Na osnovu člana 123. stav 8. Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 74/08) i člana 112. Zakona o administrativnoj službi u upravi Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 16/02, 62/02, 38/03, 42/04, 49/06 i 20/07), ministar prosvjete i kulture donosi
PRAVILNIK
O FINANSIRANjU SREDNjIH ŠKOLA
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 116 od 11. decembra 2008, 56/09, 75/10)
Član 1.
Ovim pravilnikom reguliše se finansiranje srednjih škola (u daljem tekstu: škola) čiji je osnivač Republika Srpska (u daljem tekstu: Republika).
Član 2.
(1) Sredstva za rad škola obezbeđuju se iz budžeta Republike i budžeta jedinice lokalne samouprave, u skladu sa Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
(2) Iz budžeta Republike finansiraju se javne škole čiji je osnivač Republika i koje su upisane u mrežu škola.
Član 3.
(1) Škola je dužna da najkasnije do 30. septembra dostavi Ministarstvu prosvjete i kulture (u daljem tekstu: Ministarstvo) godišnji program rada škole i drugu odgovarajuću dokumentaciju potrebnu za obračun sredstava za rad škole.
(2) Odjeljenje za srednje obrazovanje Ministarstva najkasnije 30 dana od dana objavljivanja odluke o usvajanju budžeta u "Službenom glasniku Republike Srpske" dostavlja svakoj školi planirani obračun sredstava za narednu kalendarsku godinu.
(3) Ministar prosvjete i kulture (u daljem tekstu: ministar) imenovaće komisiju koja će utvrditi sve potrebne podatke i činjenice neophodne za obračun potrebnih sredstava za rad škole, ukoliko se na osnovu dobijenih podataka ne može utvrditi iznos sredstava potrebnih za rad škole.
(4) Izmjena obračuna iz stava 3. ovog člana vrši se poslije usvajanja rebalansa budžeta.
Član 4.
Iznos sredstava za rad škole, u okviru planiranih sredstava u budžetu, utvrđuje se na osnovu:
a) broja odjeljenja u školi,
b) broja časova u odjeljenju u skladu sa nastavnim planom,
v) broja nastavnika u odnosu na broj časova koji se izvode u skladu sa nastavnim planom,
g) broja ostalih radnika van nastave u odnosu na broj obračunskih odjeljenja,
d) radnog staža radnika,
đ) vrste stručne spreme nastavnika i ostalih radnika van nastave,
ž) Zakona o platama zaposlenih u oblasti prosvjete i kulture ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 118/07), ( u daljem tekstu: Zakon o platama) i Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti prosvjete i kulture ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 17/08), (u daljem tekstu: Posebni kolektivni ugovor) i
z) propisa o porezima i doprinosima.
Član 5.
Praktična nastava u školi finansira se ukoliko su ispunjeni sljedeći uslovi:
a) ako se časovi praktične nastave izvode u školi,
b) ako škola ima radionicu, odnosno kabinet praktične nastave za određeno zanimanje i
v) ako je u školi u radnom odnosu na neodređeno vrijeme zaposlen nastavnik praktične nastave, koji ispunjava potrebne opšte i posebne uslove za to radno mjesto, u skladu sa Pravilnikom o vrsti stručne spreme nastavnika i stručnih saradnika u srednjim školama ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 49/08), (u daljem tekstu: Pravilnik o vrsti stručne spreme).
Član 6.
(1) Ministar donosi rješenje o ispunjenosti uslova za izvođenje praktične nastave u školi u skladu sa članom 14. stav 4. Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
(2) Ne finansiraju se časovi praktične nastave koji se realizuju u preduzećima, ustanovama i drugim organizacijama.
(3) Ne finansiraju se časovi praktične nastave koji se izvode u iznajmljenim prostorijama, kao i školskim radionicama, kabinetima i drugim školskim prostorijama u kojima se vrši prodaja usluga, prodaja proizvoda i drugi poslovi čijim izvođenjem škola ostvaruje materijalnu dobit.
Član 7.
(1) U školama koje se finansiraju iz budžeta broj nastavnika utvrđuje se tako da se sedmični broj časova redovne nastave nastavnika podijeli sa sedmičnom normom redovne nastave nastavnika.
(2) Iznos neto sredstava za finansiranje nastavnika dobija se na taj način što se broj nastavnika pomnoži sa odgovarajućim platnim koeficijentom i cijenom rada, a dobijeni iznos se uvećava za ukupan iznos sredstava potrebnih za naknade po osnovu minulog rada.
(3) Platni koeficijenti, cijena rada i uvećanje po osnovu minulog rada utvrđuju se Zakonom o platama i Posebnim kolektivnim ugovorom.
(4) Bruto sredstva za plate nastavnika dobiju se tako da se neto sredstva uvećaju za poreze i doprinose u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 91/06) i Zakonom o doprinosima ("Službeni glasnik Republike Srpske", br. 51/01 i 96/03).
Član 8.
(1) Ukupan iznos sredstava za bruto plate nastavnika može se povećati za plaćanje uvećanog broja časova zbog podjele odjeljenja na grupe.
(2) Časovi koji su nastali podjelom odjeljenja na dvije grupe finansiraju se ukoliko su ispunjeni sljedeći uslovi:
a) ako u usvojenom budžetu postoji dovoljno sredstava i za ove namjene,
b) ako svaka grupa ima broj učenika propisan Uredbom o pedagoškim standardima za srednje obrazovanje ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 5/10),
v) ako škola za svaku grupu ima potpuno opremljene radionice, odnosno kabinete,
g) ako škola za svaku grupu ima u radnom odnosu na neodređeno vrijeme nastavnika sa propisanom vrstom stručne spreme.
Član 9.
(1) Podjela odjeljenja na grupe može se odobriti za:
a) nastavni predmet informatika,
b) izborni predmet,
v) drugi strani jezik, ako učenici istog odjeljenja uče različite strane jezike,
g) izvođenje laboratorijskih vježbi i
d) izvođenje praktične nastave, u slučajevima kada se ona izvodi u školi.
(2) U izuzetnim okolnostima Ministarstvo može odobriti podjelu odjeljenja na grupe i iz drugih predmeta ako ocijeni da je to opravdano.
Član 10.
(1) Broj radnika van nastave koji se finansiraju iz budžeta utvrđuje se na osnovu broja obračunskih odjeljenja u školi.
(2) Obračunsko odjeljenje je svako odjeljenje koje ima najmanje 16 učenika.
(3) Ako odjeljenje ima manje učenika od 16, broj obračunskih odjeljenja dobije se tako da se stvarni broj učenika u odjeljenju podijeli sa 16.
(4) Broj obračunskih odjeljenja zaokružuje se na cijeli broj.
Član 11.
(1) Škola koja ima 24 obračunska odjeljenja može imati 15 radnika van nastave, i to:
a) direktora,
b) pomoćnika direktora,
v) jednog pedagoga,
g) jednog bibliotekara,
d) jednog sekretara,
đ) jednog računovođu,
ž) jednog domara,
z) šest čistačica i
i) dva radnika čije radno mjesto utvrdi škola prema svojim specifičnostima i potrebama (koordinator prakse, operater, programer, serviser za tehniku, ekonom, laborant, saradnik u nastavi, knjižničar, noćni čuvar).
(2) Školi koja ima više ili manje od 24 obračunska odjeljenja uvećava se, odnosno umanjuje broj radnika iz stava 1. ovog člana za svako obračunsko odjeljenje preko ili ispod broja 24, po 0,5 radnika.
(3) Pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta u srednjim školama, koji donosi škola, utvrđuje se koja će radna mjesta škola imati, od navedenih u stavu 1. ovog člana, ako škola ima manje obračunskih odjeljenja od 24, a koja radna mjesta će imati, pored radnika iz stava 1. ovog člana, ako ima više od 24 obračunska odjeljenja.
(4) Broj čistačica u školi ne može biti manji od jednog radnika na četiri obračunska odjeljenja.
(5) U skladu sa članom 91. Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju, škola je dužna da zatraži saglasnost od Ministarstva prilikom donošenja svog pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u srednjim školama.
Član 12.
Broj radnika van nastave utvrđen prema odredbama člana 11. ovog pravilnika uvećava se za jedno radno mjesto psihologa ili defektologa.
Član 13.
(1) Broj ostalih radnika uvećava se za jedno radno mjesto ložača, ako škola ima sopstveno centralno grijanje na tvrdo gorivo.
(2) Ako dvije škole imaju zajedničko centralno grijanje na tvrdo gorivo, imaju jednog ložača koji obavlja poslove za obje škole, a nalazi se u radnom odnosu u jednoj školi.
(3) Ako više od dvije škole imaju zajedničko centralno grijanje na tvrdo gorivo, imaju dva ložača koji obavljaju poslove za sve škole, a nalaze se u radnom odnosu u dvije različite škole.
(4) Radnik raspoređen na radno mjesto ložača, osim poslova loženja, obavlja i druge poslove kad nije sezona grijanja, koje utvrdi škola pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta u srednjim školama.
(5) Radnik iz stava 4. ovog člana može imati preraspodjelu sedmičnog broja časova tako da za vrijeme sezone grijanja radi više od 40 časova sedmično, a kad nije sezona grijanja, manje od 40 časova sedmično.
Član 14.
Ako škola ima u sastavu i područno odjeljenje, onda od ukupnog broja radnika van nastave područno odjeljenje ima:
a) jednu čistačicu na svaka četiri obračunska odjeljenja i
b) jednog radnika prema specifičnostima i potrebama rada područnog odjeljenja (domar, ložač, čuvar).
Član 15.
(1) Škola može zaključiti ugovor o radu sa radnikom van nastave sa punom sedmičnom normom, koja iznosi 40 časova, ili sa polovinom sedmične norme, koja iznosi 20 časova.
(2) Plata radnika sa polovinom norme iznosi 50% od plate radnika sa punom sedmičnom normom.
Član 16.
Finansiranje radnika van nastave vrši se ako radnici u pogledu stručne spreme ispunjavaju sljedeće uslove:
a) direktor, pomoćnik direktora, stručni saradnici, koordinator prakse, sekretar i računovođa, treba da imaju stručnu spremu propisanu Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju i Pravilnikom o vrsti stručne spreme,
b) saradnik u nastavi (laborant, ekonom, programer, serviser za tehniku) - SSS, VKV,
v) domar, ložač - KV, SSS, VKV,
g) čistačica, noćni čuvar - osnovna škola i
d) drugi radnici (blagajnik, knjigovođa, administrativni radnik, finansijski radnik, knjižničar, operater, programer) - SSS.
Član 17.
(1) Iznos sredstava za neto plate ostalih radnika u školi obračunava se na taj način što se pomnoži broj ostalih radnika sa njihovim platnim koeficijentom i cijenom rada i uvećanjem za minuli rad.
(2) Bruto plata ostalih radnika dobije se tako da se neto plata uveća za poreze i doprinose.
Član 18.
(1) Sredstva za naknade troškova zaposlenih u školi obračunavaju se prema planiranim sredstvima u budžetu u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom.
(2) Za isplatu naknada troškova zaposlenim iz stava 1. ovog člana planiraju se sredstva u iznosu od 2% planiranih bruto sredstava u budžetu za plate, a isplaćuju se na osnovu odobrenja Ministarstva.
Član 19.
Ukupan iznos sredstava za školu dobije se sabiranjem planiranog bruto iznosa sredstava za plate i naknade svih radnika.
Član 20.
(1) Broj radnika koji se finansiraju iz budžeta na radnim mjestima van nastave ne može biti veći od stvarnog broja zaposlenih, niti može biti veći od utvrđenog broja prema broju odjeljenja.
(2) Časovi koji se odnose na poslove van nastave ne finansiraju se kao prekovremeni rad nastavnika ili radnika van nastave.
Član 21.
(1) U budžetu jedinice lokalne samouprave obezbjeđuju se finansijska sredstva za namjene koje su utvrđene Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
(2) Jedinica lokalne samouprave, po pravilu, izmiruje svoje obaveze prema školi plaćanjem odgovarajućih računa za pojedine namjene, a može odlučiti da isplatu vrši drugačije i prema raspoloživim sredstvima u budžetu jedinice lokalne samouprave.
(3) Jedinica lokalne samouprave može donijeti kriterijume za obračun sredstava školi za namjene utvrđene Zakonom o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
Član 22.
(1) Planirani iznos sredstava za finansiranje srednjeg obrazovanja koji se obračunava na osnovu ovog pravilnika dostavlja se Vladi, kao prijedlog, prilikom planiranja budžeta za ove namjene, u okviru planiranja budžeta Ministarstva.
(2) Ako se u budžetu planira drugačiji iznos u odnosu na obračunati i predloženi, isplata će se proporcionalno mijenjati u odnosu na obračunata i predložena sredstva.
Član 23.
Školi će umanjiti planirana sredstva u sljedećim slučajevima:
a) u slučaju neizvršenja godišnjeg programa rada škole, srazmjerno neizvršenim poslovima, odnosno za procenat koji nije realizovan,
b) u slučaju smanjenja trajanja časova, odnosno nastavne godine bez odobrenja Ministarstva, za procenat za koji je smanjeno trajanje časova, odnosno nastavne godine, bez odobrenja Ministarstva,
v) ako je školi doznačeno više sredstava zbog netačnih podataka na osnovu kojih je izvršen obračun i zbog netačno obračunate plate za radnike i
g) ako je škola izdala u zakup dio školskog prostora, bez saglasnosti vlasnika školskog prostora, osim u slučajevima ako taj prostor koristi druga škola za izvođenje redovne nastave, planirana sredstva će biti umanjena za visinu prihoda od zakupa.