Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:
Na osnovu člana 31. Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju ("Službeni glasnik RS", broj 36/09) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07 i 65/08),
Vlada donosi

UREDBU

O BLIŽIM USLOVIMA ZA PRIMENU ANTIDAMPINŠKIH MERA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 112 od 30. decembra 2009)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se bliži uslovi za primenu antidampinških mera, u skladu sa pravilima Svetske trovinske organizacije i propisima Evropske unije.

Antidampinške mere

Član 2.

Antidampinška mera u smislu člana 30. tačka 1. Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju (u daljem tekstu: Zakon) je posebna dažbina na uvoz proizvoda koja se uvodi radi otklanjanja negativnih uticaja dampinga.

Uslovi za uvođenje antidampinške dažbine

Član 3.

Vlada u smislu člana 31. Zakona, uvodi antidampinške dažbine na predlog ministarstva nadležnog za poslove ekonomije i regionalnog razvoja (u daljem tekstu: Ministarstvo) i po okončanju postupka ispitivanja koje sprovodi Ministarstvo u skladu sa ovom uredbom, ukoliko se utvrdi da postoji:
1) damping,
2) šteta za domaću industriju ili opasnost od nastanka štete u smislu člana 10. stav 1. ove uredbe i
3) postojanje uzročne veze između dampinga i štete.

Domaća industrija

Član 4.

Domaća industrija iz člana 31. stav 2. tačka 1. Zakona odnosi se na sve domaće proizvođače sličnih proizvoda ili na one čija ukupna proizvodnja predstavlja pretežni deo ukupne domaće proizvodnje tih proizvoda, osim onih proizvođača koji su povezani sa uvoznicima ili izvoznicima dampinških proizvoda u Republiku Srbiju ili proizvođača koji su istovremeno i uvoznici takvih proizvoda.
Domaći proizvođači su povezani sa uvoznicima ili izvoznicima dampinških proizvoda u Republiku Srbiju ukoliko:
1) oni direktno ili indirektno kontrolišu uvoznike ili izvoznike dampinških proizvoda u Republiku Srbiju ili
2) su direktno ili indirektno kontrolisani od uvoznika ili izvoznika dampinških proizvoda u Republiku Srbiju ili
3) ih direktno ili indirektno kontroliše neka treća strana koja istovremeno kontroliše i uvoznike ili izvoznike dampinških proizvoda u Republiku Srbiju ili
4) zajedno sa uvoznicima ili izvoznicima dampinških proizvoda u Republiku Srbiju, direktno ili indirektno kontrolišu treću stranu, pod uslovom da postoji osnov za sumnju da taj odnos može da utiče na ove proizvođače da se ponašaju drugačije od nepovezanih domaćih proizvođača.
Smatra se da domaći proizvođači, uvoznici ili izvoznici kontrolišu druge proizvođače, uvoznike ili izvoznike kada je neko od njih u poziciji da pravno ili faktički ograničava ili upravlja drugim.

Sličan proizvod

Član 5.

Sličan proizvod, u smislu ove uredbe, je proizvod koji je identičan to jest jednak u svim aspektima posmatranom proizvodu ili u odsustvu takvog proizvoda drugi proizvod koji iako nije isti u svakom pogledu ima karakteristike posmatranog proizvoda.

II. DAMPING

Utvrđivanje normalne vrednosti

Član 6.

Damping iz člana 30. tačka 2. Zakona je uvoz proizvoda u Republiku Srbiju po ceni nižoj od normalne vrednosti sličnog proizvoda u državi izvoza.
Normalna vrednost iz člana 30. tačka 3. Zakona je cena sličnog proizvoda na tržištu države izvoza, utvrđena u normalnim uslovima trgovine u toj državi, ili, u slučaju nedovoljne prodaje na domaćem tržištu, cena koštanja u zemlji porekla uvećana za razumni iznos prodajnih, opštih, administrativnih troškova i profita.
Normalna vrednost se utvrđuje na osnovu cena koje plaćaju ili koje bi platili, u normalnim uslovima trgovine, nezavisni kupci u državi izvoza.
Ako prodaja sličnog proizvoda u normalnim uslovima trgovine ne postoji, ili je nedovoljna, ili ako zbog posebne situacije na tržištu takva prodaja ne omogućava pravilno upoređivanje, normalna vrednost sličnog proizvoda će se izračunati na osnovu cene koštanja u državi porekla uvećanoj za razuman iznos prodajnih, opštih i administrativnih troškova i profita ili na osnovu izvoznih cena, u redovnim uslovima trgovine, u odgovarajućoj trećoj državi, pod uslovom da su te cene reprezentativne.
Prilikom utvrđivanja postojanja dampinga i određivanja normalne vrednosti, uzimaju se u obzir sve razlike u uslovima prodaje, uključujući i sve razlike koje utiču na uporedivost cene.

Izvozna cena

Član 7.

Izvozna cena je cena koja je stvarno plaćena ili koja treba da bude plaćena za proizvode koji se izvoze iz države izvoza u Republiku Srbiju.
Kada izvozna cena nije poznata ili se ne može pouzdano utvrditi zbog dogovora o udruživanju ili kompenzacionih aranžmana između izvoznika i uvoznika ili neke treće strane, izvozna cena se izračunava na osnovu cene po kojoj se uvezeni proizvodi po prvi put prodaju nezavisnom kupcu, ili ako se proizvodi ne prodaju nezavisnom kupcu ili ako nisu prodati u stanju u kom su uvezeni ili na drugi pogodan način.
U ovim slučajevima, da bi se ustanovila pouzdana izvozna cena na nivou franco granice Republike Srbije, vrši se prilagođavanje dodavanjem svih troškova, uključujući dažbine i poreze, koji se javljaju između uvoza i preprodaje, kao i pripadajućeg profita.
Prilagođavanje se vrši zbog razlika koje utiču na uporedivost cena i uključuju uobičajene troškove koji nastaju kod uvoznika i koje plaća bilo koja strana, unutar ili van Republike Srbije, koja se pojavljuje kao povezana ili koja ima kompenzacioni aranžman sa uvoznikom ili izvoznikom. Ovo uključuje uobičajene transportne troškove, osiguranje, manipulaciju, utovar i pomoćne troškove, carinske dažbine, antidampinške dažbine i druge poreze koji se plaćaju u zemlji uvoza na osnovu uvoza ili prodaje robe, i razumnu maržu na ime prodajnih, opštih i administrativnih troškova i profita.

Upoređivanje izvozne cene i normalne vrednosti

Član 8.

Upoređivanje izvozne cene i normalne vrednosti vrši se na istom nivou trgovine, na paritetu franco fabrika, u približno istom vremenskom periodu, uzimajući u obzir razlike koje utiču na uporedivost cene, uključujući razlike u uslovima prodaje, oporezivanja, nivoa trgovine, količina, fizičkih karakteristika i svih drugih razlika koje mogu da utiču na uporedivost cena.
Kada normalna vrednost i izvozna cena nisu uporedive na način propisan odredbom stava 1. ovog člana, upoređivanje se vrši prilagođavanjem, odnosno primenom sledećih korektivnih faktora:
1) Fizička svojstva - prilagođavanje se vrši za iznos procenjene razlike u tržišnoj vrednosti nastale kao posledica različitih fizičkih svojstava date robe;
2) Uvozne dažbine i posredni porezi - prilagođavanje se vrši za iznos koji odgovara uvoznim dažbinama ili posrednim porezima koji se plaćaju na slične proizvode i na materijale koji su fizički ugrađeni u takve proizvode, kada su namenjeni za potrošnju u zemlji izvoza a koji se ne naplaćuju ili se vraćaju kada se proizvodi izvoze u Republiku Srbiju;
3) Popusti, rabati i količine - prilagođavanje se vrši za razlike u popustima i rabatima, uključujući i količinske, ako su pravilno utvrđeni i direktno povezani sa prodajom koja je predmet ispitivanja. Mogu se uzeti u obzir i popusti i rabati, ako su korišćeni u praksi u periodu koji prethodi upoređivanju;
4) "Nivo" trgovine - prilagođavanje se vrši za iznos koji odgovara razlici između izvozne cene i normalne vrednosti koja je posledica razlike u nivou trgovine, na osnovu tržišnih vrednosti, kada se pokaže da nivo trgovine značajno i stalno utiče na cenu po kojoj prodavac prodaje te proizvode na tržištu države izvoza;
5) Troškovi transporta, osiguranja, utovara, manipulativni i propratni troškovi - prilagođavanje se vrši za iznos razlike u neposrednim troškovima transporta, uključujući i troškove osiguranja i utovara, manipulativne i propratne troškove, datih proizvoda od izvoznika do nezavisnog kupca, koji su uračunati u prodajnu cenu;
6) Pakovanje - prilagođavanje se vrši za iznos razlike u troškovima neposredno povezanim sa pakovanjem datih proizvoda;
7) Troškovi kreditiranja - prilagođavanje se vrši za iznos razlike u troškovima kredita odobrenih u vezi sa prodajom koja je predmet ispitivanja, ako su ti troškovi uračunati prodajnu cenu;
8) Troškovi posle prodaje - prilagođavanje se vrši za iznos razlike u direktnim troškovima obezbeđivanja reklamacije, garancije, tehničke pomoći i održavanja, u skladu sa zakonom, odnosno ugovorom o prodaji;
9) Provizije - prilagođavanje se vrši za iznos provizija koje se plaćaju u vezi sa prodajom datih proizvoda;
10) Konverzija valute - kada je to potrebno za upoređivanje cena, konverzija valuta se vrši na osnovu kursa koji važi na dan prodaje, osim u slučaju kada je prodaja strane valute na terminskom tržištu u direktnoj vezi sa datom izvoznom prodajom, kada se konverzija vrši na osnovu deviznog kursa u terminskoj prodaji. U uobičajenim uslovima, dan prodaje je datum fakture. Za upoređivanje može da se koristi i kurs koji važi na dan sklapanja ugovora, ili dan kada je izvršena, odnosno potvrđena porudžbina, ako se tako preciznije utvrđuju uslovi prodaje;
11) Ostali f
Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: