Na temelju člana 11 stava 4 tačke c Zakona o Policiji Brčko distrikt BiH (Službeni glasnik Brčko distrikta BiH, brojevi 19/06,19/07 i 02/08) šef Policije Brčko distrikta BiH donosi:
INSTRUKCIJU
O NAČINU POKRETANjA PREKRŠAJNOG POSTUPKA
(Objavljeno u "Sl. glasniku Brčko Distrikta", br. 21 od 27 jula 2009, 19/13)
DIO PRVI - OPĆE ODREDBE
(Predmet Instrukcije)
Član 1
Ovom instrukcijom utvrđuju se postupak rada policijskih službenika, državnih službenika Policije Brčko distrikta BiH (u daljnjem tekstu: Policija), prilikom primjene odredbi Zakona o prekršajima u Brčko distriktu BiH (Službene novine Brčko distrikta BiH, br. 24/07), (u daljnjem tekstu: Zakon) koje se odnose na način pokretanja prekršajnog postupka, definicija i sadržaj prekršajnog naloga, postupka nabavke, distribucije i zaduženja prekršajnih naloga, postupka izdavanja i uručivanja prekršajnih naloga, postupka nakon uručenja prekršajnog naloga, postupka ispravke grešaka u pisanju i ostalih očiglednih grešaka prilikom izdavanja prekršajnih naloga, postupak u slučaju fizičkog uništenja, gubljenja ili nestanka prekršajnog naloga, postupak povrata novca ili doplate novca po osnovu izdanih prekršajnih naloga, podnošenje zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, sadržaj zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka, službena bilješka o počinjenju prekršaja, sporazum o sankciji, vođenje evidencija, unos podatak u evidencije, rok za unos podataka, postupak prinudne naplate , arhiviranje, korištenje podataka i opsluživanje evidencija i izdavanje izvoda iz registra novčanih kazni.
(Značenje izraza)
Član 2
Pojedini izrazi rabljeni u ovoj instrukciji imaju sljedeće značenje:
a) "Greške u pisanju ili ostale očigledne greške" su nenamjerne greške koje policijski službenik napravi prilikom popunjavanja i izdavanja prekršajnog naloga. Mogu se odnositi na pogrešno upisano slovo, riječ ili izraz, broj, kvalifikaciju, visinu izrečene sankcije, očiglednu povredu materijalnog propisa ili druge greške;
b) "RNK i PE" je Registar novčanih kazni i Prekršajna evidencija;
c) "Informatički sistem (u daljnjem tekstu: IS) RNK i PE" je računarski sistem putem kojeg se unose, obrađuju, čuvaju, analiziraju i dijele informacije o prekršajima u skladu sa zakonom;
d) "CIPS" (Citizen indentification protection sistem) je za Sistem zaštite osobnih podataka građana;
e) "Glavni administrator" IS RNK i PE" ( u daljnjem tekstu: glavni administrator) je službenik Policije imenovan od šefa policije da vrši administraciju korisnika IS RNK i PE, ažuriranje šifarnika i koristi module koji su programirani za isključivu upotrebu od glavnog administratora IS. Glavni administrator može vršiti prijenos dodijeljenih nadležnosti na uposlenike Policije i nadgledati ispravno korištenje prenesenih administratorskih nadležnosti;
f) "Nadležna organizaciona jedinica Policije" (u daljnjem tekstu: organizaciona jedinica) je organizaciona jedinica koja ima nadležnost učešća u prekršajnom postupku (Jedinica opće policije, Jedinica prometne policije i Odsjek za upravno-pravne poslove i logistiku);
g) "Ovlašteni predstavnik" je službenik organizacione jedinice koji ima pravo i dužnost poduzimati sve radnje u prekršajnom postupku u smislu odredbi Zakona;
h) "Minimalna rezervna količina prekršajnih naloga" je broj prekršajnih naloga potreban da zadovolji dinamiku "potrošnje" prekršajnih naloga za najmanje mjesec dana;
i) "Okrivljeni" je fizička ili pravna osoba protiv koje je pokrenut prekršajni postupak;
j) "Policijski službenik" je osoba zaposlena u Policiji, čiju je definiciju propisao član 2 stav 1 Zakona o policijskim službenicima Brčko distrikta BiH (Službene novine Brčko distrikta BiH, br. 41/07 i 04/08);
k) "Sud" je Osnovni sud Brčko distrikta BiH nadležan za vođenje prekršajnih postupaka;
l) "Stranac" je osoba koja ima prebivalište van teritorije Bosne i Hercegovine;
m) "Matematička formula" je način izračunavanja novčane kazne ili kada je riječ o stjecaju način izricanja jedinstvene novčane kazne.
DIO DRUGI - POKRETANjE PREKRŠAJNOG POSTUPKA
(Način pokretanja prekršajnog postupka)
Član 3
Prekršajni postupak se pokreće sukladno članu 33 Zakona.
(Definicija prekršajnog naloga)
Član 4
(1) Prekršajni nalog je pisani akt kojim se pokreće prekršajni postupak, a koji je od policijskog službenika Policije izdat učiniocu prekršaja.
(2) U smislu odredaba Zakona, nije prekršajni nalog:
a) bjanko obrazac prekršajnog naloga;
b) popunjeni ili djelimično popunjeni prekršajni nalog koji nije uručen na zakonom propisan način;
c) potpuno ili djelomično uništen prekršajni nalog koji nije uručen na zakonom propisan način i koji nije upotrebljiv;
(3) Prekršajni nalog u IS RNK i PE može biti u statusu:
a) zadužen - informacija o materijalnom zaduženju određenog policijskog službenika sa obrascima prekršajnog naloga unesena u bazu podataka IS RNK i PE;
b) izdat - podaci o prekršajnom postupku uneseni u IS RNK i PE korištenjem modula 5;
c) poništen - nakon materijalnog zaduženja policijskog službenika s prekršajnim nalogom nastupili su razlozi iz članova 16 i 18 ove instrukcije zbog kojih se ovaj prekršajni nalog ne može koristiti za stavljanje u stanje "izdat", odnosno za pokretanje prekršajnog postupka.
(4) Status prekršajnog postupka u IS RNK i PE (definiran samo ako je status prekršajnog naloga "izdat") može biti:
a) 1: nalog izdat / doneseno rješenje;
b) 3: zatraženo sudsko odlučivanje:
c) 4: konačan / pravosnažan;
d) 5: prekoračen rok za plaćanja;
e) 6: plaćanje u toku;
f) 7: plaćen;
g) 8: zastario;
h) 9: vraćen u pređašnje stanje;
i) 10: preinačen; j) 11: ukinut;
k) 12: usvojen zahtjev za ponavljanje postupka; l) 13: upitan ;
m) 14: obustavljen zbog zastare u postupku; n) 98: obustavljen zbog nestanka subjekta; o) 99: poništen.
(5) Za prekršajni nalog definiran u stavu 3 tačke c ovog člana koristit će se termin "poništen - zadužen".
(6) Za prekršajni nalog definiran u stavu 4 ovog člana, za koji su pokrenute aktivnosti aktiviranja odgovarajuće elektronske opcije poništenja na osnovu člana 16 ove instrukcije, koristit će se termin "poništen - izdat".
(Sadržaj prekršajnog naloga)
Član 5
(1) Sadržaj prekršajnog naloga utvrđen je članom 35 Zakona.
(2) Obrazac prekršajnog naloga Policije odobrava Pravosudna komisija Brčko distrikta BiH.
(Postupak nabavke prekršajnih naloga)
Član 6
(1) Glavni administrator kontinuirano sagledava i procjenjuje potrebe Policije za prekršajnim nalozima.
(2) Ukoliko postoji potreba za prekršajnim nalozima glavni administrator priprema pismeni zahtjev koji dostavlja Pravosudnoj komisiji. Ovaj zahtjev sadrži broj prekršajnih naloga koje je potrebno dodijeliti Policiji.
(3) Nakon prijema odgovora Pravosudne komisije, koji sadrži interval brojeva dodijeljenih prekršajnih naloga, glavni administrator priprema pismeni zahtjev Odsjeku za upravno-pravne poslove i logistiku u cilju štampanja obrazaca prekršajnih naloga. Ovaj zahtjev sadrži interval brojeva koji je odobren Policiji.
(4) Odsjek za upravno-pravne poslove i logistiku vodi računa o kontinuiranom snabdijevanju Policije sa minimalnom rezervnom količinom prekršajnih naloga.
(5) Odsjek za upravno-pravne poslove i logistiku osigurava dovoljnu količinu prekršajnih naloga na svim jezicima i pismima u skladu sa Statutom Brčko distrikta BH.
(Postupak distribucije i zaduženja prekršajnih naloga)
Član 7
(1) Na osnovu zahtjeva organizacione jedinice, glavni administrator vrši pismeno zaduženje organizacione jedinice putem njenog ovlaštenog predstavnika.
(2) Ovlašteni predstavnik iz stava 1 ovog člana u odgovarajućoj evidenciji vrši zaduženje pojedinih policijskih službenika sa prekršajnim nalozima.
(3) Ovlašteni predstavnik vodi materijalnu evidenciju primopredaje.
(Izdavanje prekršajnih naloga)
Član 8
(1) Organizaciona jedinica, putem policijskog službenika, na terenu ili u službenim prostorijama, će izdati prekršajni nalog ukoliko je prekršaj iz njene nadležnosti utvrđen sukladno članu 34 Zakona.
(2) Neposrednim opažanjem policijskog službenika prigodom pregleda u smislu člana 34 stava 1 tačke a) ima se smatrati i očevid.
(3) Ako policijski službenik odluči da ne izrekne minimalnu novčanu kaznu i/ili zaštitnu mjeru u slučajevima kada zakon propisuje određeni raspon novčane kazne i/ili zaštitne mjere, dužan je sačiniti službenu bilješku o počinjenju prekršaja. U službenoj bilješci će navesti razloge kojima se rukovodio da ne izrekne