadržaja koji se emituju u programima radio-televizijskih stanica u Bosni i Hercegovini u skladu sa Zakonom o komunikacijama BiH, Evropskom konvencijom o prekograničnoj televiziji, UN Konvencijom o pravima djeteta i drugim pozitivno-pravnim domaćim i međunarodnim dokumentima.
(2) Kodeksom se utvrđuju pravila kojima se obezbjeđuju uvjeti za osiguranje prava na slobodu izražavanja, kako je predviđeno Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i fundamentalnim slobodama, kao i drugim instrumentima navedenim u Ustavu Bosne i Hercegovine, istovremeno poštujući općenito prihvaćene standarde pristojnosti, nediskriminacije, pravednosti, tačnosti, zaštite maloljetnika, zaštite privatnosti.
(Definicije)
Član 2.
U svrhu tumačenja ovog Kodeksa, koristit će se slijedeće definicije:
1. Agencija - Regulatorna agencija za komunikacije
2. Radio i televizijska stanica - termin koji obuhvata bilo koju televizijsku ili radio stanicu koja emitira program na teritoriji Bosne i Hercegovine, a koji posjeduje dozvolu za emitovanje izdatu od Agencije.
3. Javni interes/interes javnosti - pravo javnosti da zna informacije kojima je namjera pomoći javnosti u donošenju ličnog mišljenja i odluka o pitanjima i događajima, uključujući, naprimjer, napore otkrivanja krivičnog djela ili prekršaja, te spriječiti zavođenje javnosti nekom izjavom ili postupkom pojedinca ili organizacije.
4. Govor mržnje - govor koji ima namjeru da ponizi, zastraši ili podstakne na nasilje ili predrasude protiv osoba ili grupe na osnovu njihovog spola, rase, dobi, nacionalnosti, seksualnog opredjeljenja, spolne/rodne orijentacije, hendikepiranosti, moralnih ili političkih ubjeđenja, socijalno-ekonomskog statusa ili profesije.
5. Pristojnost - standardi ponašanja i govora koji se smatraju prihvatljivim u kontekstu prosječnog gledaoca ili slušaoca.
6. Djeca - osobe mlađe od 14 godina.
7. Maloljetnici - osobe od 14 do 18 godina.
8. Mlađi punoljetnici - osobe između 18 i 21 godine.
9. Odgovarajući raspored programa - raspored programa sačinjen ocjenjujući prirodu sadržaja; vjerovatni broju i sastavu publike, prirodu ukupnog kao i pojedinačnih programa pojedine stanice, vjerovatna očekivanja publike pojedine stanice u određeno vrijeme određenog dana, a naročito imajući u vidu da li se u određeno vrijeme može očekivati da u publici budu djeca, uzimajući u obzir školsko vrijeme, vikende, praznike i raspust; početak i kraj programa;
10. Pornografija - programi koji prikazuju eksplicitne scene seksa, uključujući seksualnu penetraciju, napravljeni isključivo u svrhu podizanja seksualnog uzbuđenja publike.
11. Erotski programi - programi koji se uglavnom bave erotski stimulativnim opisima, bez prikazivanja eksplicitnih scena seksualnog odnosa.
12. Granični period - period emitovanja unutar kojeg se mogu prikazivati određeni sadržaji koji zbog specifične prirode ne trebaju biti dostupni najširoj publici. Granični period je između 24.00 i 5.00.
13. Parapsihologija - pseudonauka koja se bavi naučno neobjašnjivim pojavama, i obuhvata područje izvan medicinsko-psihološke stvarnosti koje nije znanstveno provjerljivo, u šta spadaju hiromantija, proricanje, spiritizam, okultizam, astrologija, telepatija, vidovitost, bioenergija, telekineza.
14. Okultizam - vjerovanje u "okultne sile" i uključuje praksu "okultnih znanosti". Također, može da obuhvata okultna umijeća, astrologiju, magiju, okultnu medicinu, proricanja i/ili spiritualne aktivnosti koje zalaze u sfere koje trenutne naučne postavke nisu definisale, niti spadaju u uobičajene aktivnosti koje susrećemo u tradicionalnim religijama.
15. Egzorcizam - ovaj termin obuhvata istjerivanje demona ili drugih zlih duhova ili bića za koja se smatra da su obuzela osobu ili predmet.
16. Alternativna medicina - bilo koji od različitih nekonveniconalnih načina liječenja koji nisu utemeljni na postavkama tradicionalne medicinske nauke.
17. Nadriljekarstvo - bavljenjenje liječenjem ili bilo kojom drugom zdravstvenom djelatnošću bez propisane stručne spreme.
18. Ranjive osobe - socijalno, psihološki i/ili zdravstveno insuficijentne osobe, uključujući ali ne ograničeno na osobe sa poteškoćama u učenju, sa zdravstveno-mentalnim problemima, osobe sa psihičkim oboljenjima ili one koje pate od gubitka pamćenja, bolesne osobe, osobe koje su preživjele traumu, žrtve nasilja i porodice nestalih.
19. Religijski program - program kojemu je centralna ili prevladavajuća tema religija.
20. Prozelitizam - nastojanje da se direktno pridobijaju ili pozivaju gledaoci da pristupe nekoj crkvi ili vjerskoj zajednici.
(Opći principi)
Član 3.
(1) Svi dijelovi programskih usluga će poštovati dostojanstvo čovjeka i temeljna prava drugih.
(2) Radio i televizijske stanice su slobodne u kreiranju i uređivanju svojih programa, uz poštovanje profesionalnih i opće prihvaćenih vrijednosnih, etičkih i estetskih standarda.
(3) Radio i televizijske stanice su odgovorne za sadržaj svih materijala koje emitiraju, bez obzira na njihov izvor, kao i za profesionalne aktivnosti koje poduzimaju osobe zaposlene u njima. Svi materijali koji se emituju obuhvataju pored redovnog programa i reemitovani program,SMSporuke, najave programa i slično, kao i reklamni i sponzorisani program koji nije direktno obuhvaćen odredbama Kodeksa o reklamiranju i sponzorstvu.
(4) Radio i televizijske stanice će se pridržavati propisa u vezi sa zaštitom autorskih prava, te će se uzdržavati od bilo koje vrste nedozvoljenog prisvajanja programa.
(5) Radio i televizijske stanice će program uskladiti sa općenito prihvaćenim standardima pristojnosti. Ovi standardi uključuju, ali se ne ograničavaju na poštivanje etničkih, kulturnih i vjerskih razlika u Bosni i Hercegovini.
(6) Programi neće koristiti sujevjerje kako bi manipulisali individualnim interpretacijama gledalaca/slušalaca.
(7) Posebna pažnja u programima se mora posvetiti tretmanu ranjivih osoba koje se u tim programima pojavljuju.
(8) Novinari imaju etičku obavezu da zaštite izvore informacija.
(9) Radio i televizijske stanice će se pridržavati privremenih pravila, odnosno ispunjavati takve uvjete za emitiranje programa, koje može s vremena na vrijeme postaviti Agencija, uključujući, ali se ne ograničavajući na politički program u periodu prije izbora i hitne javne proglase. Radio i televizijske stanice su također obavezne da se pridržavaju pravila i propisa Centralne izborne komisije BiH.
(10) Radio i televizijske