--------------------------------------------------
NAPOMENA REDAKCIJE:
Odredbom člana 95. Zakona o poljoprivrednom zemljištu ("Sl. glasnik RS", br. 62/2006) prestaju da važe čl. 2, 4, 5, član 6. st. 1, 4. i 5. i čl. 7, 9, 10. i 12. Zakona o pretvaranju društvene svojine na poljoprivrednom zemljištu u druge oblike svojine ("Službeni glasnik RS" , br. 49/92 i 54/96).
--------------------------------------------------
ZAKON
O PRETVARANjU DRUŠTVENE SVOJINE NA POLjOPRIVREDNOM ZEMLjIŠTU U DRUGE OBLIKE SVOJINE
(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 49/92, 54/96, 62/06)
Član 1.
Poljoprivredno zemljište u društvenoj svojini koje je pravno lice steklo po osnovu Zakona o agrarnoj reformi i propisima o nacionalizaciji poljoprivrednog zemljišta u državnoj je svojini.
Poljoprivredno zemljište u društvenoj svojini koje je pravno lice steklo na osnovu pravnog posla, kao sredstvo za proizvodnju, društveni je kapital tog preduzeća.
Član 2.
Poljoprivredno zemljište u državnoj svojini koristi preduzeće, zemljoradnička zadruga ili drugo pravno lice (u daljem tekstu: preduzeće) koje je imalo pravo korišćenja i raspolaganja tim zemljištem na dan stupanja na snagu ovog zakona.
Poljoprivrednim zemljištem iz stava 1. ovog člana raspolaže i upravlja država preko ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede.
Član 3.
Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede i preduzeća koja koriste poljoprivredno zemljište iz člana 1. ovog zakona, izvršiće popis tog zemljišta i odgovarajuće promene u zemljišnim, odnosno drugim javnim knjigama o evidenciji nepokretnosti najkasnije do 31. decembra 1997. godine.
Preduzeće je dužno da vodi evidenciju o poljoprivrednom zemljištu koje koristi.
Način i postupak utvrđivanja i evidentiranja poljoprivrednog zemljišta odrediće Ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede.
Član 4.
Po okončanju postupka iz člana 3. ovog zakona i postupka utvrđenog zakonom kojim su uređena pitanja vraćanja zemljišta bivšim vlasnicima, preduzeće se može organizovati kao društvo samo povećanjem kapitala na način i po postupku propisanom Zakonom o pretvaranju društvene svojine u druge oblike svojine i pod uslovima utvrđenim ovim zakonom.
U slučaju iz stava 1. ovog člana, preduzeće izdaje državi deonice u visini kapitala koji čini vrednost poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini koje koristi to preduzeće umanjeno za vrednost zemljišta koja je rezultat ulaganja preduzeća na uređenju, unapređenju i zaštiti poljoprivrednog zemljišta i sopstvenih sredstava preduzeća.
Član 5.
Poljoprivredno zemljište u društvenoj svojini koje je pravno lice steklo po osnovu pravnog posla, kao resurs i sredstvo za proizvodnju u posedu je preduzeća.
Ako se preduzeće organizuje u društvo na način i po postupku propisanom zakonom, modelom dokapitalizacije, deonice izdate za vrednost ovog poljoprivrednog zemljišta mogu da prelaze u druge oblike svojine.
U slučaju iz stava 2. ovog člana u deoničkom društvu, prometom deonica, ne može se narušavati tehnološka celina i kompleksi uređenog poljoprivrednog zemljišta.
Član 6.
Delovi poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini na kojima se ne može organizovati proizvodnja, može se otuđiti ili zameniti po tržišnim uslovima za drugo zemljište.
Preduzeće ne može otuđiti ili zameniti poljoprivredno zemljište pre izvršenog popisa zemljišta u državnoj svojini.
Preduzeće ne može vršiti pretvaranje društvenog kapitala u druge oblike svojine pre nego što izvrši popis zemljišta u državnoj svojini i odgovarajuće promene u zemljišnim, odnosno drugim javnim knjigama o evidenciji nepokretnosti.
Ugovor o prodaji, odnosno zameni poljoprivrednog zemljišta, zaključuje ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede.
Sredstva stečena otuđivanjem poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini preduzeće uplaćuje u budžet Republike Srbije i vode se na posebnom računu ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede.
Član 7.
Preduzeće koristi poljoprivredno zemljište u skladu sa zakonom kojim se uređuje zaštita, korišćenje, unapređivanje i uređenje poljoprivrednog zemljišta i programima koje donosi ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede.
U slučaju da poljoprivredno zemljište u državnoj svojini preduzeće ne koristi na način određen u stavu 1. ovog člana, Vlada Republike Srbije može na predlog ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede, to zemljište dati na korišćenje drugom preduzeću.
Vlada Republike Srbije može, na predlog ministarstva nadležnog za poslove poljoprivrede, i u drugim opravdanim slučajevima, dati deo zemljišta u državnoj svojini drugom preduzeću na korišćenje.
Član 8.
Preduzeće koje namerava da prestane da koristi poljoprivredno zemljište u državnoj svojini, o tome obaveštava ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede.
Obaveštenje iz stava 1. ovog člana, preduzeće je dužno da dostavi ministarstvu nadležnom za poslove poljoprivrede najkasnije tri meseca pre prestanka korišćenja tog zemljišta.
Član 9.
U slučaju prodaje preduzeća, poljoprivredno zemljište u državnoj svojini koje je ono koristilo, prenosi se na upravljanje ministarstvu nadležnom za poslove poljoprivrede do donošenja odluke o davanju na korišćenje tog zemljišta drugom preduzeću.
Član 10.
U slučaju likvidacije ili stečaja preduzeća poljoprivredno zemljište u državnoj svojini, koje je koristilo to preduzeće, prenosi se na upravljanje ministarstvu nadležnom za poslove poljoprivrede do donošenja odluke o davanju na korišćenje tog zemljišta drugom preduzeću.
Član 11.
Zemljište u društvenoj svojini može se otuđiti pod tržišnim uslovima ako se prethodno ponudi na prodaju ministarstvu nadležnom za poslove poljoprivrede, a ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede u roku od 30 dana ne prihvati ovu ponudu.
Član 12.
Ugovori o zakupu poljoprivrednog zemljišta koje na osnovu ovog zakona postaje državna svojina, prestaju da važe istekom roka određenog ugovorom, a najkasnije u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Član 13.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".