Na osnovu člana 17. stav 2. i člana 72. Zakona o hrani ("Službeni glasnik BiH", broj 50/04) i člana 17. Zakona o Vijeću ministara Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH", br. 30/03, 42/03, 81/06, 76/07, 81/07, 94/07 i 24/08), Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, na 46. sjednici, održanoj 8. maja 2008. godine, donijelo je
PRAVILNIK
O UPOTREBI BOJA U HRANI
(Objavljeno u "Sl. glasnik BiH", br. 085 od 21 oktobra 2008)
DIO PRVI - OPĆE ODREDBE
(Predmet)
Član 1.
Pravilnikom o upotrebi boja u hrani (u daljnjem tekstu: Pravilnik) regulira se upotreba boja kao kategorije prehrambenih aditiva u raznim vrstama hrane, propisuju specifični kriteriji čistoće, kao i drugi zahtjevi koje boje moraju ispuniti u proizvodnji i prometu.
(Definicija)
Član 2.
(1) U smislu ovog Pravilnika, boje su supstance koje daju ili obnavljaju boju hrane, a uključuju prirodne sastojke hrane ili prirodne izvore koji se uobičajeno, kao takvi, ne konzumiraju kao hrana i ne upotrebljavaju kao karakteristični sastojci hrane ili namirnice.
(2) U smislu ovog Pravilnika, boje su preparati iz hrane i drugih prirodno izvornih materijala, koji su dobiveni fizičkom i/ili hemijskom ekstrakcijom koja dovodi do selektivnog izdvajanja pigmenata u vezi sa nutritivnim ili aromatskim sastojcima.
(Izuzeci od primjene)
Član 3.
U skladu sa ovim Pravilnikom, bojama se ne smatraju sljedeće supstance:
a) hrana, suha ili koncentrirana, i arome koje se dodaju u toku proizvodnje složene hrane, s ciljem poboljšanja njene arome, okusa ili nutritivnih svojstava i sekundarnog učinka bojenja hrane, kao što su paprika, kurkuma i šafran,
b) boje koje se upotrebljavaju za bojenje nejestivih vanjskih dijelova hrane, kao što su površinska zaštita za sir ili omotači za kobasice.
(Zabranjeno dodavanje boja u hrani)
Član 4.
(1) Ako nije drugačije propisano ovim Pravilnikom, zabranjeno je dodavanje boja hrani navedenoj u Aneksu II.
(2) U skladu sa ovim Pravilnikom, "neprerađena" hrana iz Aneksa II je hrana koja nije podvrgnuta obradi koja dovodi do bitne promjene njenog prvobitnog stanja (pri čemu ona može biti: izdijeljena, servirana, odkoštana, samljevena, oljuštena, očišćena, isječena, usitnjena, duboko zamrznuta, zamrznuta, rashlađena, upakovana, raspakovana i sl.).
(Liste odobrenih boja u hrani)
Član 5.
(1) Samo se supstance navedene u Aneksu I mogu upotrebljavati kao boje u hrani.
(2) Boje se mogu upotrebljavati samo u hrani navedenoj u aneksima III, IV i V pod uslovima koji su propisani u tim aneksima.
(3) Boje se mogu upotrebljavati u hrani iz stava (2) ovog člana kada je ona namijenjena za posebne prehrambene potrebe u skladu sa odgovarajućim propisima.
(4) Boje se ne mogu upotrebljavati u hrani iz Aneksa II, osim ako je to posebno propisano aneksima III, IV i V.
(5) Boje koje su dozvoljene samo za određenu upotrebu propisane su Aneksom IV.
(6) Boje koje su općenito dozvoljene u hrani i uslovi za njihovu upotrebu propisani su Aneksom V.
(7) Aneksi I, II, III, IV i V sastavni su dio ovog Pravilnika.
(Maksimalna količina dozvoljenih boja u hrani)
Član 6.
(1) Maksimalna količina dozvoljenih boja u hrani iz aneksa III, IV i V odnosi se na gotova jela pripremljena prema uputstvu za upotrebu, te na količinu osnovne bojene materije iz preparata boje.
(2) Pojam "ljuantum satis" iz aneksa ovog Pravilnika znači da maksimalno dozvoljena količina nije određena. Materije za bojenje upotrebljavat će se u skladu sa dobrom proizvođačkom praksom u količini koja nije veća od potrebne da bi se postigao željeni cilj i pod uslovom da su ispunjeni specifični kriteriji čistoće.
(Zabrana direktne prodaje boja)
Član 7.
Zabranjeno je direktno prodavati potrošačima sljedeće odobrene boje iz Aneksa I:
a) E -123 amarant,
b) E -127 eritrozin,
c) E -154 braon FK,
d) E -160b anato, biksin, norbiksin,
e) E- 161g kantaksantin,
f) E - 173 aluminij,
g) E -180 litolrubin BK.
(Obilježavanje mesa i jaja)
Član 8.
(1) Za obilježavanje mesa i organa zaklanih životinja, nakon obavljenog veterinarsko-zdravstvenog pregleda, kao i za druga obilježavanja propisana drugim propisima za meso i mesne proizvode, mogu se koristiti sljedeće boje iz Aneksa I:
a) E 155 smeđa HT,
b) E 133 brilijant plava FCF,
c) E 129 alura crvena AC,
d) Mješavine boja E 133 brilijant plava FCF i E 129 alura crvena AC.
(2) Samo boje iz Aneksa I mogu se upotrebljavati za dekorativno farbanje ljuski jaja ili za stavljanje žiga na ljuske jaja u skladu s odgovarajućim propisima o uslovima za prodaju jaja.
(Aluminijski pigmenti boja)
Član 9.
(1) Za bojenje hrane mogu se koristiti i aluminijski pigmenti boja, boje s odobrene liste aditiva iz Aneksa I.
(2) Aluminijski pigmenti boja su proizvodi nerastvorljivi u vodi, dobiveni reakcijom boja i aluminij (III) - oksida u vodenoj sredini.
(3) Sadržaj boje u aluminijskim pigmentima boja mora odgovarati sadržaju u proizvođačkoj specifikaciji.
(4) Aluminijski pigmenti boja za hranu moraju zadovoljavati posebne uslove kvaliteta, odnosno specifičnih kriterija čistoće za odobrene boje za upotrebu u hrani.
DIO DRUGI - PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
(Usklađenost)
Član 10.
(1) Samo boje koje su usklađene sa zahtjevima ovog Pravilnika i Pravilnika o uslovima upotrebe prehrambenih aditiva u hrani namijenjenoj za ishranu ljudi mogu se staviti u promet na tržištu u Bosni i Hercegovini.
(2) Sve boje koje se nalaze na zalihama a koje nisu u skladu s ovim Pravilnikom mogu se utrošiti do isteka zaliha, a najkasnije šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika.
(3) Dozvoljena je prodaja hrane koja se u trenutku stupanja na snagu ovog Pravilnika nalazi na tržištu dok joj ne istekne rok upotrebe, kao i hrane koja potiče iz uvoza, a za koju je pokrenut postupak uvoza prije stupanja na snagu ovog Pravilnika.
(Obaveze Agencije za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine)
Član 11.
(1) Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine, u saradnji sa nadležnim organima entiteta i Brčko Distrikta Bosne i Hercegovine, dužna je uspostaviti sistem ispitivanja potrošnje odobrenih boja, a dobivene informacije bit će upotrijebljene za ocjenu i praćenje mogućeg rizika upotrebe tih boja, kako bi se u slučaju štetnog djelovanja odlučilo da li je potrebno izvršiti bilo kakve izmjene u zakonodavstvu.
(2) Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je obavezna provoditi kampanju u svrhu podizanja svijesti javnosti, kako bi javnost bila informisana o dozvoljenim bojama i sistemu E-brojeva.
(Službene kontrole i inspekcijski nadzor)
Član 12.
Službene kontrole i inspekcijski nadzor nad primjenom ovog Pravilnika provodit će se na način određen važećim zakonskim propisima.
(Prestanak važenja propisa)
Član 13.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaju da važe odredbe Pravilnika o kvalitetu aditiva za prehrambene proizvode ("Službeni list SFRJ", broj. 39/89), koje se odnose na upotrebu boja u hrani.
(Stupanje na snagu)
Član 14.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku BiH".
VM broj 164/08
8. maja 2008. godine
Sarajevo
Predsjedavajući
Vijeća ministara BiH
dr. Nikola Špirić, s. r.