O PROMETU EKSPLOZIVNIH MATERIJA I ZAPALjIVIH TEČNOSTI I GASOVA
(Objavljen u "Sl. glasniku Republike Srpske", br. 16/96, 110/03, 67/2005, 1/08)
I - OPŠTE ODREDBE
Član 1.
Radi zaštite života, zdravlja i bezbednosti ljudi, materijalnih dobara, čovekove sredine i bezbednosti saobraćaja, preduzeća i druga pravna lica, državni i drugi organi, lica koja obavljaju delatnost ličnim radom, odnosno ličnim radom i sredstvima u svojini građana (u daljem tekstu: preduzetnici) i pojedinci, dužni su, u toku prometa i korištenja eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova, preduzimati bezbednosne mere utvrđene zakonom, drugim propisima i opštim aktima.
Ovim zakonom reguliše se proizvodnja, promet i korišćenje eksplozivnih materija, zapaljivih tečnosti i gasova na teritoriji Republike Srpske.
Način i uslovi pod kojima se može vršiti uvoz-izvoz, tranzit i posredovanje u spoljno-trgovinskom prometu eksplozivnih materija ili prometa usluga vezanih za spoljno-trgovinski promet eksplozivnih materija, propisani su Zakonom o uvozu i izvozu oružja i vojne opreme ("Službeni glasnik BiH", broj 5/03).
Član 2.
(Brisan)
Član 3.
Eksplozivne materije u smislu ovog zakona su:
1. privredni eksplozivi,
2. sredstva za iniciranje eksplozivnih materija.
3. pirotehnička sredstva,
4. municija,
5. baruti i
6. proizvodi punjeni eksplozivnim materijama.
Privredni eksplozivi su eksplozivne materije koje se koriste za lomljenje, rastresanje i usitnjavanje mineralnih sirovina i drugih materija, rušenje građevinskih i drugih objekata, te oblikovanje predmeta i materijala energijom oslobođenom pri detonaciji eksplozivnih punjenja.
Sredstva za iniciranje su eksplozivna sredstva koja su namijenjena za aktiviranje ili iniciranje eksplozivnih materija.
Pirotehnička sredstva su sredstva koja se koriste za zabavu, te u privredne i druge svrhe, a sadrže sastojke čije sagorijevanje ili eksplozija služi za postizanje dejstva vatre, svjetlosti, toplote, zvuka ili dima, a uključuju i protivgradne rakete.
Pirotehnički proizvodi za zabavu dijele se u četiri klase, i to:
Klasa I - pirotehničke igračke: bengalske šibice, pucajuće šibice, pucajući ulošci za cigarete, amorces za dječije pištolje, konfeti - bombice, pucajuće žabice, pucajući bomboni, pasije bombice. pucajući čepovi, šibice sa zlatnom ili srebrnom kišom, naboji koji eksplodiraju pod nogama, pucajuće vrice i male petarde, te drugi slični proizvodi,
Klasa II - sredstva za male vatromete: petarde, rimske svjećice, mali vatrometni bicikli, fontane, bengalske baklje, bengalske svjećice, topovski pucnji i rakete, te drugi slični proizvodi,
Klasa III - sredstva za srednje vatromete: srednje veliki vatrometni proizvodi za javne priredbe,
Klasa IV - sredstva za velike vatromete: veliki vatrometni proizvodi za javne priredbe.
Municija su čaure ili patrone napunjene barutom, a mogu biti opremljene kapislom i kompletirane sa zrnom, kuglom ili sačmom, za sve tipove lovačkih, sportskih i industrijskih pušaka, revolvera i pištolja.
Baruti su eksplozivi koji sagorijevaju termičkom vodljivošću i primarno su namijenjeni potisku projektila. Dijele se na crne i malodimne barute koji služe za privredne i sportske potrebe.
Proizvodi punjeni eksplozivnim materijama su proizvodi koji su namijenjeni eksplozivnim i/ili pirotehničkim smjesama i njihovo dejstvo je zavisno od tih materija.
Član 4.
Zbijeni gasovi, gasovi pretvoreni u tečnost i gasovi rastvoreni pod pritiskom (u nastavku teksta: gasovi) klase 1, jesu materije koje imaju kritičnu temperaturu nižu od 50oC ili na 50oC pritisak pare viši od 300 kRa (3 bar).
Zapaljive tečnosti klase 3, su tečnosti ili smeše tečnosti koje na temperaturi od 50oC imaju pritisak pare niži od 300 kRa (3 bar), a tačku paljenja nižu od 100oC.
II - ZAJEDNIČKE ODREDBE
Član 5.
Pod prometom eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova, prema ovom zakonu, podrazumeva se nabavka, prodaja i upotreba eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova, kao i smeštaj eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova u magacinima, priručnim skladištima i prodavnicama preduzeća, drugih pravnih lica, državnih organa i preduzetnika.
Član 6.
Eksplozivne materije i zapaljive tečnosti i gasovi mogu se stavljati u promet samo u pakovanju i sa oznakama koje su predviđene propisima kojima se uređuje prevoz opasnih materija.
Sudovi, odnosno druga ambalaža u kojoj se nalaze eksplozivne materije i zapaljive tečnosti i gasovi moraju da budu takvog kvaliteta da pri rukovanju i uskladištenju ne može doći do rasipanja tih materija ni do dodira tih materija sa podom skladišta ili drugih prostorija u kojima su te materije smeštene.
Član 7.
Eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima u prometu mogu da rukuju samo punoletna lica koja su stručno osposobljena za rukovanje tim materijama.
Stručna sprema i način provere stručnog znanja lica koja rukuju eksplozivnim materijama i zapaljivim tečnostima i gasovima u vršenju poslova utovara i istovara, uskladištenja, čuvanja, nabavke i prodaje, obuhvata osnovna znanja o fizikohemijskim osobinama eksplozivnih materija, odnosno zapaljivih tečnosti i gasova kojima se vrši promet, kao i poznavanje propisa o prometu tih materija i odgovarajućih tehničkih normativa.
Član 8.
Objekti u kojima se drže eksplozivne materije, kao i objekti u kojima se drže zapaljive tečnosti i gasovi, mogu se graditi samo na mestu koje je dovoljno udaljeno od naseljenog mesta, javnih puteva, železničkih pruga, dalekovoda niskog napona i drugih važnih objekata koje bi mogle ugrožavati ili moraju od tih objekata biti odvojeni zaštitnim grudobranom ili zidom koji pruža punu zaštitu od eksplozije i požara.
Član 9.
Preduzeća koja se bave proizvodnjom zapaljivih tečnosti i gasova, kao preduzeća, druga pravna lica, državni i drugi organi i preduzetnici koji u vršenju svoje delatnosti nabavljaju, drže ili koriste eksplozivne materije i zapaljive tečnosti i gasove, dužni su da trajno vrše kontrolu sprovođenja propisanih uslova i mera za njihovu proizvodnju, uskladištenje, korištenje i rukovanje.
Preduzeća, druga pravna lica, državni organi i preduzetnici iz prethodnog stava dužni su da svojim aktom bliže utvrde mere i ponašanja radnika u cilju potpunog obezbeđenja od eksplozije, požara i mogućnosti zloupotrebe.
Član 10.
Utovar i istovar eksplozivnih materija i zapaljivih tečnosti i gasova (utovar, utakanje, pretovar, pretakanje, istovar, istakanje i duge radnje u vezi sa utovarom i istovarom) vrši se po pravilu danju i uz zabranu pristupa nepozvanim licima, a izuzetno i noću pod uslovom da osvetlenje bude u skladu sa propisanim tehničkim normativima kojima se uređuje rukovanje ovim materijama.
Član 11.
Odobrenje za izgradnju investicionog objekta ili objekta građana ne može se izdati ako se izgradnja predviđa u zonama koje ugrožavaju objekti u kojima se proizvode ili drže eksplozivne materije i zapaljive tečnosti i gasovi.
III - POSEBNE ODREDBE
A - Eksplozivne materije
Član 12.
Proizvodnjom eksplozivnih materija mogu se baviti pravna lica koja za to prethodno dobiju dozvolu od Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, u skladu sa članom 3. Zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme ("Službeni glasnik Bosne i Hercegovine", broj 9/04).
Član 13.
Objekti u kojima se drže eksplozivne materije mogu se graditi samo na takvim mestima i na takav način da se time ne stvara opasnost od požara i eksplozije za ove i druge objekte.
Objekti iz stava 1. ovog člana, izgrađuju se u skladu sa prostornim urbanističkim planom i posebnim uslovima koje utvrđuje Ministarstvo unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Član 14.
(Brisan)
Član 15.
Pakovanja eksplozivnih materija moraju odgovarati standardima i propisanim tehničkim normativima. Paketi, kao i svako pojedinačno pakovanje, moraju imati posebne oznake radi njihove identifikacije i to: naziv proizvođača, oznaku serije, serijski broj i godinu proizvodnje. Uz svako pakovanje mora biti priloženo uputstvo o uslovima i načinu smeštaja, čuvanja, upotrebi i načinu uništavanja odnosne vrste eksplozivne materije.
Član 16.
Eksplozivne materije proizvedene u Republici Srpskoj i eksplozivne materije proizvedene u inostranstvu mogu se stavljati u promet samo na osnovu odobrenja koje izdaje Ministarstvo.
Za svaku eksplozivnu materiju proizvedenu u inostranstvu uvoznik je dužan da uz zahtev za izdavanje odobrenja iz stava 1. ovog člana priloži i stručno mišljenje stranog proizvođača kojim se dokazuju njene osobine.
Prije izdavanja odobrenja za stavljanje u promet eksplozivne materije koja je proizvedena u Republici Srpskoj ta materija se ispituje.
Eksplozivne materije proizvedene u Federaciji BiH mogu se stavljati u promet u Republici Srpskoj, na osnovu odobrenja koje je izdato od nadležnog organa u Federaciji BiH na bazi reciprociteta ili BiH.
Član 17.
Eksplozivne materije ispituje nadležno ovlašćeno tijelo za ocjenu usaglašenosti u Republici Srpskoj, kojeg, odlukom o osposobljenosti, odredi ministar unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar).
Troškove ispitivanja eksplozivnih materija snosi preduzeće, dugo pravno lice ili preduzetnik koji traži odobrenje za stavljanje u promet eksplozivne materije.
Visinu naknade za ispitivanje eksplozivnih materija određuje nadležno ovlašćeno tijelo za ocjenu usaglašenosti u Republici Srpskoj, koje je i vršilo to ispitivanje.
Ministar donosi propise o uslovima koje mora ispunjavati nadležno ovlašćeno tijelo za ocjenu usaglašenosti u Republici Srpskoj, koje ispituje eksplozivne materije u pogledu tehničke opremljenosti, stručnosti kadrova i njihovog radnog iskustva na odgovarajućim poslovima.
Član 18.
Zahtev za izdavanje odobrenja za stavljanje u promet eksplozivnih materija, pored osnovnih podataka o eksplozivnoj materiji, mora da sadrži;
1. naziv, osobine i druge podatke kojima se deklariše eksplozivna materija;
2. opis radova za koje je eksplozivna materija namenjena (podzemni ili nadzemni radovi, radovi u metanskim jamama i sl.);
3. stručno mišljenje preduzeća ili drugog pravnog lica ili komisije koja je ispitivala eksplozivne materije kojim se dokazuju njene osobine;
4. uputstvo o načinu upotrebe i uništenja neutrošene količine eksplozivne materije;
5. ostale podatke koji su značajni za bezbedno korištenje eksplozivne materije.
Član 19.
Na osnovu izdatih odobrenja iz člana 16. stav 1. ovog zakona, Ministarstvo sastavlja listu eksplozivnih materija koje se mogu staviti u promet.
Lista eksplozivnih materija koje se mogu stavljati u promet objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srpske".
Član 20.
Objekti u kojima se proizvode eksplozivne materije moraju biti obezbeđeni stalnom čuvarskom službom i snabdeveni uređajima i aparatima za gašenje požara i moraju imati gromobransku instalaciju, i instalaciju i uređaje za eliminaciju statičkog elektriciteta.
Uređaji, aparati i instalacije iz prethodnog stava moraju se održavati u ispravnom stanju ispitivati prema tehničkim propisima i uputstvima proizvođača, o čemu se mora voditi evidencija.
Član 21.
Eksplozivne materije mogu se nabavljati i držati samo na osnovu odobrenja za njihovu nabavku.
Odobrenje iz prethodnog stava izdaje nadležna organizaciona jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: stanica) na čijem području je sedište preduzeća, drugog pravnog lica ili preduzetnika odnosno prebivalište pojedinca kome se odobrenje izdaje.
Odobrenje za nabavku eksplozivnih materija izdaje se podnosiocu zahteva u dva primerka.
Odobrenje za nabavku pirotehničkih proizvoda iz inostranstva izdaje Ministarstvo, a odobrenje za nabavku pirotehničkih proizvoda na teritoriji Republike Srpske, izdaje nadležna organizaciona jedinica Ministarstva.
Zahtev za izdavanje odobrenja za nabavku eksplozivnih materija sadrži: naziv i sedište preduzeća, dugog pravnog lica ili preduzetnika, odnosno podatke o licu koje podnosi zahtev; podatke o licu koje će preuzeti eksplozivnu materiju; podatke o licu koje će rukovati eksplozivnim materijama; tehnički naziv eksplozivne materije; razloge zbog kojih se eksplozivne materije nabavljaju; količinu koja se nabavlja; podatke o mogućnosti smeštaja eksplozivnih materija; načinu njihovog prevoza; vremenu i mestu izvođenja radova s tim materijama i rok do koga će one biti utrošene.
U slučaju da se eksplozivna materija ne upotrebljava na području stanice koja je izdala odobrenje za njenu nabavku, stanica iz stava 1. ovog člana odmah će, o izdavanju odobrenja za nabavku eksplozivnih materija, obavestiti stanicu na čijem području će se ta eksplozivna materija upotrebiti.
Odredbe stava 1. ovog člana ne odnose se na kapisle za uobičajene dečije igračke.
Član 22.
Odobrenje za nabavku eksplozivnih materija neće se izdati:
1. maloletnom licu,
2. licu koje je osuđeno za krivično delo ili je kažnjeno za prekršaj ako krivično delo, odnosno prekršaj ukazuje na njegovu nepodobnost za držanje eksplozivnih materija ili na mogućnost zloupotrebe tih materija, niti licu protiv koga se vodi krivični ili prekršajni postupak za takvo krivično delo ili prekršaj,
3. licu koje nema opravdanu potrebu za eksplozivnom materijom,
4. licu koje nije obezbedilo uslove potrebne za prevoz, odnosno prenošenje i smeštaj eksplozivne materije, ili nije stručno da rukuje eksplozivnom materijom, odnosno nije obezbedilo stručno lice za rukovanje eksplozivnim materijama,
5. preduzeću, drugom pravnom licu i preduzetniku koji ne ispunjava uslove smeštaja i čuvanja eksplozivnih materija ili nema stručno lice za rukovanje tim materi