CARINSKI
ZAKON
(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 2 od 11 februara 1995, 3/95, 9/96, 18/96, 25/97, 46/00)
TEMELjNE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Zakonom uređuju se osnove sustava carinske zaštite gospodarstva Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Federacije), prava i obveze svih subjekata u postupku carinjenja robe, određuje se pojam carinskog područja, carinske crte, carinskog graničnog pojasa, carinskog nadzora i drugi instituti koji reguliraju sustav carinske zaštite te postupak carinjenja robe.
CARINSKO PODRUČJE
Članak 2.
(1) Carinsko područje Federacije obuhvaća teritorij Federacije.
(2) Carinsko područje Federacije ograničeno je carinskom crtom koja je istovjetna s granicom Federacije.
(3) Carinsko područje Federacije je jedinstveno.
Članak 3.
(1) Carinski granični pojas na kopnu je dio carinskog područja Federacije koji širinom obuhvaća 5 km od carinske crte u dubinu teritorija Federacije.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka primjenjuje se i kad carinska crta prolazi graničnim rijekama.
(3) Carinski granični pojas na moru dio je carinskog područja Federacije koji širinom obuhvaća 3km kopna od obale, područje od obale do vanjske granice teritorijalnog mora te područje široko dvije nautičke milje računajući od vanjske granice teritorijalnog mora u smjeru otvorenog mora.
(4) Vlada Federacije bliže određuje carinski granični pojas iz članka 3. ovog zakona.
CARINSKA ROBA
Članak 4.
(1) Carinskom robom smatraju se sve stvari koje se u carinsko područje Federacije uvoze, unose ili primaju, koje se s tog područja izvoze, iznose ili šalju i koje se preko tog područja prijevoze ili prenose.
(2) Prema stavku 1. ovoga članka, carinskom robom smatraju se i:
1) žive životinje koje se uvoze, unose, izvoze ili provoze;
2) električna energija i plinovita ili tekuća tijela koja se električnim vodovodima, plinovodima, naftovodima, vodovodima ili na drugi način uvoze, izvoze ili provoze;
3) prijevozna i prijenosna sredstva kojima se roba i putnici prijevoze preko carinske crte ili su namijenjena prijevozu robe i putnika preko carinske crte;
4) brodovi koje poduzeća i druge pravne osobe nabavljaju u inozemstvu, ako se počnu gospodarski iskorištavati prije prelaska carinske crte
5) stvari koje su na carinsko područje Federacije dospjele na drugi način;
6) domaća roba koja se prijevozi iz jednog mjesta u Federaciji u drugo mjesto u Federaciji preko stranog carinskog područja;
7) roba koja je posebnim propisima izjednačena s robom koja se uvozi, unosi ili prima ili izvozi, iznosi ili šalje.
(3) Prema stavku 1. ovog članka carinskom se robom ne smatraju:
1) javne isprave,
2) pismovne pošiljke koje ne sadržavaju carinsku robu,
3) trgovačko dopisivanje, poslovne knjige, te robna, pravna i financijska dokumentacija,
4) čekovi, mjenice, dionice i gotovina.
(4) Vlada Federacije propisat će koje se stvari, osim onih iz st. 1. i 2. ovog članka, smatraju carinskom robom, odnosno koje se stvari, što prijelaze preko carinske crte, osim onih iz stavka 3. ovog članka ne smatraju carinskom robom.
CARINSKI NADZOR
Članak 5.
(1) Carinski nadzor obuhvaća mjere koje se poduzimaju radi sprečavanja neovlaštenog postupanja s carinskom robom i osiguranja njezine istovjetnosti, dok se ne provede carinski postupak. Carinski nadzor obuhvaća osobito:
1) čuvanje i pregled carinske robe,
2) sprovođenje carinske robe,
3) stavljanje carinskih obilježja,
4) uzimanje uzoraka, prospekata, crteža, fotografija i slično, radi podataka kojima se osigurava istovjetnost robe,
5) pregled i pretragu prijevoznih i prijenosnih sredstava, vozačkog osoblja odnosno posade,
6) pregled putničke prtljage i osobnu pretragu putnika.
Članak 6.
Carinskom nadzoru podliježu:
1) carinska roba,
2) putnici i posada te osoblje prijevoznih i prijenosnih sredstava.
Članak 7.
(1) Carinskom nadzoru ne podliježu:
1) domaći i strani brodovi koji viju vojnu pomorsku zastavu,
2) brodovi dok plove na dijelovima pograničnih rijeka na kojima se prema međunarodnim ugovorima, ne može obavljati carinski nadzor,
3) brodovi organa unutarnjih poslova,
4) domaći i strani vojni zrakoplovi.
(2) Carinskom nadzoru podliježu roba i putnici koji se iskrcavaju, ili ukrcavaju na brodove iz toč. 1. i 3. stavka 1. ovog članka, te roba i putnici koji se prijevoze između tih brodova i obale, i obrnuto.
(3) Carinskom nadzoru podliježu roba i putnici, koji se iskrcavaju ili ukrcavaju na zrakoplove iz točke 4. stavka 1. ovog članka.
(4) Osobe iz st. 2. i 3. ovog članka, moraju carinsku robu prijaviti carinarnici, da bi se proveo carinski postupak.
Članak 8.
Carinski nadzor provode carinarnice prema odredbama ovog zakona i propisima donesenim na temelju ovog zakona.
Članak 9.
(1) Ovlašćuje se Vlada Federacije da, osim mjera predviđenih ovim zakonom, propiše i posebne mjere carinskog nadzora, te slučajeve u kojima se ne primjenjuju mjere carinskog nadzora.
(2) Direktor Carinske uprave Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Carinska uprava), propisuje način vođenja evidencije o carinskoj robi, da bi se mogle provesti mjere carinskog nadzora.
Članak 10.
(1) Carinska obilježja moraju ostati neoštećena, sve dok ih ne skine nadležna carinarnica, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.
(2) Direktor Carinske uprave Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: Carinska uprava), propisuje vrste carinskih obilježja i način njihove uporabe.
CARINSKI PRIJELAZ
Članak 11.
(1) Uvoz, izvoz i provoz robe te prijelaz osoba preko carinske crte, obavlja se na graničnim prijelazima za međunarodni promet.
(2) Projektiranje, izgradnja i rekonstrukcija onog dijela graničnog prijelaza za međunarodni promet, koji je određen za provedbu carinskog nadzora i carinskog postupka, obavljaju se na temelju suglasnosti Carinske uprave.
GRANIČNI PROMET
Članak 12.
(1) Preko graničnih prijelaza za granični promet, mogu prelaziti i prenositi robu samo osobe koje to pravo imaju na temelju zakona ili međunarodnog ugovora.
(2) Preko graničnih prijelaza za granični promet, dvovlasnici mogu prenositi stvari koje su im potrebne za obrađivanje njihovog imanja, a na temelju međunarodnog ugovora i druge stvari.
(3) Liječnici, veterinari i primalje, koji imaju boravište u carinskom graničnom pojasu mogu, ako je hitno potrebno, preko graničnih prijelaza za granični promet, prenositi instrumente i lijekove potrebne za obavljanje njihovih poslova.
(4) Vatrogasne i druge ekipe, koje sudjeluju u spašavanju ljudi i imovine u elementarnim nepogodama mogu, ako je potrebno, preko svih graničnih prijelaza prenositi potrebnu opremu i ostala tehnička sredstva.
(5) Ako je granični prijelaz za granični promet istovremeno i granični prijelaz za međunarodni promet, osobe iz stavka 1. i 2. ovog članka, mogu uvoziti odnosno izvoziti i drugu robu, bez korištenja povlastice iz čl. 27. st. 1. t. 1, 2, 4, 5, 7, 9, 11, 12. i 13. ovog zakona.
VRIJEME PRELASKA CARINSKE CRTE
Članak 13.
(1) U redovitom prometu ili ako se to carinarnici unaprijed prijavi, prijevozna sredstva te njihovo vozačko osoblje odnosno posada i putnici mogu prelaziti preko graničnih prijelaza za međunarodni promet u svako doba dana i noći.
(2) Motorna vozila za prijevoz osoba mogu u svako doba dana i noći prelaziti preko graničnih prijelaza za međunarodni promet.
(3) U svim se drugim slučajevima samo danju može prenositi roba i prelaziti preko carinske crte.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovog članka, direktor Carinske uprave može, kad je to potrebno, propisati da se roba može prenositi i da se može prelaziti preko carinske crte i u drugo doba dana.
Članak 14.
Riječju "danju" prema članku 13. stavka 3. ovog zakona, misli se vrijeme :
1) u siječnju i prosincu - od 7 do 17 sati,
2) u veljači i studenome - od 6 do 18 sati,
3) u ožujku, rujnu i listopadu - od 5 do 19 sati,
4) u travnju i kolovozu - od 4 do 19 sati,
5) u svibnju, lipnju i srpnju -