(Objavljeno u "Sl. novine FBiH", br. 35 od 25 maja 2009)
POGLAVLjE I. OPĆE ODREDBE
(Sadržaj Zakona)
Član 1.
Ovim Zakonom uređuju se uvjeti, obavljanje obrtničke djelatnosti (u daljnjem tekstu: obrt) i srodnih djelatnosti, registracija, poslovanje, zajedničko obavljanje i prestanak obavljanja obrta i srodnih djelatnosti, obrazovanje i osposobljavanje za obavljanje obrta i srodnih djelatnosti, organiziranje obrtnika i lica koja obavljaju srodne djelatnosti i nadzor.
(Osnovne definicije)
Član 2.
(1) Obrt, u smislu ovog Zakona, jeste samostalno i trajno obavljanje dopuštenih i registriranih privrednih djelatnosti u osnovnom, dopunskom ili dodatnom zanimanju od fizičkih lica sa ciljem postizanja dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.
(2) Srodne djelatnosti, u smislu ovog Zakona, jesu sve registrirane privredne i druge djelatnosti koje obavljaju fizička lica prema pravilima obavljanja obrta, a koje se ne smatraju obrtom.
(3) U srodne djelatnosti ubrajaju se i poljoprivredne djelatnosti u smislu člana 3. Zakona o poljoprivredi ("Službene novine Federacije BiH", br. 88/07).
(4) Dopuštena je svaka privredna i druga djelatnost koja nije zakonom zabranjena i koja nije regulirana posebnim zakonom.
(5) Obrtnik i lice koje obavlja srodnu djelatnost, u smislu ovog Zakona, jeste fizičko lice koje obavlja djelatnost u svoje ime i za svoj račun, a pritom se može koristiti i radom drugih lica sa kojima je u obavezi zaključiti ugovor o radu u skladu sa Zakonom o radu i kolektivnim ugovorom.
(6) Gramatička terminologija korištenja muškog ili ženskog roda podrazumijeva uključivanje oba roda prema ovom Zakonu i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona.
(Ravnopravnost spolova)
Član 3.
Zabranjuje se svaki vid diskriminacije, nasilja na osnovu spola, uznemiravanja i seksualnog uznemiravanja na osnovu spola prilikom obavljanja, registracije, poslovanja, zajedničkog poslovanja i prestanka obavljanja obrta i srodnih djelatnosti, obrazovanja i osposobljavanja za obavljanje obrta i srodnih djelatnosti, organiziranja obrtnika i lica koja obavljaju srodne djelatnosti i nadzora na osnovu ovog Zakona i propisa donesenih na osnovu ovog Zakona.
(Domaća radinost)
Član 4.
(1) Domaćom radinosti smatraju se određeni obrti i srodne djelatnosti.
(2) Domaća radinost, u smislu ovog Zakona, jeste djelatnost izrade i dorade predmeta kod kojih preovlađuje ručni rad i usluge u domaćinstvu.
(3) Djelatnost domaće radinosti obavlja se samostalno ili uz pomoć članova zajedničkog domaćinstva.
(4) Obavljanje domaće radinosti upisuje se u Obrtni registar.
(5) Popis djelatnosti koje se mogu obavljati kao domaća radinost i uvjete za njihovo obavljanje propisuje federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta na prijedlog kantonalnih ministarstava nadležnih za oblast obrtništva.
(Sezonsko obavljanje djelatnosti)
Član 5.
(1) Obrti i srodne djelatnosti mogu se obavljati i sezonski najduže devet mjeseci unutar jedne kalendarske godine.
(2) Obrtnici i lica koja obavljaju srodnu djelatnost iz stava (1) ovog člana u vrijeme trajanja sezonskog obavljanja djelatnosti uspostavljaju svojstvo osiguranika, ako nemaju već zasnovan radni odnos.
(3) Sezonsko obavljanje obrta i srodne djelatnosti upisuju se u Obrtni registar.
(4) Popis obrta i srodnih djelatnosti koje se mogu obavljati sezonski i uvjete za njihovo obavljanje propisuje federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta na prijedlog kantonalnih ministarstava nadležnih za oblast obrtništva.
(Vezani i posebni obrti)
Član 6.
(1) Obrti u smislu ovog Zakona jesu vezani i posebni.
(2) Vezani obrti su obrti za čije se obavljanje traži odgovarajuća stručna sprema.
(3) Posebni obrti su obrti koje obrtnik može obavljati samo ako ispunjava uvjete za vezane obrte iz stava (2) ovog člana i ima saglasnost za obavljanje posebnih obrta.
(4) Vezani obrt može se obavljati u stambenim prostorijama pod uvjetima i za djelatnosti koje će propisati federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta na prijedlog kantonalnih ministarstava nadležnih za oblast obrtništva.
(5) Vezane obrte koji se mogu obavljati izvan poslovnih i stambenih prostorija, te uvjete za njihovo obavljanje propisat će federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta na prijedlog kantonalnih ministarstava nadležnih za oblast obrtništva.
(6) Popis vezanih obrta prema vrstama, stepen i vrstu strukovne spreme potrebne za njihovo obavljanje, te popis posebnih obrta prema vrstama, uvjete i način izdavanja saglasnosti za obavljanje posebnog obrta propisuje Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na prijedlog federalnog ministra razvoja, poduzetništva i obrta.
(Srodne djelatnosti)
Član 7.
(1) Srodne djelatnosti, u smislu ovog Zakona, jesu djelatnosti za čije se obavljanje traži odgovarajuća stručna sprema, zavisno od vrste djelatnosti propisane posebnim zakonom.
(2) Izuzetno, odredba iz stava (1) ovog člana ne primjenjuje se na obavljanje srodnih djelatnosti iz stava (3) član 2. ovog Zakona.
(3) Srodne djelatnosti za čije je obavljanje dovoljno izučavanje u roku ne dužem od tri mjeseca i koje ne proizilaze iz nekog vezanog ili posebnog obrta mogu obavljati lica sa završenom najmanje osnovnom školom.
(Tradicionalni i stari zanati)
Član 8.
(1) Tradicionalni i stari zanati su obrti za koje je potrebno posebno poznavanje zanatskih vještina i umijeće u obavljanju djelatnosti i koji se obavljaju pretežnim udjelom ručnog rada.
(2) U cilju očuvanja tradicije Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će, na prijedlog federalnog ministra razvoja, poduzetništva i obrta, a uz prethodno pribavljeno mišljenje jedinica lokalne samouprave, utvrditi popis tradicionalnih i starih obrta koji se mogu obavljati pod uvjetima određenim u stavu (2) član 6. ovog Zakona.
(3) Za obavljanje djelatnosti tradicionalnih i starih obrta Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, vlade kantona i jedinice lokalne samouprave propisat će odgovarajuće olakšice, svako iz svoje nadležnosti, koje će stimulisati očuvanje tradicionalnih i starih obrta i pojačati interes za njihovo obavljanje.
POGLAVLjE II. OBAVLjANjE OBRTA
1. Uvjeti za obavljanje obrta
(Opći uvjeti)
Član 9.
(1) Fizičko lice može obavljati obrt kao osnovno zanimanje, ako ispunjava sljedeće opće uvjete:
- državljanin je Bosne i Hercegovine,
- poslovno je sposobno,
- udovoljava općim i posebnim zdravstvenim uvjetima, ako je to propisano posebnim zakonom,
- pravomoćnom sudskom presudom, rješenjem o prekršaju ili upravnim aktom nije mu izrečena zaštitna mjera zabrane obavljanja obrta dok ta mjera traje.
(2) Fizičko lice može obavljati obrt kao dopunsko ili dodatno zanimanje ako ispunjava uvjete iz stava (1) ovog člana i ako ima već zasnovan radni odnos po bilo kom osnovu ili je korisnik penzije u skladu sa članom 11. st. (2) i (3) ovog Zakona i ukoliko posebnim zakonom nije drugačije propisano.
(Posebni uvjeti)
Član 10.
(1) Fizičko lice može obavljati vezani obrt ako uz opće uvjete iz člana 9. ovog Zakona ispunjava i poseban uvjet stručne spreme.
(2) Fizičko lice koje ispunjava opće uvjete iz člana 9. ovog Zakona, a ne ispunjava poseban uvjet stručne spreme može obavljati vezani obrt ako na tim poslovima zaposli zaposlenika koji udovoljava tom uvjetu, što se utvrđuje rješenjem kojim se odobrava obavljanje obrta.
(3) Vezane obrte mogu obavljati i lica sa odgovarajućim višim ili visokim obrazovanjem u skladu sa odredbama člana 6. stav (2) ovog Zakona.
(4) Kantonalni ministar nadležan za oblast obrazovanja po prethodno pribavljenom mišljenju kantonalne obrtničke komore i nadležnog kantonalnog ministarstva u spornim slučajevima određuje koje je to odgovarajuće više ili visoko obrazovanje iz stava (3) ovog člana.
(5) Vezani obrt može obavljati i fizičko lice - izumitelj na osnovu ostvarenog patentnog prava na patentirani proizvod ili uslugu ako ispunjava uvjete iz člana 9. ovog Zakona.
(Dopunsko zanimanje)
Član 11.
(1) Fizičko lice može obavljati obrt kao dopunsko zanimanje isključivo samostalnim radom i to najduže 20 sati sedmično, uz plaćanje poreza čiju visinu propisuje organ nadležan za poreze.
(2) Korisnik starosne penzije koji je penziju ostvario sa 65 godina života ili sa 40 godina penzijskog staža može istovremeno koristiti penziju i obavljati obrt kao dopunsko zanimanje. U tom slučaju vremensko ograničenje iz stava (1) ovog člana se ne primjenjuje.
(3) Odredbe iz stava (2) ovog člana odgovarajuće se primjenjuju i na korisnike penzija koji su svoja prava ostvarili u skladu sa propisima iz oblasti boračko-invalidske zaštite.
(Dodatno zanimanje)
Član 12.
Fizičko lice može obavljati obrt kao dodatno zanimanje isključivo putem zaposlenika koji mora biti u radnom odnosu kod vlasnika obrta i ispunjavati uvjete iz čl. 9. i 10. ovog Zakona.
(Strani državljani)
Član 13.
(1) Strani državljanin može obavljati obrt ako ispunjava uvjete iz člana 9. stav (1) alineja od 2. do 4. i člana 10. st. (1) i (2) ovog Zakona.
(2) Rješenje kojim se odobrava obavljanje obrta stranom državljaninu postaje pravno valjano izdavanjem radne dozvole u skladu sa Zakonom o zapošljavanju stranaca i vrijedi za vremenski period za koji je ta dozvola izdata.
(Minimalni uvjeti)
Član 14.
(1) Obrt se obavlja pod određenim uvjetima u pogledu uređenja i opreme poslovnog prostora kao i pod drugim uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na osnovu ovog Zakona (u daljnjem tekstu: minimalni uvjeti).
(2) Prostor i oprema za obavljanje obrta, osim uvjeta iz stava (1) ovog člana, moraju udovoljavati i propisima o tehničkoj opremljenosti, zaštiti na radu, zaštiti i unapređenju čovjekove okoline, zaštiti od buke, zdravstvenim i sanitarnim uvjetima, te drugim propisima koji se odnose na obavljanje određene privredne djelatnosti.
(3) Ispunjenost uvjeta iz st. (1) i (2) ovog člana pretpostavlja se podnošenjem ovjerene pisane izjave od obrtnika o ispunjavanju uvjeta (pretpostavka ispunjavanja uvjeta).
(4) Ispunjenost uvjeta iz st. (1) i (2) ovog člana, u skladu sa zakonom koji uređuje oblast inspekcijskih poslova, utvrđuju nadležne inspekcije redovnim inspekcijskim pregledom najkasnije 15 dana od dana upisa u Obrtni registar.
(5) Za štetu prouzrokovanu trećim licima izazvanu davanjem neistinite izjave iz stava (3) ovog člana obrtnik odgovara cjelokupnom svojom imovinom.
(6) Za štetu prouzrokovanu trećim licima izazvanu davanjem neistinite izjave iz stava (3) ovog člana, dvoje ili više fizičkih lica koja u skladu sa čl. 42. i 43. ovog Zakona zajednički obavljaju obrt odgovaraju cjelokupnom svojom imovinom.
(7) Za štetu nastalu davanjem odobrenja u slučaju neispunjenosti uvjeta iz st. (1) i (2) ovog člana ili neispunjavanjem roka propisanog stavom (4) ovog člana odgovornost snose nadležne inspekcije.
(8) Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta donijet će propis o minimalnim uvjetima koje moraju ispunjavati poslovni prostori iz stava (1) ovog člana koji će sadržavati izgled i sadržaj obrasca izjave iz stava (3) ovog člana.
(9) Izjava obavezno sadrži: podatke o davaocu izjave, podatke o poslovnom prostoru i opremi, pobrojane minimalne tehničke uvjete, tekst izjave o ispunjavanju minimalnih tehničkih uvjeta i posljedicama koje mogu nastati usljed davanja neistinite izjave.
2. Otvaranje obrta
(Nadležnost za provođenje Zakona)
Član 15.
Procedure utvrđene ovim Zakonom vezane uz: izdavanje obrtnice, tradicionalne i stare obrte, domaću radinost i sezonsko obavljanje djelatnosti, početak, privremeno obustavljanje, obavljanje obrta u vidu dopunskog ili dodatnog zanimanja, prestanak obavljanja obrta, kao i obavljanje obrta u izdvojenom prostoru provodi općinski, odnosno gradski organ nadležan za oblast obrtništva (u daljnjem tekstu: nadležni organ).
(Rješenje za obavljanje obrta, obrtnica i saglasnost)